Druga szansa – Sarah Dessen

Date
lip, 17, 2020

Druga szansa

Bardzo lubię czytać literaturę młodzieżową, a Sarah Dessen to jedna z lepszych pisarek w tym nurcie. Na swoim koncie ma już piętnaście tytułów. Niektóre z nich zostały nagrodzone całkiem poważnymi nagrodami literackimi, takimi jak nagroda Margaret A. Edwards czy School Library Journal Best Book. Dlatego ogromnie ucieszyłam się, gdy okazało się, że najnowsza powieść pisarki „Druga szansa”, ukaże się pod patronatem medialnym mojego bloga. 

Zarys fabuły

Auden jest niezwykle ambitna i pracowita. Jej celem jest dostanie się na wymarzoną uczelnię, i skupienie na sobie uwagi wymagającej matki. Jak jednak wakacje spędzone u ojca i jego nowej rodziny wpłyną na życie oraz postrzeganie świata nastolatki? Czy nowi znajomi pokażą jej, jak to jest naprawdę być nastolatką i spędzać czas po prostu na dobrej zabawie? I kto tak naprawdę wykorzysta swoją tytułową drugą szansę? 

Moja opinia i przemyślenia

Książka została napisana lekkim piórem, czyta się ją płynnie i z przyjemnością. Sarah Dessen, mimo że kreuje powieści dla młodzieży, robi to inteligentnie, nie lekceważąc młodego czytelnika. Jej bohaterowie są oryginalni i nie powielają znanym nam wszystkim doskonale, zdecydowanie nadużywanych schematów. To chyba cechy, za które właśnie najbardziej ją cenię. 

„Druga szansa” to powieść lekka, ale niebanalna. Pojawiają się w niej nieco trudniejsze tematy, takie jak radzenie sobie z rozwodem rodziców, śmierć bliskich osób czy brnięcie w toksyczne relacje. Niewiele w niej akcji, za to pojawia się sporo zabawnych elementów i cała masa przeróżnych, towarzyszącym bohaterom emocji. Niewielkie miasteczko, pełnia lata, sprawy rodzinne, nowe znajomości i drugie szanse, to właśnie esencja nowej powieści spod pióra Sarah Dessen. Książka oczywiście ma też swoje zapisane między wierszami przesłanie. 

Podsumowanie

Sarah Dessen jest jedną z moich ulubionych pisarek, które swoją twórczość kierują do młodszych czytelników, a lektura „Drugiej szansy” jedynie utwierdziła mnie w tym przekonaniu. „Druga szansa” to świetnie napisana, młodzieżowa, ale niegłupia powieść. To pełna emocji historia o rodzinie, dojrzewaniu, przyjaźni, radzeniu sobie z problemami i oczywiście o drugich szansach. Tytuł serdecznie polecam! To książka, którą warto poznać, nie tylko wówczas, gdy ma się naście lat.  

Przeczytaj również:

Coś świętego – Sarah Dessen

Teraz albo nigdy – Sarah Dessen

Ktoś taki jak ty – Sarah Dessen

Kołysanka – Sarah Dessen

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

8 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Ala

  14 sierpnia 2022

  Nie miałam jeszcze okazji poznać twórczości tej autorki, ale fabuła książki mnie zainteresowała i chętnie po nią sięgnę. 🙂

 2. Odpowiedz

  Agnieszka D.

  12 sierpnia 2022

  Myślę, że mogłaby mi się spodobać, ja często sięgam po takie młodzieżówki.

 3. Odpowiedz

  Martyna K.

  11 sierpnia 2022

  Siostra swego czasu czytała kilka książek tej autorki. Muszę jej przypomnieć o tej twórczyni, bo lubi takie wydania.

 4. Odpowiedz

  Patrycja whothatgirl.pl

  17 lipca 2020

  Raczej podziękuję. Chyba bym się denerwowała przy tej lekturze ^^

 5. Odpowiedz

  Agnieszka Kaniuk

  17 lipca 2020

  Mogłabym dać szansę tej książce. 😊

 6. Odpowiedz

  Drusilla

  17 lipca 2020

  Również bardzo cenię sobie autorkę i czytałam wiele jej powieści. Lubię takie jednotomówki.

 7. Odpowiedz

  Velaris Library

  17 lipca 2020

  Tak mnie zastanawia.. piszesz że lekka, hmm… czy poleciłabys ja tez osobie doroslej ktora szuka czegos na tzw. Odmozdzenie?

  • Odpowiedz

   Vicky

   18 lipca 2020

   Ja sama bardzo lubię odpocząć sobie przy takiej właśnie lekturze 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Hate Mail – Donna Marchetti

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły