Siła niższa – Marta Kisiel

Date
gru, 19, 2016

silanizszaKażdy lubi się śmiać. Mówią, że śmiech to zdrowie. Tego zdania najwyraźniej jest i pani Marta Kisiel, która stworzyła dla swoich czytelników cudowną, humorystyczną, a jednocześnie pełną ciepła fantastykę. „Siła niższa” to kontynuacja wydanego parę lat temu „Dożywocia”. 

Co począć teraz, gdy nie ma już Lichotki? Gdzie mają mieszkać wszyscy odziedziczeni przez Konrada Dożywotnicy? Na szczęście w ich życiu pojawia się nowy, duży, ale niezwykle ciasny i pełen zakamarków dom. Wraz z domem natomiast, również odziedziczony po dziadku zostaje prawie-wiking Turu. Jak przyjmie nowych domowników i jaki będą mieli na siebie wpływ? Czy Konrad poradzi sobie z przytłaczającą go coraz bardziej codziennością?

Usiądź wygodnie i zastanów się przez chwilę, czy wolałbyś mieć w domu anioła cnót wszelakich, czy też może takiego małego, serdecznego aniołka, który tylko sprząta, a w wolnych chwilach dzierga kolorowe, cieplutkie bambosze? Postacie w powieści są niezwykle barwne i urokliwe. Mają odmienne charaktery, własne hobby, zapotrzebowania, talenty i przede wszystkim każda z nich ma swoje zdanie (niekoniecznie zgodne z opinią innych). Jako smaczek dodam, że przez chwilę w fabule pojawiają się nawet bohaterowie „Nomen omen”.

„Siła niższa” składa się przede wszystkim z dobrego, niekiedy czarnego, często ironicznego, humoru. Jest to jednak dowcip z wyższej pułki, mądry, nie wulgarny, niejednokrotnie z głębszym podłożem. Pisarka udowadnia, że można się śmiać jednocześnie nie obrażając innych, o czym mam wrażenie wielu ludzi zupełnie zapomniało.

Mimo że zazwyczaj czytam wydania papierowe, tym razem od wydawnictwa otrzymałam e-booka „Siły niższej”. Dlaczego? Ponieważ zdążył się już wyczerpać cały nakład, a dodruk zaplanowany został na grudzień. To chyba samo w sobie świadczy o tym, jak czytelnikom spodobało się „Dożywocie”. Zapewniam, że kontynuacji również niczego nie brakuje, a być może nawet jest nieco bardziej aktualna i współgra z „dzisiejszymi czasami”.

Polecam, polecam i jeszcze raz polecam! „Siła niższa” to książka obok której nie można przejść obojętnie. Ona wręcz zmusi zły humor, żeby gdzie indziej poszukał swojego miejsca. Wydanie ozdobione zostało klimatycznymi ilustracjami, co jeszcze bardziej dodaje powieści smaku. Każdy czytelnik, chociaż odrobinę zaznajomiony z fantastyką, będzie lekturą zachwycony. Nie mogę doczekać się kolejnych książek spod pióra pani Marty. Należą do grona moich ulubionych!

Dziękuję!

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Katarzyna Zarówna

  20 grudnia 2016

  Bardzo fajna recenzja, zazwyczaj takie pozycje omijam szerokim łukiem, ale tę przedstawiłaś baaaardzo fajnie! Jedna uwaga – półka 🙂

 2. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  28 grudnia 2016

  Liczę, że się nie zawiodę. 😉

 3. Odpowiedz

  bookworm

  31 grudnia 2016

  To raczej nie moje klimaty, ale widać, że warta uwagi, skoro tak szybko sprzedał się nakład 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »