Na co warto zwrócić uwagę, robiąc zdjęcia w mieszkaniu?

Date
sty, 27, 2021

Fotografowanie w mieszkaniu lub też w innych zamkniętych przestrzeniach jest o wiele trudniejsze niż przy pełnym, dziennym oświetleniu. Wymaga ono większych umiejętności i praktyki od amatora fotografii. Oczywiście kluczową sprawę stanowi odpowiednie doświetlenie zdjęć, a także ustawienie właściwych parametrów w aparacie.

Jak zrobić dobre zdjęcia w pomieszczeniu?

Wykonując zdjęcia w domu, najpierw musimy określić swoje oczekiwania, aby ustalić, jaki efekt zamierzamy uzyskać. Fotografując ludzi w pomieszczeniu, warto zwrócić uwagę na światło padające na twarze, od góry. Na takich fotografiach, mogą uwidocznić się niezbyt dobrze wyglądające cienie wokół oczu i nosa. Bardzo ważnym parametrem, odpowiedzialnym za dobrą jakość zdjęć, jest odpowiednio dobrany balans bieli. 

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje zdjęcia przykuwały uwagę i miały niepowtarzalny klimat, to warto także urozmaicić tło. W tym celu możemy np. włączyć dodatkowe lampki nocne. Dzięki temu uzyskamy przyjemny, ciepły odcień na naszych fotografiach. Robiąc zdjęcia w mieszkaniu, musimy skutecznie nadrobić niedobory światła i zrobić właściwe ustawienia lampy błyskowej i parametrów w aparacie. 

Fotografując w dzień, warto także wykorzystać światło wpadające przez okno, na przykład ustawiając osobę fotografowaną twarzą lub bokiem do okna, czyli do źródła światła. Dzięki temu  możemy zrobić interesujące i klimatyczne ujęcia.  

Jeśli chcemy uzyskać wyraźne i nieporuszone zdjęcia, powinniśmy także skutecznie unieruchomić aparat. Najlepszy do tego celu jest oczywiście statyw, jednakże ze względu na jego gabaryty, zwykle nie nosimy go ze sobą. Dlatego też warto poćwiczyć unieruchomienie aparatu podczas robienia zdjęć z ręki. Można także ustawić automatyczne kliknięcie migawki, czyli tzw. samowyzwalacz. Jest to urządzenie zwykle wbudowane w aparat fotograficzny albo stanowiące element oprogramowania aparatu cyfrowego. Pozwala ono na opóźnienie wyzwolenia migawki, po wcześniejszym unieruchomieniu aparatu. 

Jeżeli udało Ci się zrobić interesujące zdjęcia i chciałbyś je elegancko wyeksponować, to powinieneś skorzystać z nowoczesnej usługi, jaką jest wywoływanie zdjęć online. Dzięki niej zamówisz bardzo dobrej jakości wydruki oraz fotogadżety. Poza tym nawet nie musisz ruszać się z domu, żeby złożyć zamówienie. Wystarczy, że wyślesz swoje wyselekcjonowane zdjęcia do wybranego internetowego laboratorium fotograficznego. Musisz także określić, jaka ma być ilość wybranych odbitek zdjęć. Oczywiście należy również wybrać format i rodzaj papieru fotograficznego. Po opłaceniu usługi pozostaje tylko oczekiwanie na przesyłkę. Po prostu jest to szybkie, sprawne i naprawdę wygodne rozwiązanie.

Polecamy!

Artykuł gościnny

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

18 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Shikatemeku

  4 lutego 2021

  Może się wydawać niektórym dziwne, jednak robienie zdjęć nie zawsze jest łatwe, świetne wskazówki które pomogą z pewnością nie jednej osobie:)

 2. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  3 lutego 2021

  Raz do roku robię odbitki najlepszych zdjęć i akurat siadałam do zrobienia katalogu z takimi do wywołania. Może skorzystam z linku wcześniej niż myślę 😉

 3. Odpowiedz

  Angela

  31 stycznia 2021

  Robienie zdjęć w domu nie jest prostą sprawą, ale da się to zrobić. Dobrze że ten wpis powstał, nie jedns osoba zostanie ochroniona od kilkunastu błędów.

 4. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  31 stycznia 2021

  Świetny wpis i sporo ujęłaś w nim cennych wskazówek. Zawsze mam problem z robieniem zdjęć w mieszkaniu.

 5. Odpowiedz

  Justyna

  30 stycznia 2021

  Bardzo ciekawy tekst. Ja szczególnie zwracam uwagę na światło bo jest dla mnie ważne przy robieniu zdjęć.

 6. Odpowiedz

  Lilianna

  29 stycznia 2021

  Bardzo ciekawie napisane. Porady bardzo cenne. Sama sobie zdjęcia muszę zastosować twoje zasady.

 7. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  29 stycznia 2021

  Przyznam, że fotografowanie przedmiotów nie sprawia mi przyjemności, co innego chwytanie w kadrze ludzi, taka by złapać ich znienacka, kiedy są zupełnie szczerzy, dla przez braki w sztuce fotografowania, często wychodzi mi niewyraźne zdjęcia.

 8. Odpowiedz

  Agnieszka

  29 stycznia 2021

  U mnie zdjęcia w pomieszczeniu zawsze są problematyczne właśnie ze względu na kiepskie oświetlenie. Ale trzeba sobie radzić, na przykład wpuszczając światło z zewnątrz.

 9. Odpowiedz

  Chicbykate

  29 stycznia 2021

  Zajmuję sie fotografią produktową. Początki były strasze, aż doszłam do perfekcji.

  • Odpowiedz

   Vicky

   29 stycznia 2021

   Jak sobie przypomnę moje pierwsze zdjęcia książek na Instagrama, to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Dalej nie są idealne, ale już dużo lepsze 🙂

 10. Odpowiedz

  DeVi

  28 stycznia 2021

  Robię co najwyżej zdjęcia w mieszkaniu nie mieszkania. Choć każda rada się przydaje 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   29 stycznia 2021

   O tym właśnie jest wpis…

 11. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  28 stycznia 2021

  ja ciągle jeszcze poszukuję swojego stylu, ale nie ukrywam, że inspiracje czerpię również od Ciebie 🙂

 12. Odpowiedz

  Ala

  27 stycznia 2021

  Bardzo cenne wskazówki. Ja ostatnio najczęściej robię zdjęcia kosmetyków lub książek. A jak już mowa o wywoływaniu, to przypomniałaś mi, że muszę przejrzeć zdjęcia z drugiej połowy 2020 roku, między innymi urlopu i wybrać te, które chce mieć w wersji papierowej. 🙂

 13. Odpowiedz

  MyArtsophia

  27 stycznia 2021

  Ja wyżywam się bardziej w malarstwie,ale współpracuję przy moich projektach z genialnym fotografem, który uparcie korzysta z technik analogowych. Jego fotografie to mistrzostwo niezależnie czy w pomieszczeniu, czy nie. Do mojego ostatniego spektaklu też on robił zdjęcia. Zainteresowani mogą zobaczyć efekty na moim blogu. Wydajw mi się, że w dobie dygitalizacji, osiągnięcie takich efektów jak on metodą analogową świadczy o wielkim mistrzostwie.

 14. Odpowiedz

  Wędrówki po kuchni

  27 stycznia 2021

  Zdjęcia to trudna sztuka, światło zdecydowanie odgrywa tu ważna rolę

 15. Odpowiedz

  Opowieści z Podróży

  27 stycznia 2021

  Ja robię tylko zdjęcia swojego mieszkania przed i po remontach 😉

 16. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  27 stycznia 2021

  Dla mnie bardzo cenne wskazówki, gdyż nikt tak nie potrafi zepsuć zdjęć jak ja, zupełnie nie czuję tej formy artystycznego wyrazu. 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Flirtation or Faceoff – Leah Brunner

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły