Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Date
cze, 10, 2023

Ten pierwszy ostatni dzień

Prequel bestselerowej powieści Nasz ostatni dzień autorstwa Adama Silvery!

Zacznę od tego, że jeszcze nie miałam przyjemności czytać poprzedniej książki Autora, ale po lekturze powieści „Ten pierwszy ostatni dzień” na pewno ten błąd naprawię. To wzruszająca, ciekawie poprowadzona historia o przemijaniu, miłości, nadziei i życiu pełnią życia.  

Zarys fabuły

Mimo że to Orion ma chore serce, po uruchomieniu nowej, długo wyczekiwanej przez wszystkich aplikacji Prognoza Śmierci, telefon dzwoni do mającego wiele planów na życie Valentino. Młody człowiek sam, w obcym mieście może liczyć jedynie na wsparcie nowo poznanego chłopaka. Jak spędzą ten czas i czy prognoza faktycznie okaże się prawdziwa? 

Już nie jestem opowiadaniem. Jestem powieścią.  Lepiej, moja historia dopiero się tworzy.

Moja opinia i przemyślenia

Chociaż zakończenie znamy praktycznie od samego początku, to nie o to chodzi w napisanej przez Adama Silvera historii. To wartko tocząca się powieść z okruszkiem fantastyki i przedwczesną śmiercią w roli głównej. Książka budzi wiele emocji, porusza czułe struny, z gracją grając na uczuciach czytelnika. Co ciekawe fabuła powieści została doskonale zaplanowana, dosłownie krok po kroku i szczegół po szczególe. Jest jak układanka, w której wszystko do siebie pasuje i nic nie zostało pozostawione przypadkowi. Sam motyw ostatnich dni jest doskonale znany w literaturze, myślę jednak, że nikt jeszcze nie ujął go w ten właśnie sposób. 

Historia jest wciągająca i dobrze napisana. W wielu kwestiach trudno byłoby nie przyznać pisarzowi racji. Sama relacja między głównymi bohaterami została przedstawiona w naprawdę czarujący sposób, co udało się mimo tego, iż książka nie należy do lekkich, a Autor oprócz tematu śmierci porusza również wiele innych, życiowych problemów. 

Podsumowanie

„Ten pierwszy ostatni dzień” to ładnie napisana, wzruszająca, słodko-gorzka historia, przypominająca czytelnikom o tym, jak wielką wartość ma życie. Adam Silvera uświadamia nam również, że nie istnieje życie bez śmierci i miłość bez straty. Napisał naprawdę dobrą, choć niezwykle melancholijną książkę, po której myślę, że niemalże każdy czytelnik zapragnie choć przez chwilę żyć pełnią życia. Lekturę serdecznie polecam, ostrzegam jednak, że musi ona trafić w odpowiedni moment, bo myślę, że nie każda chwila w życiu jest dobra na to, by czytać o śmierci. 

Dziękuję!

 

Przeczytaj również:

Głębia Challengera – Neal Shusterman

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

15 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Malwina

  24 czerwca 2023

  Zainteresowałaś mnie tą książką, muszę przeczytać 🙂

 2. Odpowiedz

  Żyć nie umierać

  21 czerwca 2023

  Lubię takie historie. Chętnie po nią sięgnę. Niedługo wybiorę się do biblioteki, żeby córcię zapisać do niej, to od razu podpytam, czy mają tę książkę.

 3. Odpowiedz

  Zuzanna

  21 czerwca 2023

  Mam w planie zamówić sobie tę pozycję, bo od pewnego czasu czuję się nią zainteresowana.

 4. Odpowiedz

  Agu

  21 czerwca 2023

  Ma ochotę na lekturę tej książki. Sprawdzę, czy znajdę ten tytuł w bibliotece.

 5. Odpowiedz

  Joanna

  21 czerwca 2023

  Nie miałam okazji poznać jeszcze tej książki, ale myślę,że w najbliższym czasie to zmienię. Zaciekawiła mnie i to bardzo.

 6. Odpowiedz

  Adrianna Andrzejewska

  20 czerwca 2023

  Nie spotkałam się wcześniej z tym tytułem, a szkoda, bo wydaje się na prawdę ciekawy. Mimo, że znamy zakończenie, to i tak książka intryguje tym, co sie wydarzy. Zapisuję tytuł na przyszłość.

 7. Odpowiedz

  Martyna K

  20 czerwca 2023

  Zawsze warto zapoznawać się z książką, która jest interesująca od samego początku do końca.

 8. Odpowiedz

  M. K.

  12 czerwca 2023

  Myślę, że ta książka może mi się spodobać.

 9. Odpowiedz

  Velaris' Library Kinga

  12 czerwca 2023

  Jakoś ostatnio nie miałam okazji czytać żadnej książki z tego wydawnictwa, może będę musiała odświeżyć ich nowości.

 10. Odpowiedz

  Angela

  12 czerwca 2023

  Intrygująca książka, którą się zna ale i też nie. Zacheciłaś mnie do sięgnięcia po nią.

 11. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  12 czerwca 2023

  Na ciekawy prequel zawsze warto się skusić.

 12. Odpowiedz

  czerwonafilizanka

  11 czerwca 2023

  Dobrze napisana, dostarcza emocji odbiorcy super że polecasz tą ksiażkę

 13. Odpowiedz

  Paulina

  10 czerwca 2023

  Lubię gdy w przystępnej formie w książce poruszanych jest wiele życiowych problemów.

 14. Odpowiedz

  Pojedztam

  10 czerwca 2023

  To dobrze, że ta historia jest świetnie napisana. Podoba mi się to.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »