Dylemat wagonika

Date
sty, 21, 2024

Dylemat wagonika

Dylemat wagonika to eksperyment myślowy z zakresu etyki, który został po raz pierwszy sformułowany przez brytyjską filozofkę Philippę Foot w 1967 roku. Eksperyment stawia pytanie o moralną ocenę wyboru między mniejszym a większym złem w sytuacjach ekstremalnych. Gra planszowa od wydawnictwa Rebel o tym samym tytule została zainspirowana właśnie tym znanym eksperymentem. Dylemat wagonika wymagająca od graczy podejmowania trudnych decyzji moralnych oraz negocjacji i perswazji.

Na czym polega eksperyment?

Klasyczna wersja dylematu wygląda następująco: Wagonik jedzie po torach, na końcu których leży pięć osób przywiązanych do szyn. Wagonik zmierza w ich kierunku i jeśli niczego nie zmienisz, pięć osób zostanie przejechane. Możesz przekierować wagonik na inny tor, na którym jest przywiązana tylko jedna osoba. Jeśli to zrobisz, wagonik przejedzie tę jedną osobę, ale uratuje pięć innych. Pytanie brzmi: Czy powinieneś przekierować wagonik, aby uratować pięć osób kosztem życia jednej?

Ten eksperyment jest często używany w dyskusjach na temat etyki konsekwencjalistycznej i deontologicznej. Konsekwencjaliści mogą argumentować, że należy wybrać mniejsze zło (uratować pięć osób kosztem jednej), podczas gdy deontolodzy mogą twierdzić, że świadome spowodowanie śmierci nawet jednej osoby jest moralnie niewłaściwe, niezależnie od konsekwencji. Dylemat wagonika został również zastosowany w różnych kontekstach, takich jak etyka w biznesie, prawo, polityka zdrowotna i rozwój technologii, w tym w dyskusjach o programowaniu sztucznej inteligencji dla samochodów autonomicznych. 

O grze słów kilka

Dylemat wagonik to gra planszowa przeznaczona dla 3 do 13 graczy, w wieku powyżej 18 roku życia. Podczas rozgrywki uczestnicy na przemian wcielają się w rolę maszynisty, który musi dokonywać trudnych wyborów moralnych dotyczących kierunku jazdy pociągu. Pozostali gracze wykorzystują karty postaci i modyfikatorów, aby wpływać na decyzje maszynisty. Gra zawiera elementy strategii, debaty i przekonywania, a jej unikalność polega na interaktywnym podejściu do klasycznego dylematu etycznego. Oczywiście w grze oprócz samych rozważań moralnych ważny jest także aspekt rozrywkowy, twórcy dodali więc wiele pozytywnych i negatywnych postaci oraz innych elementów, dzięki czemu musisz zdecydować czy rozjedziesz ostatnią na świecie pasiekę, wypuścisz na świat wirus Ebola, albo pozbędziesz się Wielkiego Przedwiecznego. 

Zawartość pudełka: 500 kart (200 kart nieskazitelnych postaci, 125 kart plugawych postaci, 175 kart modyfikatorów), rozwidlenie torów, 26 znaczników śmierci, znacznik Karola Kolejarza, instrukcja. 

Moja opinia i przemyślenia

Dylemat wagonika to świetna i bardzo angażująca gra, która stawia graczy przed moralnymi wyborami. Wymaga zarówno strategicznego myślenia, jak i umiejętności perswazji. Unikalny mechanizm oparty na klasycznym eksperymencie myślowym zapewnia duże pole na osobiste refleksje, jak i świetną rozrywkę, dla osób lubiących czarny humor. Myślę, że tytuł jest idealny na wszelkie spotkania integracyjne, gdyż zmusza do głębokiej refleksji i ciekawych dyskusji. Pamiętajcie jednak Kochani, że nie jest to gra przeznaczona dla dzieci! 

Na zakończenie 

Dylemat wagonika to gra, która z powodzeniem przenosi klasyczny eksperyment etyczny do świata rozrywki bez prądu. Z pewnością spodoba się tym, którzy cenią sobie gry z głębokim przesłaniem moralnym i intelektualnym wyzwaniem. To doskonała propozycja dla grup, które lubią dyskutować i analizować trudne dylematy etyczne, a jednocześnie cenią sobie element rywalizacji i strategii. Tytuł serdecznie polecam — zdecydowanie warto po niego sięgnąć! 

Wpis powstał we współpracy z Taniaksiazka.pl

Szeroki wybór gier znajdziesz na stronie sklepu Taniaksiazka.pl

Przeczytaj również:

Odjechane jednorożce 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Martyna K

  4 lutego 2024

  Ten dylemat jest mi znamy już od dłuższego czasu. Jestem więc przekonana, że ta gra również dostarcza odbiorcom bardzo wiele emocji.

 2. Odpowiedz

  Drusilla

  29 stycznia 2024

  Chętnie bym w to zagrała, brzmi jak coś dla mnie!

 3. Odpowiedz

  Hubert

  23 stycznia 2024

  Pojęcie tego dylematu nie jest mi obce, choć przyznam bez kombinowania, że dopiero z Twojego bloga dowiedziałem się o istnieniu takiej gry. Wydaje się ona ciekawą, na pewno interesującą rozrywką. Myślę, że c zuję się zachęcony 😉

 4. Odpowiedz

  dyedblonde

  22 stycznia 2024

  bardzo fajna a propozycja, muszę przyznać że pierwszy raz o niej słysze, dzięki za plecajke

 5. Odpowiedz

  Anna

  22 stycznia 2024

  Tak, to bardzo znany dylemat, na pewno beda ciekawe dyskusje na ten temat 🙂

 6. Odpowiedz

  Joanna

  22 stycznia 2024

  O tej grze jeszcze nigdy wcześniej nie słyszałam. Bardzo mnie zaciekawiła i będę musiała szybko się z nią zapoznać.

 7. Odpowiedz

  Paulina

  21 stycznia 2024

  Sama chętnie będę miała na uwadze tę grę.

 8. Odpowiedz

  Pojedztam

  21 stycznia 2024

  Myślę, że ta gra będzie też idealna dla harcerzy starszych.

 9. Odpowiedz

  Martyna K.

  21 stycznia 2024

  Wiele razy słyszałam o takim dylemacie, ale nie wiedziałam, że istnieje też taka gra!

 10. Odpowiedz

  Angela

  21 stycznia 2024

  Jak dla mnie to jedna z ciekawszych gier, zwłaszcza iż aspekt moralny jest tam tak samo ważny jak i zabawa. Z chęcią zakupię tą grę i sprawdzę jakich wyborów dokonamy ze znajomymi.

 11. Odpowiedz

  Kandaru

  21 stycznia 2024

  Cyanide and happiness zawsze miało fajne komiksy(nawet jeśli trochę wulgarne) wiec gra pewnie tez trzyma odpowiedni poziom

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Shadows House ♥ TOMY #10 – #12

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły