Tzaar

Date
sty, 09, 2017

tzaar3d-577771-300x460Tzaar to logiczna gra wyborów, druga z projektu Gipf. W USA została grą roku, natomiast w Niemczech otrzymała nominacje do “Nederlandse Spellenprijs” i “International Gamers’ Award”.  W Polsce, nakładem wydawnictwa Rebel, do tej pory ukazało się już kilka tytułów z serii.

wiek: 13+

liczba graczy: 2

czas gry: około 30 minut

Cel gry

Istnieją dwie drogi do zwycięstwa. Pierwszą z nich jest pozbawienie przeciwnika jednego rodzaju pionków. Drugą natomiast jest uniemożliwienie mu kolejnego ruchu.

Strona wizualna

Gra przypomina duże, rozbudowane warcaby, które otrzymały dodatkową płaszczyznę by się poruszać. Pionki wykonane zostały solidnie. Całość utrzymana jest w stonowanych brązach, które sprawiają wrażenie jakby starały się informować, że to gra dla ludzi dorosłych.

tz1

Przygotowanie

Na środku stołu rozkładamy planszę. Gra przewiduje trzy warianty rozłożenia pionków. W pierwszym, podstawowym i najszybszym, pionki rozkładamy losowo na przecięciach linii. W drugim sposobie planszę dzielimy pionkami na sześć części (instrukcja zawiera rysunek). Trzeci z wariantów to wersja turniejowa, w której każdy z graczy układa na przemian po jednym, dowolnym pionku.

tz2

Przebieg rozgrywki

Rozpoczyna gracz, który wylosował biały kolor. Pierwszy ruch to przejęcie pionka wroga i tylko ten wykonywany jest w początkowej turze. W kolejnej już i wszystkich następnych po obowiązkowym przejęciu mamy możliwość wykonania drugiego ruchu. Mogą to być: kolejne przejęcie wrogiego pionka, wzmocnienie swojego pionka lub spasowanie. Pionki mogą poruszać się wyłącznie w linii prostej, na pola już zajęte. Nie mogą zakończyć ruchu na pustym polu.

tz3

Wrażenia

Gra jest ciekawa i wymaga logicznego, wielopoziomowego myślenia. Trzeba umiejętnie balansować pomiędzy budowaniem wież, zbijaniem pionków przeciwnika, a pilnowaniem, by móc wykonać kolejny ruch, przy okazji utrudniając wszystkie te rzeczy przeciwnikowi. Nic dziwnego, że na pozór prosta gra może zająć nawet i godzinę czasu. Zupełnie jak szachy.

tz4

Podsumowanie

„Tzaar” to ciekawie pomyślany projekt, który nadaje się dla graczy lubiących strategiczne pojedynki. To prosta gra bez założeń fabularnych, o niezwykle minimalistycznej grafice. Idealna dla osób, którym już znudziły się warcaby i szachy, a uwielbiają rozgrywki przy których trzeba trochę więcej pomyśleć.

Dziękuję!

logo_rebel_www_wydawnictwa

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  BrokenVision

  10 stycznia 2017

  Wygląda dużo bardziej okazale od warcab, ale przez to cena trochę boli…

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »