Kołysanka – Sarah Dessen

Date
kwi, 01, 2016

kolysankaŚwiat z pewnością byłby lepszym miejscem, gdyby każda rodzina była idealna. Tylko, że to niemożliwe. Tak naprawdę żadna rodzina taka nie jest. Główna bohaterka powieści „Kołysanka” wie o tym aż za dobrze. Jak to wpłynęło na jej dorastanie, a później coraz bardziej dorosłe życie?

Remy nie wierzy w miłość. Owszem, lubi chłopców, ale traktuje ich podobnie jak jej matka swoich kolejnych mężów. Nie zamierza się nigdy angażować. Przynajmniej do czasu aż nie spotyka Dextera. Chłopak reprezentuje sobą kompletne przeciwieństwo jej ideału, a jednak ma w sobie coś specjalnego. Remy ze wszystkich sił stara się od niego uciec, ale być może, tym razem, ucieczka nie wystarczy.

Bohaterowie „Kołysanki” zostali przedstawieni w bardzo ciekawy, realistyczny sposób. Remy przez całą książkę dojrzewa, zmienia się, zaczyna rozumieć co w życiu jest naprawdę ważne. Dexter jest niezwykle sympatyczny i zabawny. Nie sposób go nie polubić. Ich przyjaciele, rodzice, choć niektóry bardzo nietypowi, to jednak sprawiają wrażenie naprawdę autentycznych. Zarówno pierwszo jak i drugoplanowe postacie wydają mi się zdecydowanym atutem powieści.

„Kołysanka” to książka, która wyróżnia się na tle swojego gatunku. Porusza zupełnie inne sprawy, zwraca uwagę na ludzką psychikę i to jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa postępowanie najbliższych nam osób oraz wzorce, które możemy od nich czerpać. Nie powinniśmy jednak stawać się kopiami swoich rodziców tylko wieść własne życie, popełniać błędy, czerpać z nich naukę na przyszłość. Dążyć do tego co przyniesie nam szczęście i radość. Każdy człowiek jest inny, na różne sposoby postrzegamy świat, więc i szczęście czerpać będziemy z odmiennych źródeł.

Sama historia bardzo mi się spodobała, mam jednak mieszane uczucia co do stylu pisania Sarah Dessen. Momentami był wręcz slangowy. Rozumiem chęć nadania dialogom autentyczności, ale wydaje mi się, że mimo wszystko literatura to sztuka piękna i ma jakieś swoje własne prawa, których powinno się przestrzegać, chociażby po to, żeby treść książki została zgrabniej ujęta i ładniej ułożona. W „Kołysance” niestety zabrakło tego, co czyni powieść naprawdę piękną i zdecydowanie przyjemniejszą. Mnogoś dialogów do tego celu nie wystarczy.

„Kołysankę” niezwykle szybko się czyta. Pozornie sprawia wrażenie zwykłego romansu young adult, ukrywa jednak również ważniejsze przesłanie i pozostawia czytelnikom pare spraw do przemyślenia. Powieść będzie idealna dla osób, które nie przepadają za barwnymi opisami – im ją właśnie w szczególności polecam. Ja sama z książką spędziłam kilka naprawdę przyjemnych chwil.

Dziękuję!

harper_collins_logo_bw

2 kwietnia 2016

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Fenko

  1 kwietnia 2016

  Oj, to zdecydowanie nie dla mnie 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »