Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli – Nathanael Johnson

Date
cze, 20, 2017

Dzieci bardzo często stają się inspiracją. Tak było i tym razem. Ponieważ jego córeczka zadawała wiele pytań, dziennikarz Nathanael Johnson postanowił nauczyć ją nazw okolicznych drzew. Ten niewielki projekt przemienił się w całą, przystępną publikację na temat fauny i flory, z którą rodzina miała styczność każdego dnia.

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe Informacje” bwidth=”2″ color=”216309″ ccolor=”FFFFFF” bcolor=”1D6304″ bgcolor=”ADFF8F” cbgcolor=”085408″ bgcolorto=”55FF17″ cbgcolorto=”0C800C” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]Tytuł: Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli
Autor: Nathanael Johnson
Wydawnictwo: Vivante
Gatunek: Popularnonaukowa
Rok wydania: 2017
ISBN: 9788365442765[/stextbox]

Mimo że książka napisana została przez Amerykanina, to jednak nasze otoczenie wcale tak bardzo się nie różni. W „Sekretach roślin i zwierząt w miejskiej dżungli” odnaleźć możemy swoje własne, najbliższe otoczenie. Lepiej poznajemy rośliny i zwierzęta, które tak naprawdę codziennie spotykamy na swojej drodze. Oczywiście zdarzają się wyjątki i pewne różnice pomiędzy naszym a amerykańskim ekosystemem, o nich jednak także jest bardzo miło poczytać.

Nathanael Johnson nie stworzył książki naukowej ani żadnego rodzaju encyklopedii (chociaż jego bibliografia jest naprawdę bogata). To tytuł popularnonaukowy, w którym jednak zawarta została rzetelna, dobrze sprawdzona u źródeł i sprawnie ułożona wiedza. Dziennikarz zdradza nam wiele tajemnic zwierzęco-roślinnego świata. Przytacza ciekawostki i warte uwagi informacje. Nie mówi jednak o nie wiadomo czym tylko o tym, co czytelnicy doskonale znają (nieważne czy mieszkają na spokojnej wsi czy w wielkomiejskim zgiełku). Opowiada o drzewach, które mijamy po drodze z pracy do domu, o zwierzętach, które możemy spotkać w miejskich parkach, takich jak wiewiórki czy gołębie. Po lekturze książki „Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli” wybierzemy się na spacer po okolicy z zupełnie innym nastawieniem.

Mniej więcej połowa rzeczy zawartych w książce wydaje się prosta i oczywista (chociaż i tak fajnie opowiedzieć o nich swojemu dziecku, które dopiero poznaje świat i niekoniecznie musiało zdobyć już tak bogatą wiedzę). Pozostałe jednak naprawdę zaskakują. Przykładowo cały rozdział poświęcony został mrówkom. Przed jego lekturą nie miałam pojęcia, że można na ich temat napisać aż tyle.

Ponieważ Nathanael Johnson swoją książkę pisał z myślą o córce, sądzę, że jest to lektura idealna dla rodziców, którzy mają dzieci w szkole podstawowej. Dzięki wiedzy zawartej w „Sekretach roślin i zwierząt w miejskiej dżungli” będą mogli umilić sobie i dziecku niejeden spacer. Maluchy potrafią być dociekliwe i uwielbiają, gdy mądrze odpowiada się na ich pytania.

„Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli” to publikacja, którą gorąco wszystkim polecam. Dzięki niej możemy odkryć coś niesamowitego na własnym, podobno doskonale nam znanym podwórku. Tytuł ten z pewnością zmieni spojrzenie niejednego czytelnika, na otaczający nas świat.

Dziękuję!

Ps. Uważam, że moda na książki przyrodnicze “dla każdego” to całkiem dobry trend. Tego chyba nam wszystkim ogromnie brakowało. Nic dziwnego, że tytuł (oraz jemu podobne) widnieje w księgarniach jako bestseller.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

8 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  30 kwietnia 2019

  Z takiej perspektywy jeszcze na świat roślin i zwierząt nie patrzyłam, ciekawa jestem, co dzięki książce w swoim najbliższym otoczeniu odkryję. 🙂

 2. Odpowiedz

  Tea

  23 czerwca 2017

  Ta książka to musi być fantastyczna przygoda! Mam nadzieję, że w niedługim czasie będę się z nią mogła zapoznać!

  Pozdrawiam serdecznie 😉

 3. Odpowiedz

  Renata

  21 czerwca 2017

  Brzmi ciekawie:)

 4. Odpowiedz

  Natalia z pytamczywarto.pl

  21 czerwca 2017

  Też staram się znać nazwy otaczających mnie drzew, roślin, zwierząt i ptaków, żeby opowiadać o nich dziecku. Jak czegoś nie znam, od razu wyszukuję w internecie informacji o tym co to może być.

 5. Odpowiedz

  super dzieciaczki

  21 czerwca 2017

  Oj przydałaby mi się taka książka, bo często mam problem z nazwami roślin.

 6. Odpowiedz

  Drusilla

  21 czerwca 2017

  Jak byłam mała, oglądałam sporo programów przyrodniczych. Fajnie, że taka tematyka jest teraz na topie.

 7. Odpowiedz

  J.

  21 czerwca 2017

  Brzmi sympatycznie 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 czerwca 2017

   Naprawdę cieszy mnie moda na tego typu książki 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »