Ktoś taki jak ty – Sarah Dessen

Date
cze, 06, 2016

ktos-taki-jak-ty-b-iext35303220Gdyby ktoś zapytał mnie o to, jakie poleciłabym książki dla młodzieży, z pewnością wśród wymienionych pozycji znalazłyby się tytuły spod pióra Sarah Dessen. Jej powieści są krótkie, łatwe w czytaniu i opowiadają – tak po prostu – o nastoletnim życiu i jego problemach. 

Halley przebywa na letnim obozie, na który właściwie wcale nie chciała jechać, gdy dzwoni do niej najlepsza przyjaciółka. Scarlett potrzebuje wsparcia, ponieważ w wypadku zginął jej chłopak, Michael. Halley postanawia natychmiast wrócić do domu, nawet jeżeli będzie to oznaczało kłótnię z matką. Na miejscu jednak sprawy znacznie bardziej się komplikują – okazuje się, że Scarlett jest w ciąży, a ona sama poznaje Macona, chłopaka o złej reputacji, który jednak był najlepszym przyjacielem Michaela.

Mimo smutnego zarysu fabularnego i trudnych tematów, „Ktoś taki jak ty” to lekka lektura dla nastoletnich czytelników. Sarah Dessen nie próbuje usilnie wepchnąć młodych bohaterów w skórę dorosłych i pozwala im na swoje własne przeżycia, błędy, doświadczenia, a niekiedy również i głupie zachowanie. Dodatkowo pisze prostym językiem, tworząc krótkie, nieskomplikowane zdania oraz bardzo realistyczne dialogi.

W akcję powieści, oprócz głównych bohaterów, zostało wplecionych wiele postaci pobocznych. Poznajemy nawet te osoby, które właściwie nie są w książce specjalnie ważne, dzięki czemu świat, zaledwie dwustu pięćdziesięciu stronicowej powieści, staje się bogaty i barwny.

Sarah Dessen w swoich powieściach nie ucieka od problemów, wręcz przeciwnie – niejednokrotnie porusza przeróżne tematy tabu. Mimo to jednak książkę ciężko uznać za poważną lub drastycznie smutną. Pisarce udało się także uniknąć moralizowania, chociaż nie waha się przed ukazywaniem konsekwencji. Istnieją jednak też takie sytuacje, w których nikt nie ponosi bezpośredniej winy.

Jeżeli chodzi o samą fabułę to nie jest zbyt skomplikowana i nie rozwija się w zaskakujący sposób. To po prostu obyczajowa historia o życiu, jedna z tych, które mogłyby być świetnym scenariuszem dla filmu młodzieżowego. Nawet zakończenie pozostaje otwarte, pokazując, że na młodych bohaterów czeka dalsze, nie zaplanowane z góry, życie.

Pierwszą książką spod pióra Sarah Dessen jaką czytałam była „Kołysanka”, a po jej lekturze wiedziałam, że z przyjemnością sięgnę po kolejne tytuły jej autorstwa. Powieść „Ktoś taki jak ty” ani trochę mnie nie zawiodła. Jestem zadowolona, że miałam okazję ją przeczytać i niecierpliwie czekam na kolejne tytuły.

Dziękuję!

harper_collins_logo_bw

7 czerwca 2016

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  8 czerwca 2016

  O, to coś dla mnie 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Wiedzmy-Kijowa
 • lonely-heart
 • nastepca-tronu

Ostatnie Recenzje

 • Ogromne okno