Teraz albo nigdy – Sarah Dessen

Date
sie, 12, 2016

477188-352x500Uwielbiam czytać lekkie, odprężające i wciągające powieści dla młodzieży. Sarah Dessen to jedna z pisarek, które potrafią je w taki sposób tworzyć. Pisze pełne ciepła historie o nastoletniej miłości, dojrzewaniu, problemach codziennego życia. Spod jej pióra ukazują się książki, które wywołują uśmiech na twarzy, podnoszą na duchu i pozwalają przetrwać kolejny, ciężki dzień.

Macy stara się być idealną córką, przyjaciółką, dziewczyną. Tworzy więc maskę, pod którą ukrywa swoje prawdziwe uczucia. Życie jednak potrafi zaskakiwać i gdy Macy trafia na odpowiednią grupę ludzi powoli zaczyna się otwierać. To jednak co dalej zrobi ze swoim życiem i czy będzie w nim szczęśliwa, zależy już tylko od niej.

Pisarka jak zwykle wykreowała grono świetnych bohaterów. Bardzo spodobał mi się nie tylko sposób w jaki narysowała nowych znajomych Macy, ale również to jak opisała Jasona. To idealne przedstawienie „niewłaściwego” chłopaka. Jason jest egocentryczny, narcystyczny i nudny, ale jednocześnie, właśnie głównie dzięki tym cechom, jest bezpieczny i może stanowić punkt zaczepienia, którego w danym momencie dziewczyna bardzo potrzebowała.

Sama fabuła powieści jest niezobowiązująca. Przewija się przez nią kilka godnych uwagi wartości, ale są one typowo dostosowane do nastoletniego targetu. Tym razem Sarah Dessen się nie popisała – mimo że wszystkie jej książki poruszają zbliżoną tematykę, to jednak ta jest znacznie bardziej płytka od pozostałych. Oczywiście nie zmienia to faktu, że czyta się ją niezwykle szybko i bardzo przyjemnie. Jeżeli spojrzymy na „Teraz albo nigdy” jako na historię czysto rozrywkową, to jest to powieść jak najbardziej godna polecenia.

„Teraz albo nigdy” to dobra, wciągająca lektura, myślę jednak, że nie powinno się od niej zaczynać przygody z twórczością pisarki, ponieważ pod jej nazwiskiem ukazało się kilka znacznie lepszych książek, które obok sympatycznych bohaterów i niewymuszonej historii miłosnej prezentowały sobą również jakąś głębię. Tutaj, mimo że przekaz jest dość wyraźny, zabrakło mu jednak mocy.

Jeżeli lubisz książki i filmy dla młodzieży, to twórczość Sarah Dessen będzie dla Ciebie wręcz idealna. Pisarka ma lekkie pióro i dobry warsztat oraz głowę pełną ciekawych rozważań i świetnych pomysłów. Z niecierpliwością czekam na możliwość przeczytania nowej powieści spod jej pióra. Z przyjemnością poznam perypetie nowych, zgrabnie stworzonych bohaterów.

Dziękuję!

logodk

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  13 sierpnia 2016

  Bardzo lubię ten tytuł. 😉

 2. Odpowiedz

  #SadisticWriter

  15 sierpnia 2016

  O autorce nigdy wcześniej nie słyszałam, ale skoro mówisz, że ma lepsze tytułu, to zabrałabym się raczej za nie niż za tę pozycję 😀

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »