Teraz albo nigdy – Sarah Dessen

Date
sie, 12, 2016

477188-352x500Uwielbiam czytać lekkie, odprężające i wciągające powieści dla młodzieży. Sarah Dessen to jedna z pisarek, które potrafią je w taki sposób tworzyć. Pisze pełne ciepła historie o nastoletniej miłości, dojrzewaniu, problemach codziennego życia. Spod jej pióra ukazują się książki, które wywołują uśmiech na twarzy, podnoszą na duchu i pozwalają przetrwać kolejny, ciężki dzień.

Macy stara się być idealną córką, przyjaciółką, dziewczyną. Tworzy więc maskę, pod którą ukrywa swoje prawdziwe uczucia. Życie jednak potrafi zaskakiwać i gdy Macy trafia na odpowiednią grupę ludzi powoli zaczyna się otwierać. To jednak co dalej zrobi ze swoim życiem i czy będzie w nim szczęśliwa, zależy już tylko od niej.

Pisarka jak zwykle wykreowała grono świetnych bohaterów. Bardzo spodobał mi się nie tylko sposób w jaki narysowała nowych znajomych Macy, ale również to jak opisała Jasona. To idealne przedstawienie „niewłaściwego” chłopaka. Jason jest egocentryczny, narcystyczny i nudny, ale jednocześnie, właśnie głównie dzięki tym cechom, jest bezpieczny i może stanowić punkt zaczepienia, którego w danym momencie dziewczyna bardzo potrzebowała.

Sama fabuła powieści jest niezobowiązująca. Przewija się przez nią kilka godnych uwagi wartości, ale są one typowo dostosowane do nastoletniego targetu. Tym razem Sarah Dessen się nie popisała – mimo że wszystkie jej książki poruszają zbliżoną tematykę, to jednak ta jest znacznie bardziej płytka od pozostałych. Oczywiście nie zmienia to faktu, że czyta się ją niezwykle szybko i bardzo przyjemnie. Jeżeli spojrzymy na „Teraz albo nigdy” jako na historię czysto rozrywkową, to jest to powieść jak najbardziej godna polecenia.

„Teraz albo nigdy” to dobra, wciągająca lektura, myślę jednak, że nie powinno się od niej zaczynać przygody z twórczością pisarki, ponieważ pod jej nazwiskiem ukazało się kilka znacznie lepszych książek, które obok sympatycznych bohaterów i niewymuszonej historii miłosnej prezentowały sobą również jakąś głębię. Tutaj, mimo że przekaz jest dość wyraźny, zabrakło mu jednak mocy.

Jeżeli lubisz książki i filmy dla młodzieży, to twórczość Sarah Dessen będzie dla Ciebie wręcz idealna. Pisarka ma lekkie pióro i dobry warsztat oraz głowę pełną ciekawych rozważań i świetnych pomysłów. Z niecierpliwością czekam na możliwość przeczytania nowej powieści spod jej pióra. Z przyjemnością poznam perypetie nowych, zgrabnie stworzonych bohaterów.

Dziękuję!

logodk

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  #SadisticWriter

  15 sierpnia 2016

  O autorce nigdy wcześniej nie słyszałam, ale skoro mówisz, że ma lepsze tytułu, to zabrałabym się raczej za nie niż za tę pozycję 😀

 2. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  13 sierpnia 2016

  Bardzo lubię ten tytuł. 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ja tu tylko zabijam – Marta Obuch

Gra planszowa Gejsze 2 Herbaciarnie

Nawet jeśli rozetniesz mi usta tom #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły