Ogień – Sara B. Elfgren, Mats Strandberg

Date
lut, 20, 2014

155739311„Ogień” jest kontynuacją, trzymającej w napięciu historii o grupie nastoletnich czarownic, które zostały wybrane by ocalić świat przed apokalipsą. To obszerna, wciągająca powieść, która pokazuje życie niewielkiego, mrocznego miasteczka Engelfors z kilku różnych perspektyw. Autorami książki są Mats Strindberg pisarz, niezależny dziennikarz i popularny felietonista gazety „Aftonbladet” oraz Sara Bergmark Elfgren pisarka, blogerka i autorka scenariuszy, która tworzy zarówno dla producentów filmowych, jak i telewizyjnych. To właśnie oni stworzyli tą fantastyczną, dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach powieść.

Demony zabiły już dwójkę z grona wybranych – Eliasa, któremu nigdy nie było dane poznać swojego przeznaczenia oraz Rebeckę, zawsze miłą, dobrą i uczynną dziewczynę, której zadaniem było sprawić by czarownice z kręgu zostały przyjaciółkami. Czyja śmierć będzie następna? Nie tylko jednak demony stoją na drodze wybrańców. Jest także Rada, która już wieki temu zapomniała, że powinna się opiekować czarownicami i zamiast tego wprowadza swoje własne, rygorystyczne prawa. W miasteczku pojawia się również nowa organizacja „Pozytywne Engelfors” i mimo że jej założenia brzmią całkiem przyjemnie, w gruncie rzeczy wcale takie nie są.

Ponownie, tak jak w pierwszym tomie, fabułę poznajemy z punktu widzenia różnych osób. Każda z dziewcząt natomiast przeszła gruntowną przemianę i teraz patrzą na świat pod zupełnie innymi kątami. Anna-Karin rozumie już dlaczego źle postępowała, zaczyna także odkrywać, że pozostałe czarownice z kręgu darzą ją prawdziwą przyjaźnią i zrobią wszystko, żeby jej pomóc. Minoo nabiera nieco pewności siebie, poznaje również własne możliwości i zaczyna wierzyć, że jest zdolna do naprawdę wielu rzeczy.  Ida pokazuje, że jednak ma serce, choć to jest głęboko ukryte pod grubą warstwą lodu. Natomiast Linnea z Vanessą poznają zupełnie nowe, niespodziewane uczucia.

O samych bohaterkach można by pisać naprawdę wiele. To właśnie na nich opiera się ta historia. Główny wątek fabularny i cały mistycyzm oraz fantastyka, stoją na filarach kreatywnie, barwnie i niezwykle plastycznie stworzonych postaci. Przez całą powieść poznajemy myśli, rozterki, wątpliwości, uczucia i prywatne życie nastoletnich czarownic. Jest ono przedstawione w prosty, a jednocześnie ciekawy i niebanalny sposób. Obok tego płynie intrygująca fabuła i zaskakujące pomysły autorów. Całość to mieszanka wybuchowa, która po połączeniu tworzy książkę, od której nie sposób się oderwać. Choć tom ma ponad siedemset stron, to ani przez chwilę nie było w nim nudno.

„Ogień” to historia prosta, napisana w lekkim i łatwym do odbioru stylu. Sam pomysł na fabułę może nie byłby zbyt genialny ani nowatorski, gdyby nie to, że autorzy okrasili go wydarzeniami dziejącymi się w życiu bohaterek. Gdy połączymy te dwa elementy, powstaje naprawdę dobra, godna uwagi powieść – historia, której czytanie sprawia prawdziwą przyjemność. Książka jest wciągająca i pełna tajemnic oraz niespodziewanych zwrotów akcji. Nigdy nie wiadomo co wydarzy się na kolejnych stronach. Z czystym sumieniem lekturę „Kręgu” oraz „Ognia” polecam, a sama niecierpliwie czekam na kolejne części, bo takowe po prostu muszą się ukazać.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

czarnaowca

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły