Baśniobór – Brandon Mull

Date
gru, 28, 2011

Jak głosi napis na okładce książka zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów dla dzieci „New York Timesa”. Właściwie trudno się temu dziwić, ponieważ autor daje nam niezwykle wciągającą i wartką, a jednocześnie straszną opowieść.

W podtytule napisano: „Nikt, kto tu wchodzi nie wyjdzie niezmieniony. Nieuprawnionym wstęp wzbroniony pod karą obrócenia w kamień.” Tymi „nieuprawnionymi” jest dwoje dzieci zmuszonych do czasowego pobytu u dziadka, którego dotąd nie znali. Gdzieś w amerykańskim stanie Connecticut stoi jego dom, do którego jadą po raz pierwszy w życiu, bo rodzice muszą wyjechać w długi rejs. Na dodatek nie bardzo chcą się tam znaleźć – przewidując nudne wakacje. Jednak rzeczywistość okazuje się całkiem inna i przymusowe zesłanie zamienia się w przygodę życia – barwną, niebezpieczną i czarodziejską. Rodzeństwo łamie wszystkie zakazy dziadka dotyczące opuszczania posiadłości i wchodzenia do lasu. Mimo, że dzieci mają zapewnione świetne warunki: niezwykłe zabawki, rozrywki, doskonałe jedzenie – zwycięża ciekawość. Jak u braci Grimm to Jaś – czyli w tym wypadku Seth – pierwszy znajduje dom Baby Jagi w pobliskim lesie. Okazuje się na szczęście bystrzejszy od swego klasycznego pierwowzoru i nie wchodzi do tajemniczej chatki. Za to przyprowadza tam siostrę Kendrę, zmuszając i ją do złamania zakazu.

I od tego momenty wszystko się zaczyna. Dzieci za pomocą własnej dociekliwości (i inteligencji), a trochę przy pomocy dziadka i jego domowników, odkrywają prawdę o Baśnioborze, który jest rezerwatem magicznych, mitologicznych i baśniowych stworzeń. Wystarczy napić się mleka, żeby zacząć je widzieć. Tyle, że żeby było ciekawiej, w większości są one śmiertelnie niebezpieczne i wyjątkowo nieprzyjazne. Dziadek Sorensen jest opiekunem tego niezwykłego rezerwatu i zna niemal wszystkie jego sekrety, ale i on nie potrafi poradzić sobie z jego niebezpieczeństwami. Dzieci jeszcze wiele razy złamią reguły i zakazy, jednak dzięki temu znajdą i uwolnią zaginioną babcię oraz wykażą się wyjątkową odwagą i inteligencją w ratowaniu Baśnioboru przed zagładą i likwidacją.

Baśniobór to powieść nie dla lękliwych i oczekujących szczęśliwych zakończeń. Można powiedzieć, że wrażliwcy nie powinni jej czytać, bo będą się zwyczajnie bać. Autor zaludnił magiczny rezerwat stworzeniami z mitologii, baśni braci Grimm i …disnejowskich kreskówek (wróżki dziwnie podobne to Dzwoneczka tyle że wyjątkowo wredne i niebezpieczne). Połączenie to okazało się dość szczęśliwym a na pewno trafiającym do wyobraźni dzieci w różnym wieku. Dorośli też mogą czytać i naśladować dziadka Sorensen i jego gosposię (byłą nimfę) w sposobie postępowania z dziećmi, umiejętnego kierowania ich do samodzielności i podejmowania bardzo trudnych decyzji. Dziadek miał od początku ukryty cel wychowania sobie następców – opiekunów rezerwatu. Jeżeli chodzi o młodsze dzieci, to pewne opisy i wydarzenia z książki mogą okazać się zbyt straszne. Natomiast humor, ciepło opowieści i lekki styl autora spodobają się niemal każdemu.

Na koniec morał: chcesz widzieć wróżki – pij mleko. Tylko skąd zdobyć mleko od krowy, która jest tak wielka, że nie mieści się prawie w gigantycznej pięciopiętrowej oborze i ciągle jeszcze rośnie?

O autorze słów kilka

Brandon Mull urodził się w 1974 roku. Zajmował się wieloma rzeczami – był między innymi aktorem komediowym, archiwistą i copywriterem. Baśniobór jest jego powieściowym debiutem. Najwyraźniej wyjątkowo udanym, gdyż szybko stał się bestsellerem i niedługo doczeka się ekranizacji. Pisarz, wraz z żoną i trójką dzieci, mieszka w amerykańskim stanie Utah.

Książka recenzowana dla portalu http://nastek.pl/.

Vicky

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »