Wyścig śmierci – Maggie Stiefvater

Date
kwi, 20, 2017

Moją przygodę z twórczością amerykańskiej pisarki Maggie Stiefvater rozpoczęłam parę lat temu mroźną trylogią „Drżenie”, która głęboko zapadła mi w pamięć. Od tamtej pory sięgam po każdą książkę spod pióra autorki. Niedawno, ku mojej ogromnej radości, wydawnictwo YA! zdecydowało się na wznowienie jednej z jej powieści, z nutą celtyckiego folkloru „Wyścig śmierci”.

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”FFFFFF” ccolor=”8C0000″ bcolor=”8C0000″ bgcolor=”FF96AB” cbgcolor=”FFD6D8″ bgcolorto=”FF6685″ cbgcolorto=”FFB8BF” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]autor: Maggie Stiefvater
wydawnictwo: YA!
data premiery: 2017-04-11
ISBN: 978-83-259-0582-8
liczba stron: 488[/stextbox]

Each uisce nie są zwykłymi końmi. To raczej spragnione krwi drapieżniki. Ludzie z wyspy Thisby, która skrywa w sobie odrobinę magii, postanowili jednak osiodłać je i rok rocznie zmuszać do biegu w śmiertelnie niebezpiecznym wyścigu. Ile osób w tym roku zginie z powodu własnej lub cudzej brawury czy też głupoty? Czy jedną z nich będzie nastoletnia Kate Connolly, którą przeciwności losu zmusiły do wzięcia udziału w wyścigu wśród znienawidzonych each uisce, bestii, które zabiły jej rodziców?

Powieść nie posiada wydumanej, złożonej fabuły, ani niesamowicie wartkiej akcji, ale otacza ją ten niezwykły klimat, który towarzyszy wszystkim książkom spod pióra Maggie Stiefvater. Jest w niej zawarty ogrom informacji na temat wodnych koni oraz setki emocji, które towarzyszą dwójce bohaterów. Sam wyścig opisany został w niesamowity, pasjonujący sposób. Natomiast ponure, deszczowe Thisby to miejsce niecodzienne. Podczas lektury nie mogłam się zdecydować czy to wyspa koszmarów, czy też może najpiękniejszych snów. Co ciekawe „Drżenie” było puste, brakowało w nim ludzi, którzy stanowili jedynie szare tło dla głównych bohaterów. W „Wyścigu śmierci” jest zupełnie inaczej. Ta powieść kipi życiem, a pojawiające się w niej osoby mienią się setkami barw.

„Wyścig śmierci” to książka, którą czyta się niesamowicie szybko. To historia jednej, niewielkiej wyspy i hermetycznego grona mieszkających na niej ludzi. To piękna, baśniowa opowieść, której fragmenty jednak niekiedy mrożą krew w żyłach. Kocham Puck, kocham Seana, kocham each uisce. Maggie Stiefvater w umiejętny sposób garściami czerpie z celtyckiego folkloru, interpretując go na swój własny sposób i dodając nowe elementy.

Jeżeli zastanawiasz się nad lekką, niewymagającą lekturą, ale jednocześnie masz ochotę na niezwykłą przygodę, to „Wyścig śmierci” będzie idealnym tytułem. Książka jest dobrze napisana i wciągająca w taki sposób, że nie można się od niej oderwać. Historia jest oryginalna, a jej bohaterowie pełni życia. Myślę również, że od tej właśnie powieści warto rozpocząć swoją przygodę z twórczością pisarki. Tytuł serdecznie polecam i to nie tylko tym młodszym czytelnikom!

Dziękuję!

[stextbox id=”custom” caption=”O autorce słów kilka” bwidth=”2″ color=”FFFFFF” ccolor=”8C0000″ bcolor=”8C0000″ bgcolor=”FF96AB” cbgcolor=”FFD6D8″ bgcolorto=”FF6685″ cbgcolorto=”FFB8BF” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

Maggie Stiefvater (ur. 1981) – amerykańska pisarka i artystka, absolwentka historii. Śpiewała na weselach, pracowała jako redaktor techniczny, instruktorka kaligrafii, kelnerka. Teraz, jak sama mówi, w dzień jest zawodową pisarką, a w nocy – artystką. Sama tworzy ilustracje do zwiastunów swoich książek, a razem z siostrą komponuje do nich muzykę. W Polsce ukazało się kilka jej powieści, m.in. trylogia Drżenie (Drżenie, Niepokój, Ukojenie – Wydawnictwo Wilga 2011) i cykl Król Kruków (Król Kruków – W.A.B., 2013; Złodzieje snów – W.A.B., 2015). Mieszka w Virginii z mężem i dwójką dzieci.[/stextbox]

[buybox-widget category=”book” ean=”9788325905828″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Kamila

  21 kwietnia 2017

  Szczerze mówiąc o autorce nie czytałam, ale na pewno sięgnę. Już sam opis brzmi intrygująco.

 2. Odpowiedz

  Milena

  21 kwietnia 2017

  Wstyd trochę, bo nie słyszałam o tej książce. Sądząc jednak po twojej recenzji mogę stwierdzić, że to coś dla mnie

 3. Odpowiedz

  Klaudia/ Guess What

  21 kwietnia 2017

  Podoba mi się i chętnie po nią sięgnę w wolnej chwili. Choć z początku tytuł mnie zniechęcił, to po recenzji zmieniłam zdanie 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2017

   Tu się zgodzę, jakbym nie znała pisarki, to tytuł nie brzmiałby zachęcająco 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Słodkich snów – Andres Roslund

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »