Ogień – Sara B. Elfgren, Mats Strandberg

Date
lut, 20, 2014

155739311„Ogień” jest kontynuacją, trzymającej w napięciu historii o grupie nastoletnich czarownic, które zostały wybrane by ocalić świat przed apokalipsą. To obszerna, wciągająca powieść, która pokazuje życie niewielkiego, mrocznego miasteczka Engelfors z kilku różnych perspektyw. Autorami książki są Mats Strindberg pisarz, niezależny dziennikarz i popularny felietonista gazety „Aftonbladet” oraz Sara Bergmark Elfgren pisarka, blogerka i autorka scenariuszy, która tworzy zarówno dla producentów filmowych, jak i telewizyjnych. To właśnie oni stworzyli tą fantastyczną, dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach powieść.

Demony zabiły już dwójkę z grona wybranych – Eliasa, któremu nigdy nie było dane poznać swojego przeznaczenia oraz Rebeckę, zawsze miłą, dobrą i uczynną dziewczynę, której zadaniem było sprawić by czarownice z kręgu zostały przyjaciółkami. Czyja śmierć będzie następna? Nie tylko jednak demony stoją na drodze wybrańców. Jest także Rada, która już wieki temu zapomniała, że powinna się opiekować czarownicami i zamiast tego wprowadza swoje własne, rygorystyczne prawa. W miasteczku pojawia się również nowa organizacja „Pozytywne Engelfors” i mimo że jej założenia brzmią całkiem przyjemnie, w gruncie rzeczy wcale takie nie są.

Ponownie, tak jak w pierwszym tomie, fabułę poznajemy z punktu widzenia różnych osób. Każda z dziewcząt natomiast przeszła gruntowną przemianę i teraz patrzą na świat pod zupełnie innymi kątami. Anna-Karin rozumie już dlaczego źle postępowała, zaczyna także odkrywać, że pozostałe czarownice z kręgu darzą ją prawdziwą przyjaźnią i zrobią wszystko, żeby jej pomóc. Minoo nabiera nieco pewności siebie, poznaje również własne możliwości i zaczyna wierzyć, że jest zdolna do naprawdę wielu rzeczy.  Ida pokazuje, że jednak ma serce, choć to jest głęboko ukryte pod grubą warstwą lodu. Natomiast Linnea z Vanessą poznają zupełnie nowe, niespodziewane uczucia.

O samych bohaterkach można by pisać naprawdę wiele. To właśnie na nich opiera się ta historia. Główny wątek fabularny i cały mistycyzm oraz fantastyka, stoją na filarach kreatywnie, barwnie i niezwykle plastycznie stworzonych postaci. Przez całą powieść poznajemy myśli, rozterki, wątpliwości, uczucia i prywatne życie nastoletnich czarownic. Jest ono przedstawione w prosty, a jednocześnie ciekawy i niebanalny sposób. Obok tego płynie intrygująca fabuła i zaskakujące pomysły autorów. Całość to mieszanka wybuchowa, która po połączeniu tworzy książkę, od której nie sposób się oderwać. Choć tom ma ponad siedemset stron, to ani przez chwilę nie było w nim nudno.

„Ogień” to historia prosta, napisana w lekkim i łatwym do odbioru stylu. Sam pomysł na fabułę może nie byłby zbyt genialny ani nowatorski, gdyby nie to, że autorzy okrasili go wydarzeniami dziejącymi się w życiu bohaterek. Gdy połączymy te dwa elementy, powstaje naprawdę dobra, godna uwagi powieść – historia, której czytanie sprawia prawdziwą przyjemność. Książka jest wciągająca i pełna tajemnic oraz niespodziewanych zwrotów akcji. Nigdy nie wiadomo co wydarzy się na kolejnych stronach. Z czystym sumieniem lekturę „Kręgu” oraz „Ognia” polecam, a sama niecierpliwie czekam na kolejne części, bo takowe po prostu muszą się ukazać.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

czarnaowca

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Wsiąść do Pociągu: Europa

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »