Złodziejka – Sarah Waters

Date
paź, 24, 2016

zlodziejkaNakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazuje się ładnie wydana seria książek brytyjskiej pisarki Sarah Waters. Jest to znana na całym świecie i wielokrotnie nagradzana autorka powieści historycznych z wątkiem homoerotycznym. Wspominam o tym już we wstępie, ponieważ nie każdy musi lubić takie elementy. 

Książka podzielona została na trzy części. W dwóch pierwszych poznajemy tą samą historię, widzianą jednak oczami innej bohaterki. Szajka złodziei, z pomocą Sue Trinder, chce wzbogacić się na krzywdzie młodej damy z prowincji. Zarys wydaje się być banalnie prosty, okazuje się jednak, że nawet i z takiego lekkiego, wręcz banalnego pomysłu, stworzyć można dzieło sztuki.

Powieść została napisana barwnym, plastycznym językiem, tak, że czytelnik może bez trudu wyobrazić sobie każdy, najdrobniejszy szczegół. Sarah Waters przedstawiła brudny, lepki świat, w którym najważniejszą wartością są pieniądze – nikt i nic innego się nie liczą. Mimo jednak takiego tła, pisarka niejednokrotnie zaskakuje czytelnika, zamykając go w chaosie wydarzeń, a rzeczy nie zawsze są tym, czym mogłyby się na początku wydawać. To powieść nie tylko o miłości, ale również o tym ile jesteśmy w stanie poświęcić w jej imieniu.

W „Złodziejce” niezwykle podobają mi się kreacje postaci. Żadna z nich nie zachowuje się bez sensu, nie posiadając swojej własnej motywacji, a to co popycha bohaterów do działania zostało przedstawione czytelnikowi w jasny, konkretny sposób. Zagłębienie się w życiu fikcyjnych postaci przychodzi w tym wypadku niezwykle łatwo i wiedzie ku niezwykłej przygodzie. Tytułowa złodziejka bez trudu kradnie czytelnikom cenny czas – od stron powieści niekiedy po prostu nie można się oderwać.

Na uwagę zasługuje również wydanie książki. Prószyński i S-ka powoli wznawia całą serię powieści spod pióra Sarah Waters, czyni to jednak w wielkim stylu – wydanie powieści jest naprawdę świetne. Inteligentna i zgrabna twórczość pisarki została zamknięta w godnej siebie oprawie.

“Złodziejka” co prawda nie jest literaturą z wyższej półki, ale Sarah Waters z pewnością nie można zarzucić braku talentu literackiego. Książkę czyta się szybko i z ciekawością, a niespodziewane zwroty akcji i plastycznie zbudowana fabuła, w niewymuszony sposób umilają czytelnikom czas. Lekturę serdecznie polecam, a ja sama z przyjemnością sięgnę po kolejny tytuł spod pióra autorki.

Dziękuję!

logodk

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły