Mała encyklopedia Domowych Potworów – Stanislav Marijanović

Date
kwi, 29, 2016

malaencyklopediapotworowCzy dzieci boją się potworów? Właściwie w dzisiejszych czasach to chyba już nie… Za to z pewnością je uwielbiają! Dzięki „Małej encyklopedii Domowych Potworów” poznajemy zupełnie nowe, niezwykle pomysłowe i humorystycznie przedstawione gatunki.

„Encyklopedia ta uwzględnia najpospolitsze gatunki potworów, które spotkać można w każdym domu, domku czy mieszkaniu.” 

Po lekturze książeczki moimi osobiście ulubionymi potworami zostały Siostry Słodyczki, które próbują skusić wszystkich do zajadania łakoci. Nie robią tego jednak złośliwie – chcą poprawić domownikom humor, a co poprawia go lepiej niż dzienna dawka cukru? W encyklopedii pojawiają się jednak również i złośliwe stworzenia. Takie, które chcą nam zaszkodzić, więc „starannie wybierają czas i miejsce działania”. Wszystkie opisane stworzenia należą do naszej codzienności. Znacie Gierkomaniaka Ekranowego? Albo Modnisię Bezkrytyczną? Z pewnością te potwory nikomu nie są obce. Kto by pomyślał, że na ich temat powstanie cała encyklopedia…

Książeczka została bardzo pomysłowo wydana. Niektóre osobniki – na przykład Bałaganiara Chaotyczna – znalazły się na rozkładówkach (mam tu na myśli rozkładane strony, takie jak w czasopismach). Sam tom natomiast jest w kwadratowym formacie, został oprawiony w twardą okładkę, a jego treść wydrukowano na grubym papierze. Ilustracje przedstawiające potwory i ich otoczenie są zabawne i zdobią całą encyklopedię.

Stanislav Marijanović napisał świetną książeczkę i serdecznie ją wszystkim rodzicom polecam. Idealnie nadaje się dla małych czytelników, nie została jednak raczej przewidziana do samodzielnego czytania (chyba, że dla nieco starszych już dzieci). Zbyt trudne wyrazy, słowotwórstwo, niezbyt duża, odrobinę nietypowa czcionka – to nie ułatwia początków z samodzielną lekturą. Nie traktuję tego oczywiście jako wady, bo ostatecznie w tym celu powstały setki innych, odpowiednio dostosowanych książeczek.

Encyklopedia składa się przede wszystkim z kolorowych obrazków i sympatycznych, pełnych humoru historyjek. Stanislav Marijanović stworzył ją dla swoich córeczek, a ja uważam, że miał naprawdę genialny pomysł. Książeczka jest zabawna, posiada walory edukacyjne, bez trudu zaciekawi maluchy i pomoże im w rozwijaniu wyobraźni. Z pewnością też, jeżeli dziecko należy jednak do tych rzadkich przypadków, które lękają się potworów, pokaże mu, że nie ma czego się bać.

Dziękuję!

logo nasza ksiegarnia

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »