Złodziejka – Sarah Waters

Date
paź, 24, 2016

zlodziejkaNakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazuje się ładnie wydana seria książek brytyjskiej pisarki Sarah Waters. Jest to znana na całym świecie i wielokrotnie nagradzana autorka powieści historycznych z wątkiem homoerotycznym. Wspominam o tym już we wstępie, ponieważ nie każdy musi lubić takie elementy. 

Książka podzielona została na trzy części. W dwóch pierwszych poznajemy tą samą historię, widzianą jednak oczami innej bohaterki. Szajka złodziei, z pomocą Sue Trinder, chce wzbogacić się na krzywdzie młodej damy z prowincji. Zarys wydaje się być banalnie prosty, okazuje się jednak, że nawet i z takiego lekkiego, wręcz banalnego pomysłu, stworzyć można dzieło sztuki.

Powieść została napisana barwnym, plastycznym językiem, tak, że czytelnik może bez trudu wyobrazić sobie każdy, najdrobniejszy szczegół. Sarah Waters przedstawiła brudny, lepki świat, w którym najważniejszą wartością są pieniądze – nikt i nic innego się nie liczą. Mimo jednak takiego tła, pisarka niejednokrotnie zaskakuje czytelnika, zamykając go w chaosie wydarzeń, a rzeczy nie zawsze są tym, czym mogłyby się na początku wydawać. To powieść nie tylko o miłości, ale również o tym ile jesteśmy w stanie poświęcić w jej imieniu.

W „Złodziejce” niezwykle podobają mi się kreacje postaci. Żadna z nich nie zachowuje się bez sensu, nie posiadając swojej własnej motywacji, a to co popycha bohaterów do działania zostało przedstawione czytelnikowi w jasny, konkretny sposób. Zagłębienie się w życiu fikcyjnych postaci przychodzi w tym wypadku niezwykle łatwo i wiedzie ku niezwykłej przygodzie. Tytułowa złodziejka bez trudu kradnie czytelnikom cenny czas – od stron powieści niekiedy po prostu nie można się oderwać.

Na uwagę zasługuje również wydanie książki. Prószyński i S-ka powoli wznawia całą serię powieści spod pióra Sarah Waters, czyni to jednak w wielkim stylu – wydanie powieści jest naprawdę świetne. Inteligentna i zgrabna twórczość pisarki została zamknięta w godnej siebie oprawie.

“Złodziejka” co prawda nie jest literaturą z wyższej półki, ale Sarah Waters z pewnością nie można zarzucić braku talentu literackiego. Książkę czyta się szybko i z ciekawością, a niespodziewane zwroty akcji i plastycznie zbudowana fabuła, w niewymuszony sposób umilają czytelnikom czas. Lekturę serdecznie polecam, a ja sama z przyjemnością sięgnę po kolejny tytuł spod pióra autorki.

Dziękuję!

logodk

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »