Świąteczny dyżur – Adam Kay

Date
gru, 23, 2019

Świąteczny dyżur

Większość ludzi nie pracuje podczas Świąt Bożego Narodzenia. Są jednak takie zawody, których przedstawiciele są niezbędni i nie mogą świętować wspólnie z rodziną. Należą do nich różnego rodzaju służby porządkowe i oczywiście lekarze. 

Praca w święta to takie nieszczęście, że łatwo zapomnieć o ile gorzej, muszą czuć się wtedy pacjenci. 

O czym jest książka?

Adam Kay był lekarzem, ale zrezygnował z zawodu i został pisarzem komediowym. Sławę zdobył dzięki książce ze szpitalnymi anegdotami „Będzie bolało”. Z racji żydowskich korzeni młody lekarz zmuszany był do pracy w niemalże każde Święta Bożego Narodzenia. I tak powstała książka „Świąteczny dyżur”, w której opowiada o swoich szpitalnych przygodach i odrobinę narzeka na brytyjską służbę zdrowia.   

Moja opinia i przemyślenia

Książka pisana jest w formie pamiętnika. Pojawiają się w niej krótkie urywki, daty i osobiste przemyślenia Autora. Można z nich wywnioskować, że jest człowiekiem nieco egoistycznym, ale w gruncie rzeczy porządnym i o dobrym sercu. Zauważa swoje wady i mimo że z chęcią opowiada o głupocie swoich pacjentów, to również porusza kwestie wielu niesprawiedliwości, które ich dotykają i potrafi bezinteresownie wyciągnąć pomocną dłoń. 

„Świąteczny dyżur” to bardzo dobra książka. Czyta się ją szybko i z przyjemnością. Adam Key ma doskonałe poczucie humoru, lekkie pióro i talent do tego, by zainteresować czytelnika. Myślę, że w pisaniu nareszcie odnalazł swoje powołanie. Natomiast związane z funkcjonowaniem służby zdrowia absurdy z pewnością są warte opisania. 

Taka książka to niezwykle miła alternatywa dla standardowych, świątecznych powieści obyczajowych. Ponieważ podzielona jest na naprawdę krótkie podrozdziały (anegdoty mieszczą się dosłownie na jednej, dwóch stronach), to można czytać ją przed świętami, podczas gorączki przygotowań i wspólnie z nią załapać oddech i rozkoszować się nawet kilkuminutową chwilą wytchnienia. 

Podsumowanie

„Świąteczny dyżur” to ciekawa, pełna humoru, ale również i wartościowych przemyśleń książka. Jestem bardzo zadowolona, że trafiła w moje ręce i miałam okazję ją przeczytać. Bardzo miło spędziłam przy niej czas, choć muszę przyznać, że niejednokrotnie współczułam zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Samotne święta w pracy, nie znajdują się chyba na niczyjej liście stu rzeczy do zrobienia przed śmiercią. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

26 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Wojtek

  15 stycznia 2020

  To ja się podzielę trochę odmiennym zdaniem 🙂 Świąteczny Dyżur to literacki gniot: mało błyskotliwe metafory, obrzydliwe porównania i bardzo niezgrabne zdania. Mogło być tak że ta książka była wydawana w pośpiechu przed świętami dla celów marketingowych i zarówno autor, jak i tłumacz mieli za mało czasu na dopieszczenie swojej pracy. Kilka historyjek było świetnych, tak, że czytałem i nie mogłem przestać się śmiać. Na resztę poświęcono chyba za mało uwagi :/ Generalnie nie polecam.

 2. Odpowiedz

  Martyna

  8 stycznia 2020

  Spotkałam się już kilka razy z tym tytułem i chętnie przeczytam w wolnej chwili 🙂

 3. Odpowiedz

  Radosna

  5 stycznia 2020

  Kolega polecał mi pierwszy tom. Muszę w końcu przeczytać, bo ty również zwracasz uwagę na styl autora.

  Książki jak narkotyk

 4. Odpowiedz

  Marlena H.

  3 stycznia 2020

  Okładka książki przewija mi się już wielokrotnie. Mam ją nawet na liście książek do przeczytania. Twoje recenzja tylko umacnia mnie w chęci poznania tej książki. 😊

 5. Odpowiedz

  Akacja

  2 stycznia 2020

  Tyle świątecznych książek, że czasu nie starczy.

 6. Odpowiedz

  Michał Żołyński

  1 stycznia 2020

  Zdecydowanie będę musiał sięgnąć po ten tytuł.

 7. Odpowiedz

  Olka

  31 grudnia 2019

  Czytałam “Będzie bolało”, które pochłonęłam w dosłownie jeden dzień. Zabawna ale jednocześnie gorzka i smutna lektura. Niestety “Świątecznego dyżuru” jeszcze nie miałam okazji przeczytać, ale na pewno sięgnę po tę książkę. Bo Adam Kay naprawdę świetnie pisze.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 stycznia 2020

   Niestety przegapiłam „Będzie bolało”, ale na pewno przeczytaj, jak tylko nadarzy się ku temu okazja 🙂

 8. Odpowiedz

  Irena Bujak

  30 grudnia 2019

  Jestem ciekawa książek tego autora, dużo dobrego o nich słyszałam. 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 stycznia 2020

   Ja chętnie przeczytałabym jego poprzednią książkę, żałuję, że przegapiłam :/

 9. Odpowiedz

  halmanowa

  30 grudnia 2019

  Brzmi ciekawie, lubię książki napisane z humorem (choć muszę mieć odpowiedni nastrój). Być może skuszę się na ten tytuł już w nowym roku.

 10. Odpowiedz

  Mateusz

  26 grudnia 2019

  Idealne na święta! 😀

 11. Odpowiedz

  Meg Sheti

  26 grudnia 2019

  Mam oko na książki tego autora!

 12. Odpowiedz

  DeVi

  26 grudnia 2019

  Przyznam że listy nie są moim ulubionym stylem, jednak skoro potrafi w nich zainteresować czytelnika to tym bardziej jest szansa na skuszenie się na te pozycję!

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 stycznia 2020

   To nie listy, bardziej coś w rodzaju pamiętnika (albo dziennika, tylko prowadzonego nieregularnie).

 13. Odpowiedz

  Anka Ania

  24 grudnia 2019

  Chętnie przeczytam, myślę, że warto 🙂

 14. Odpowiedz

  Marysia K

  23 grudnia 2019

  Bardzo lubię pamiętniki więc już na wstępie jestem zainteresowana lekturą. Anegdotki i dobry humor jak najbardziej zachęcają.

 15. Odpowiedz

  Karolina z Rudeiczarne.pl

  23 grudnia 2019

  Jestem córką lekarzy i nie raz moi rodzice maja dyżury w Święta. a ksiazka brzmi bardzo kusząco

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 stycznia 2020

   A opowiadają jakieś nietypowe historie? 🙂

 16. Odpowiedz

  Iwetta

  22 grudnia 2019

  Bardzo zachęcająca recenzja. Pierwsze słyszę zarówno o książce jak i o jej autorze. Oryginalna pozycja świąteczna. Myślę, że z chęcią się wkrótce na nią skuszę. Warto czasem sięgnąć po coś innego niż zwykle 😀

 17. Odpowiedz

  Aneta

  22 grudnia 2019

  Z przyjemnością sięgnę po tę pozycję. Lubię ten rodzaj historii, które są nietypowym pamietnikiem. Już sam tytuł i okładka przyciągają.

 18. Odpowiedz

  Kasia

  22 grudnia 2019

  Wow okładka mnie zadziwiła i świetny pomysł, bo daje się zapamiętać.

 19. Odpowiedz

  annastylefashion.pl

  22 grudnia 2019

  Twoja recenzja bardzo zachęca do przeczytania tej książki. Długie wieczory świetnie sprzyjają po to, by sięgnąć po dobrą książkę i się w niej zagłębić. 🙂

 20. Odpowiedz

  Paulina Wu

  22 grudnia 2019

  Bardzo mnie zachęciła Twoja recenzja, może sięgnę po nią 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły