Większy kawałek nieba – Krystyna Mirek

Date
lip, 19, 2022

Większy kawałek nieba

„Większy kawałek nieba” to wznowienie książki, która po raz pierwszy ukazała się nakładem wydawnictwa Znak jeszcze w 2016 roku, a które ukazało się na specjalne życzenie czytelniczek. To jedna z ulubionych powieści fanek twórczości Krystyny Mirek. Czy i ja zgadzam się z tą opinią?

Zarys fabuły

Natalia to przebojowa kobieta, która ma jeden cel, usidlić Wiktora, wdowca, z którym spotyka się już od kilku lat. Wydawać by się mogło, że jest już o krok od celu, gdy na drodze mężczyzny pojawia się młodziutka, wychowana w patologicznej rodzinie Iga. Mimo że dziewczyna ma trudną sytuację materialną i rodzinną, to właśnie jej udaje się zauroczyć Wiktora i sprawić, że na jego twarzy coraz częściej pojawia się uśmiech. Jak jednak potoczą się dalsze losy tej trójki?

„Odrzucenie to było coś, czego zawsze w życiu bardzo się bała. Taki nawyk niekochanego dziecka.”

Moja opinia i przemyślenia

„Większy kawałek nieba” to ciekawa, lekko napisana, choć poruszająca niełatwe tematy, powieść obyczajowa. W narracji trzecioosobowej opowiada o ludzkich losach, które się ze sobą przeplatają, a ich nici nie chcą się rozdzielić, nawet wówczas, gdy powinny usunąć się z drogi. To historia niełatwych wyborów, której towarzyszy myśl przewodnia o tym, że sami decydujemy o własnym życiu i nawet gdy los rzuca nam kłody pod nogi, nie powinniśmy pozwolić na to, by decydowali za nas inni. 

Obok rodzącego się uczucia, Autorka opisuje różne ludzkie problemy. Powieść właściwie nie ma zakończenia, co od razu zachęca do sięgnięcia po drugi tom, na który na szczęście nie trzeba będzie czekać. Miejscami historia jest nieco naiwna, gdzie indziej bywa przewidywalna, ale w ogólnym rozrachunku naprawdę świetnie się ją czyta. Bardzo podoba mi się również śliczna, pastelowa i delikatna szata graficzna nowego wydania. Liczę na to, że drugi tom ukaże się wydany w podobnym stylu. 

Podsumowanie

Krystyna Mirek ma lekkie pióro i talent do kreślenia powieści obyczajowych. Wydała ich już całkiem sporo, a każda kolejna trzyma równie wysoki poziom. Uważam, że od czasu do czasu przyjemnie jest zagłębić się w problemy fikcyjnych postaci, przy okazji choć na chwilę zapominając o własnych. Tytuł „Większy kawałek nieba” przeczytałam z przyjemnością i na pewno sięgnę też po „Wszystkie kolory nieba”, jeśli i ta powieść zostanie wznowiona. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Zemsta – Natasza Socha

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

11 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  19 lipca 2022

  W wakacyjnym nastroju z przyjemnością wzięłabym się za powieść, ciekawie się zapowiada, tytuł będę miała na uwadze. 🙂

 2. Odpowiedz

  dyedblonde

  19 lipca 2022

  o widzisz książek tej autorki jeszcze nie poznałam 🙂 bee musiała kiedyś to nadrobić tm bardziej, że widze iż warto

 3. Odpowiedz

  Martyna K

  19 lipca 2022

  Lubię twórczość tej autorki. Z tą treścią miałam okazję zapoznać się w poprzednim wydaniu.

 4. Odpowiedz

  Zuzka

  19 lipca 2022

  Mam w domu jedną książkę tej autorki, ale nie zrobiła na mnie jakoś wielkiego wrażenia, więc na razie nie zwracam uwagi na jej inne pozycje.

 5. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  19 lipca 2022

  To jedna z niewielu starszych książek autorki, których heszcze nie znam. Chyba czas to nadrobić.

 6. Odpowiedz

  Pojedztam

  21 lipca 2022

  To miło, że ta pozycja została wznowiona. To gwarantuje jej nowych odbiorców.

 7. Odpowiedz

  Kruszynka

  4 sierpnia 2022

  Lubię twórczość tej autorki, tę czytałam dawno temu.

 8. Odpowiedz

  Paula

  4 sierpnia 2022

  Autorka tworzy ciekawe historie i ta także taka jest.

 9. Odpowiedz

  Sisters92

  4 sierpnia 2022

  Dzięki wznowieniom jeszcze więcej osób może dowiedzieć się o takich świetnych pozycjach.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »