Siła niższa – Marta Kisiel

Date
gru, 19, 2016

silanizszaKażdy lubi się śmiać. Mówią, że śmiech to zdrowie. Tego zdania najwyraźniej jest i pani Marta Kisiel, która stworzyła dla swoich czytelników cudowną, humorystyczną, a jednocześnie pełną ciepła fantastykę. „Siła niższa” to kontynuacja wydanego parę lat temu „Dożywocia”. 

Co począć teraz, gdy nie ma już Lichotki? Gdzie mają mieszkać wszyscy odziedziczeni przez Konrada Dożywotnicy? Na szczęście w ich życiu pojawia się nowy, duży, ale niezwykle ciasny i pełen zakamarków dom. Wraz z domem natomiast, również odziedziczony po dziadku zostaje prawie-wiking Turu. Jak przyjmie nowych domowników i jaki będą mieli na siebie wpływ? Czy Konrad poradzi sobie z przytłaczającą go coraz bardziej codziennością?

Usiądź wygodnie i zastanów się przez chwilę, czy wolałbyś mieć w domu anioła cnót wszelakich, czy też może takiego małego, serdecznego aniołka, który tylko sprząta, a w wolnych chwilach dzierga kolorowe, cieplutkie bambosze? Postacie w powieści są niezwykle barwne i urokliwe. Mają odmienne charaktery, własne hobby, zapotrzebowania, talenty i przede wszystkim każda z nich ma swoje zdanie (niekoniecznie zgodne z opinią innych). Jako smaczek dodam, że przez chwilę w fabule pojawiają się nawet bohaterowie „Nomen omen”.

„Siła niższa” składa się przede wszystkim z dobrego, niekiedy czarnego, często ironicznego, humoru. Jest to jednak dowcip z wyższej pułki, mądry, nie wulgarny, niejednokrotnie z głębszym podłożem. Pisarka udowadnia, że można się śmiać jednocześnie nie obrażając innych, o czym mam wrażenie wielu ludzi zupełnie zapomniało.

Mimo że zazwyczaj czytam wydania papierowe, tym razem od wydawnictwa otrzymałam e-booka „Siły niższej”. Dlaczego? Ponieważ zdążył się już wyczerpać cały nakład, a dodruk zaplanowany został na grudzień. To chyba samo w sobie świadczy o tym, jak czytelnikom spodobało się „Dożywocie”. Zapewniam, że kontynuacji również niczego nie brakuje, a być może nawet jest nieco bardziej aktualna i współgra z „dzisiejszymi czasami”.

Polecam, polecam i jeszcze raz polecam! „Siła niższa” to książka obok której nie można przejść obojętnie. Ona wręcz zmusi zły humor, żeby gdzie indziej poszukał swojego miejsca. Wydanie ozdobione zostało klimatycznymi ilustracjami, co jeszcze bardziej dodaje powieści smaku. Każdy czytelnik, chociaż odrobinę zaznajomiony z fantastyką, będzie lekturą zachwycony. Nie mogę doczekać się kolejnych książek spod pióra pani Marty. Należą do grona moich ulubionych!

Dziękuję!

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  bookworm

  31 grudnia 2016

  To raczej nie moje klimaty, ale widać, że warta uwagi, skoro tak szybko sprzedał się nakład 😉

 2. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  28 grudnia 2016

  Liczę, że się nie zawiodę. 😉

 3. Odpowiedz

  Katarzyna Zarówna

  20 grudnia 2016

  Bardzo fajna recenzja, zazwyczaj takie pozycje omijam szerokim łukiem, ale tę przedstawiłaś baaaardzo fajnie! Jedna uwaga – półka 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Asystentka złoczyńcy – Hannah Nicole Maehrer

Gra planszowa Gejsze 2 Herbaciarnie

Nawet jeśli rozetniesz mi usta tom #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły