Wiadomość – Tove Jansson

Date
gru, 04, 2016

tove-jansson-wiadomosc_okladkaTove Jansson (1914–2001) marzyła, by zostać latarnikiem, a stała się znaną na całym świecie pisarką, malarką, ilustratorką i rysowniczką komiksów. Zadebiutowała jako graficzka prasowa w 1928 roku – miała wtedy niespełna 14 lat. Studiowała malarstwo w Sztokholmie, Helsinkach i Paryżu. Pierwszy raz wzięła udział w wystawie w 1933 roku i wtedy też wydała pierwszą książkę z własnymi ilustracjami. W latach czterdziestych zaczęła pisać i publikować utwory w różnych periodykach. Jesienią 1945 roku wyszła drukiem pierwsza część muminkowej sagi: Małe trolle i duża powódź. Po dwóch kolejnych powieściach: Komecie nad Doliną Muminków (1946) i W Dolinie Muminków (1948) pisarka zyskała ogromną popularność, a jej bohaterowie na stałe zagościli w domach i sercach czytelników.

„Wiadomość” to autorski wybór najlepszych opowiadań Tove Jansson. Książka, która po raz pierwszy ukazała się w 1997 roku, jest pożegnaniem artystki z karierą pisarską, ostatnią wiadomością, jaką wysłała do czytelników.

Kilka opowiadań z „Wiadomości” pojawiło się już wcześniej w polskim tłumaczeniu, w książce pod tytułem „Podróż z małym bagażem”. Pozostałe jednak ukazują nam zupełnie inne oblicze znanej pisarki. Wszystko co do jednego są mroźne, mgliste i piękne, ale jednocześnie wywołują zadumę i niejednokrotnie wpędzają czytelnika w depresyjny nastrój. Co ciekawe, w wielu z nich doszukać się możemy ludzkich pierwowzorów mieszkańców Doliny Muminków oraz jej okolic.

Każdy kto czytał „Muminki” zna już tą niesamowitą melancholię, smutek i bezbrzeżną, przytłaczającą samotność, jaką tylko Tove Janson potrafiła przelać na karty powieści. Spodziewamy się ich w opowiadaniach, ale nie aż o takiej mocy i takim natężeniu! Ten smutek należy sobie dawkować małymi porcjami, żeby samemu nie utonąć w oceanie rozpaczy. Historie umieszczone w „Wiadomości” opowiedziane zostały umiejętnie, w niezwykłym, pełnym magii stylu. Same z siebie może byłyby zwyczajne, nie wywoływałyby takiego wrażenia, ale opisane w ten sposób stają się niesamowite.

Myślę, że opowiadania Tove Jansson nie są przeznaczone dla każdego. Mogą nie spodobać się czytelnikom, którzy oczekują wartkiej akcji, porywającej fabuły czy sensacji. Są one raczej doskonałym przykładem piękna w literaturze – spokojne, nastrojowe, niemalże senne, smakowite, powoli i delikatnie uwodzą czytelnika.

Dziękuję!

logodk

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  4 czerwca 2020

  Zazwyczaj lubię dynamiczne i mroczne klimaty, ale czasem chcę od nich odpocząć, wziąć się za coś zupełnie innego, a wówczas taki tytuł mógłby mi się spodobać. 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »