Tzaar

Date
sty, 09, 2017

tzaar3d-577771-300x460Tzaar to logiczna gra wyborów, druga z projektu Gipf. W USA została grą roku, natomiast w Niemczech otrzymała nominacje do “Nederlandse Spellenprijs” i “International Gamers’ Award”.  W Polsce, nakładem wydawnictwa Rebel, do tej pory ukazało się już kilka tytułów z serii.

wiek: 13+

liczba graczy: 2

czas gry: około 30 minut

Cel gry

Istnieją dwie drogi do zwycięstwa. Pierwszą z nich jest pozbawienie przeciwnika jednego rodzaju pionków. Drugą natomiast jest uniemożliwienie mu kolejnego ruchu.

Strona wizualna

Gra przypomina duże, rozbudowane warcaby, które otrzymały dodatkową płaszczyznę by się poruszać. Pionki wykonane zostały solidnie. Całość utrzymana jest w stonowanych brązach, które sprawiają wrażenie jakby starały się informować, że to gra dla ludzi dorosłych.

tz1

Przygotowanie

Na środku stołu rozkładamy planszę. Gra przewiduje trzy warianty rozłożenia pionków. W pierwszym, podstawowym i najszybszym, pionki rozkładamy losowo na przecięciach linii. W drugim sposobie planszę dzielimy pionkami na sześć części (instrukcja zawiera rysunek). Trzeci z wariantów to wersja turniejowa, w której każdy z graczy układa na przemian po jednym, dowolnym pionku.

tz2

Przebieg rozgrywki

Rozpoczyna gracz, który wylosował biały kolor. Pierwszy ruch to przejęcie pionka wroga i tylko ten wykonywany jest w początkowej turze. W kolejnej już i wszystkich następnych po obowiązkowym przejęciu mamy możliwość wykonania drugiego ruchu. Mogą to być: kolejne przejęcie wrogiego pionka, wzmocnienie swojego pionka lub spasowanie. Pionki mogą poruszać się wyłącznie w linii prostej, na pola już zajęte. Nie mogą zakończyć ruchu na pustym polu.

tz3

Wrażenia

Gra jest ciekawa i wymaga logicznego, wielopoziomowego myślenia. Trzeba umiejętnie balansować pomiędzy budowaniem wież, zbijaniem pionków przeciwnika, a pilnowaniem, by móc wykonać kolejny ruch, przy okazji utrudniając wszystkie te rzeczy przeciwnikowi. Nic dziwnego, że na pozór prosta gra może zająć nawet i godzinę czasu. Zupełnie jak szachy.

tz4

Podsumowanie

„Tzaar” to ciekawie pomyślany projekt, który nadaje się dla graczy lubiących strategiczne pojedynki. To prosta gra bez założeń fabularnych, o niezwykle minimalistycznej grafice. Idealna dla osób, którym już znudziły się warcaby i szachy, a uwielbiają rozgrywki przy których trzeba trochę więcej pomyśleć.

Dziękuję!

logo_rebel_www_wydawnictwa

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

  1. Odpowiedz

    BrokenVision

    10 stycznia 2017

    Wygląda dużo bardziej okazale od warcab, ale przez to cena trochę boli…

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Do trzech razy śmierć – Jenny Blackhurst

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły