Potwory w Tokio

Date
maj, 17, 2016

potworytransGamesFanatic.pl – najstarszy serwis o grach planszowych i karcianych w Polsce – w ramach plebiscytu „Planszowa Gra Roku” przyznał główną nagrodę „Gra Roku 2014” planszówce „Potwory w Tokio” wydanej przez Egmont Polska. Nie jest to jednak jedyne osiągnięcie gry, która nagrody zdobywa na całym świecie.

Wiek: 8+

Czas gry: ok. 30 minut

Liczba graczy: 2-6

Cel i fabuła

Grupa potworów walczy o dominację nad miastem. Komu przypadnie możliwość zrównania Tokio z ziemią? Do zwycięstwa wiodą dwie drogi. Wygrywa gracz, któremu uda się jako pierwszemu zgromadzić dwadzieścia punktów lub ten, który wyeliminuje pozostałych przeciwników z gry.

PWT1

Strona wizualna

Gra zawiera całkiem sporo elementów – planszę, żetony, tekturowe pionki potworów, kostki, plansze potworów z ruchomymi znacznikami. Mimo że tak naprawdę rozgrywka jest bardzo prosta z początku ten ogrom elementów może przerazić, jego głównym celem jest jednak efekt wizualny. W tytule „Potwory w Tokio” nie liczy się tylko i wyłącznie mechanika, tu ważna jest również cała otoczka gry, a muszę przyznać, że wygląda ona naprawdę okazale. Pod względem graficznym gra jest perfekcyjna! Widać tu również bogactwo elementów i dbałość o szczegóły. Całość w zdecydowany sposób spełnia swoje zadanie.

PWT2

Przygotowanie gry

Planszę należy położyć na środku stołu. Potasowane karty kładziemy obok, w zakrytym stosiku. Trzy wierzchnie karty odkrywamy i układamy w pobliżu. W łatwo dostępnym miejscu przygotowujemy znaczniki, kryształki energii oraz kostki. Każdy gracz wybiera swój pionek potwora i stawia go przed sobą. Gracze wybierają odpowiednie plansze potworów i ustawiają punkty zwycięstwa na zerze, a życia na dziesiątce.

PWT3

Przebieg rozgrywki

W instrukcji przebieg gry podzielony został na cztery, proste punkty: rzuty kostkami potworów, wykorzystywanie symboli na kostkach, zakup kart, zakończenie tury gracza. Każdy z tych punktów został opisany w klarowny sposób, same symbole z kości przedstawione zostały natomiast w słupku po prawej stronie (instrukcja w tym wypadku nie jest książeczką, a złożoną na pół, sporych rozmiarów kartką). Dzięki cyfrom zdobywamy punkty zwycięstwa, błyskawice stanowią w grze walutę, łapka to atak, a serduszko jest leczeniem. Gracze tury wykonują naprzemiennie i jedynym dodatkowym elementem jest tutaj plansza z oznaczonym „centrum” i „zatoką”. Jeżeli potwór znalazł się w jej obrębie zdobywa więcej punktów doświadczenia, ale nie ma możliwości regeneracji.  Dla pięciu i sześciu graczy przygotowany został także zaawansowany wariant gry.

PWT4

Wrażenia

Gra z początku wygląda na skomplikowaną, ale zdecydowanie taka nie jest. Jest pomysłowa, ale nie specjalnie złożona. Jej elementy są świetnie dopracowane, a opracowanie graficzne niezwykle zachęca. „Potwory w Tokio” to duża dawka dobrego humoru, nieco losowości i świetna rozrywka.

PWT6

Podsumowanie

„Potwory w Tokio” to doskonała, wciągająca gra familijna. Jest prosta, pomysłowa i dopracowana od strony wizualnej. Rozgrywka przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym, ale także dorosłym już graczom. Tytuł z czystym sumieniem polecam – to jedna z tych gier, które powinien znać każdy szanujący się miłośnik planszówek!

PWT5

Dziękuję!

Egm_polska_logo_bw_pos_RGB300

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

 1. Odpowiedz

  lobuzio

  17 maja 2016

  Gra jest super, grałem na tegorocznym Pyrkonie. Grałaś z dodatkiem czy bez ?

  • Odpowiedz

   Vicky

   17 maja 2016

   Z dodatkiem, ale dodatek opisuję osobno ^^

  • Odpowiedz

   Vicky

   17 maja 2016

   Teraz będą “Potwory w Nowym Jorku” niedługo ^^

 2. Odpowiedz

  April

  17 maja 2016

  Gra wydaje się być ciekawa, chociaż chyba jednak nie dla mnie.
  Pozdrawiam serdecznie- strefawyobrazni.blogspot.com

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »