Zdrada i rozstanie – jak sobie poradzić i ruszyć dalej ze swoim życiem?

Date
gru, 22, 2023

Zdrada i rozstanie

– jak sobie poradzić i ruszyć dalej ze swoim życiem?

Zakończenie ważnych relacji to etap życia, który przeżyła większość z nas. Proces dochodzenia do siebie po rozpadzie związku może być długotrwały i przypominać żałobę. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeśli zerwanie było nagłe lub burzliwe – na przykład spowodowane zdradą którejś ze stron. Trudne są także rozpady małżeństwa czy związków, w których wychowywane są dzieci. Każdy przypadek rozstania może stanowić jednak niewiarygodnie ciężkie przeżycie. Jak sobie poradzić ze zdradą lub porzuceniem? Jak ruszyć dalej ze swoim życiem po rozstaniu?

Proces rozstania – etapy 

Okres po rozstaniu przypomina trochę czas żałoby. Nic w tym dziwnego – w końcu opłakujemy relację, która była centrum naszego codziennego funkcjonowania, jedną ze stałych w naszym życiu. Nierzadko sądziliśmy, że będziemy w rzeczonym związku już do końca życia, być może byliśmy małżeństwem. Zdrada lub porzucenie może być dla nas ogromnym wstrząsem, szczególnie jeśli nic nie wskazywało na zerwanie. Jakie etapy można wyróżnić w procesie radzenia sobie z rozstaniem?

  • Zaprzeczenie – tak jak w procesie żałoby, po rozstaniu często naszą pierwszą reakcją jest szok i niedowierzanie. Gdy dowiadujemy się o zdradzie partnera lub przekazuje nam on swoją decyzję o rozstaniu, nie chcemy w to wierzyć i nie dopuszczamy do siebie myśli o rozpadzie związku. Nawet po długim czasie po rozstaniu niektórzy potrafią wierzyć w to, że partner się zmieni lub przemyśli swoją decyzję. Jest to mechanizm obronny naszej psychiki – odsuwamy w czasie przyjęcie do wiadomości rozstania, bo wiązałoby się to z przeżywaniem bólu.
  • Gniew – często obwiniamy siebie lub partnera o rozpad związku. Złość potrafi być w tym przypadku silnym bodźcem do działania i ułożenia sobie swojego życia na nowo lub prób rozwiązania konfliktu z partnerem.
  • Targowanie się – jest to naturalny etap w czasie rozpadu związku. Próbujemy negocjować, mając nadzieję na rozwiązanie sytuacji. Często chcemy przekonać partnera, by spróbować naprawić związek lub negocjujemy dalsze kontakty po zerwaniu, np. deklarując pozostanie przyjaciółmi.
  • Smutek – częstym etapem po rozstaniu jest też smutek, rozpacz, a nawet załamanie. Jest to naturalny element radzenia sobie ze zdradą czy porzuceniem. Kluczowe jest tu wsparcie otoczenia i obserwacja, czy stan ten nie przedłuża się, zmieniając się w kliniczną depresję.
  • Akceptacja – powyższe etapy mogą przeplatać się, występować w innej kolejności lub nie występować wcale, jednak ostatnim etapem żałoby po rozstaniu jest zawsze akceptacja. Przynosi ona ulgę i pomaga pogodzić się z rozstaniem, a tym samym ruszyć dalej ze swoim życiem.

Zdrada a powrót do partnera

Przeżywanie trudnych emocji związanych ze zdradą czy rozstaniem jest łatwiejsze, jeśli wiemy, że związek definitywnie się zakończył. Może to się wydarzyć na przykład w przypadku, gdy nasz światopogląd wyklucza pracę nad związkiem po zdradzie. Sprawa komplikuje się natomiast wtedy, gdy próbujemy naprawić związek lub ulegamy prośbom partnera i dajemy mu oraz związkowi kolejną szansę. Zdarza się, że taka para tworzy szczęśliwy związek, jednak w wielu przypadkach opóźnianie rozstania jest podyktowane lękiem i poczuciem winy lub odrzucenia z obu stron, a ostatecznie i tak dochodzi do rozstania. Przeżywanie ciężkich uczuć może się wówczas wydłużyć w czasie, a etapy „żałoby” – zapętlić, co jest wyczerpujące emocjonalnie, a dodatkowo zabiera nam czas i energię. Szczególnie warto zwrócić uwagę na takie zjawisko w przypadku par, które wielokrotnie się rozstają i do siebie wracają, a także w związkach przemocowych, gdzie wiadomo, że taka relacja nie ma przyszłości.

Emocje towarzyszące rozstaniu

Gdy dowiadujemy się o zdradzie partnera lub jego chęci zakończenia związku, towarzyszy nam wiele trudnych emocji. Jeszcze przed rozstaniem osoba często czuje, że coś jest nie tak i czuje lęk przed rozstaniem. Utrata ukochanej osoby jest zawsze ciężkim przeżyciem. Możemy odczuwać takie emocje, jak gniew, lęk, wstyd, poczucie winy lub odrzucenia, bezradność, osamotnienie czy głęboki smutek. W radzeniu z tymi uczuciami pomóc nam może otoczenie – najczęściej rodzina lub przyjaciele. Dobrze jest pozwolić sobie na przeżywanie w pełni tych uczuć, nazywać swoje emocje czy lęki. Być może nazwany strach związany z przyszłością czy samotnością przestanie być tak dokuczliwy lub nawet wyda się bezpodstawny. Często na tym etapie zdajemy sobie sprawę z tego, że z partnerem łączyło nas głównie przywiązanie, a nawet uzależnienie od niego, a nie prawdziwa miłość. 

Jak ruszyć dalej po rozstaniu?

Uczucia pojawiające się po przeżyciu zdrady czy porzucenia mogą być dojmujące i sprawiać wrażenie, że na zawsze przyćmiły nasze życie. Należy dać sobie przestrzeń i czas na przeżywanie trudnych emocji, korzystając ze wsparcia otoczenia. Niezależnie czy to ból, smutek, żal, gniew czy lęk – emocje zawsze muszą znaleźć swoje ujście. Po rozstaniu część osób rzuca się w wir pracy, nowych znajomości czy zainteresowań, byle tylko nie myśleć o zniszczonym związku. Jest to podejście dobre tylko na krótką metę – nie da się ruszyć dalej, nie akceptują swoich uczuć i emocji oraz nie przeżywając ich w pełni. Wiele ofiar zdrady uważa też, że są niewystarczające czy niegodne miłości. Konieczne jest zrozumienie, że zdrada czy porzucenie nie są wyznacznikiem naszej niskiej wartości – rozpad związku może mieć różne przyczyny i nie należy szukać ich jedynie w sobie. 

Zdrada i rozstanie – kiedy poszukać pomocy? 

Lęk po rozstaniu jest normalnym odczuciem, jednak czasem może narastać lub stawać się dokuczliwy w codziennym funkcjonowaniu. Warto wtedy posłużyć się technikami relaksacyjnymi, oddechowymi, wybrać się na spacer, znaleźć przyjazne towarzystwo, a może nowe hobby. Jeśli te działania nie przyniosą skutku, może być konieczne skorzystanie z pomocy specjalisty, np. psychologa. Podobnie sprawa ma się w przypadku silnego smutku, który wymyka się spod kontroli i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Warto poszukać pomocy również wtedy, gdy nie radzimy sobie z odczuwanym poczuciem wstydu lub odrzucenia. Szczególnie często zdarza się to, gdy zostaniemy zdradzeni lub partner nagle podejmuje decyzję o odejściu. Silne poczucie odrzucenia może sprawić, że czujemy się źle z samym sobą i tracimy pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Może to prowadzić do depresji, uzależnień lub zachowań autodestrukcyjnych. Czytaj też o tym jak uwolnić emocje.

Techniki Havening – nie tylko terapia

Wśród wielu metod wsparcia dla osób, które przeżyły zdradę lub porzucenie, zdecydowanie wyróżnia się terapia traumy metodą Havening Techniques®. Pozwala ona nie tylko szybko wrócić do normalnego funkcjonowania, ale również wspiera uwalnianie emocji. Terapia Havening bazuje na podstawach naukowych kodowania traumy w mózgu. Bez wątpienia trudne rozstanie powodujące długotrwałe negatywne skutki dla pacjenta może nosić znamiona traumy. W trakcie terapii indukowany jest stan mózgu związany z zakodowaną traumą, a następnie poprzez kojący, terapeutyczny dotyk wprowadzane jest poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu możliwe jest przeprogramowanie negatywnych wydarzeń, a tym samym ułatwienie pozostawienia trudnych doświadczeń za sobą. Często w trakcie terapii uwalniane są silne emocje. Pamięć wydarzenia zazwyczaj nie znika, jednak usuwane są znamiona traumy uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie. Dzięki terapii Havening pacjent może ruszyć dalej ze swoim życiem, wyciągając nauki na przyszłość.

Wpis gościnny, sponsorowany.

Przeczytaj również:

Serce Noelle – Katarzyna Bester

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

7 komentarzy

  1. Odpowiedz

    Zuzanna

    6 stycznia 2024

    Wielokrotnie zostałam zdradzona i nigdy nie potrafiłam tego wybaczyć. Boli do dziś, mimo że nie mam już kontaktu z moimi ex. Taka terapia z pewnością by mi się przydała.

  2. Odpowiedz

    Martyna K

    5 stycznia 2024

    Dla niektórych lęk przed rozstaniem jest tak duży, że nigdy się na niego nie zdecydują.

  3. Odpowiedz

    Dyedblonde

    5 stycznia 2024

    Ciężkie tematy lepiej ich nie przechodzić ale życie jest życiem i samo wszystko wertfikuje

  4. Odpowiedz

    Bookendorfina Izabela Pycio

    5 stycznia 2024

    Przykre doświadczenia życiowe wymagają przepracowania, najlepiej, kiedy ma się świadomość uczestnictwa w poszczególnych etapach, poczucie zdrady należy do intensywnych emocji, nie można jej pozostawiać bez terapii.

  5. Odpowiedz

    Anna

    24 grudnia 2023

    Jaki trudny temat. Nie na jeden wpis. Każdy musi wybrać terapię odpowiednią dla siebie.

  6. Odpowiedz

    Martyna K

    22 grudnia 2023

    Rozstanie powinno być naturalną koleją rzeczy, gdy nie ma już co ratować.

  7. Odpowiedz

    Irena

    22 grudnia 2023

    Nie słyszałam wcześniej o tej terapii, ale dobrze, że są pomoce, które pomagają przepracować takie traumy.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Szczęście ma smak szarlotki – Weronika Psiuk

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły