W jednej chwili – Suzanne Redfearn

Date
kwi, 10, 2021

W jednej chwili

„W jednej chwili” to historia zainspirowana wydarzeniami z wczesnego dzieciństwa Autorki, kiedy z rodziną zawędrowała w góry, gdzie dopadła ich śnieżyca, na którą byli zupełnie nieprzygotowani. Dzięki trzeźwości umysłu ojca i wuja rodzina wyszła z walki z siłami natury jedynie z lekkimi odmrożeniami. Niebezpiecznej sytuacji jednak można było po prostu uniknąć. Wystarczyło obdarzyć naturę wystarczająco dużym szacunkiem. Czy jednak również rodzina Finn, głównej bohaterki powieści „W jednej chwili”, mogła uniknąć wypadku? 

Ta książka jest o katastrofie, ale prawdziwa historia rozgrywa się tak naprawdę po niej, po zbrodni, kiedy ludziom zaczynają doskwierać konsekwencje decyzji, które podjęli. 

Zarys fabuły

Ojciec nastoletniej Finn zabiera rodzinę do górskiej chaty na zupełnym odludziu. Po drodze jednak mają wypadek, w którym Finn traci życie, a niektórzy członkowie jej rodziny zostają poważnie ranni. Teraz muszą zrobić wszystko, żeby przeżyć, a ujemna temperatura i śnieżyca zdecydowanie w tym nie pomagają. Finn, jako duch i obiektywny obserwator, przygląda się poczynaniom swoich najbliższych, kibicując im ze wszystkich sił i mając nadzieję, że nie dołączą do niej zbyt szybko. 

Moja opinia i przemyślenia

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się tak dobrej książki. Suzanne Redfearn napisała świetną, trzymającą w napięciu historię z wieloma, zaskakującymi czytelnika elementami. Mimo że już wcześniej spotkałam się z narracją prowadzoną przez ducha, pomysł ten wciąż mi się podoba, a pisarka w swojej powieści „W jednej chwili” doskonale go zrealizowała. Gdy dodamy do tego lekkie pióro, dar opowiadania i odrobinę sarkazmu, który od czasu do czasu przejawia Finn, otrzymamy naprawdę wyśmienitą lekturę. 

Rodzinę Finn poznajemy stopniowo, krok po kroku. O każdym jej członku dowiadujemy się wielu ciekawostek i drobnych smaczków. Książka napisana została w narracji pierwszoosobowej, więc poznajemy również uczucia, jakimi bohaterka darzyła najbliższe jej osoby. Autorka wyraźnie też postanowiła wrzucić do powieści odzwierciedlenie własnego wuja, który podczas zamieci, jaka spotkała ją samą, zajmował się jedynie własnymi dziećmi, nie poświęcając uwagi jej oraz jej bratu, co spowodowało, że również w dorosłym życiu żyje z traumatycznymi wspomnieniami. Jednak myślę, że to właśnie tamtym wydarzeniom zawdzięczamy tak świetną książkę. 

Podsumowanie

Jestem zaskoczona, jak ogromną przyjemność sprawiła mi lektura powieści „W jednej chwili”. To świetnie napisana, trzymająca w napięciu książka. Mam nadzieję, że wydawnictwo Rebis pokusi się o wydanie kolejnych tytułów spod pióra Suzanne Redfearn. Z miłą chęcią bym je poznała. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Powiem tylko raz – Lisa Gardner

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

22 komentarze

 1. Odpowiedz

  Nika

  11 kwietnia 2021

  Ciekawe! Niezbyt lubię perspektywę ducha, bo to zazwyczaj emocjonalnie trudne, ale sam pomysł z zamiecią brzmi dobrze. A przynajmniej niesztampowo 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   11 kwietnia 2021

   Tutak Autorka w posłowiu dokładnie wyjaśnia dlaczego zdecydowała się akurat na taki (a nie inny) zabieg. I faktycznie jest emocjonalnie bardzo zżyta ze swoją postacią. Widać to w tekście.

 2. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  11 kwietnia 2021

  Tytuł mam na uwadze, chętnie się z nim zapoznam, tym bardziej, że zbiera pozytywne opinie. 🙂

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   11 kwietnia 2021

   Najbardziej przyciąga mnie to stopniowe dochodzenie do prawdy, odkrywanie kolejnych warstw, poddawanie interpretacji, to sprawia, że chcę jeszcze bardziej zagłębiać się, poddaję się trzymaniu w napięciu. 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   11 kwietnia 2021

   Książka jest dobrze napisana i widać, że pisarka włożyła w nią serce 🙂

 3. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  11 kwietnia 2021

  Dobrze, że jesteś miło zaskoczona tą lekturą. Lubię jak książka trzyma w napięciu.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 kwietnia 2021

   Niestety ostatnio coraz rzadziej można na to liczyć…

   • Odpowiedz

    Bookendorfina Izabela Pycio

    12 kwietnia 2021

    Zrobiła się masówka takich książek, odpowiedź na zwiększające się zapotrzebowanie, dlatego też i poziom nie zawsze dorównuje wymaganiom, trzeba trochę przebić się przez tytuły, aby trafić na wartościowy.

 4. Odpowiedz

  Wiola

  11 kwietnia 2021

  Po Twojej recenzji wnioskuję, że to wartościowa lektura.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 kwietnia 2021

   Czy wartościowa… raczej powiedziałabym, że typowa beletrystyka, ale z pewnością bardzo przyjemna 🙂

 5. Odpowiedz

  Koralina

  13 kwietnia 2021

  właśnie to jest chyba najgorsze, kiedy zaciekawi cię jakaś seria i musisz czekać na kolejne części

 6. Odpowiedz

  Anszpi

  14 kwietnia 2021

  Jest to książka, którą chce mieć w swojej biblioteczce. Chętnie zamówię i przeczytam, gdy będę mieć okazje

 7. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń

  14 kwietnia 2021

  Czytając Twoją recenzje miałam ciarki! Uwielbiam takie historie!

 8. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  14 kwietnia 2021

  Myślę, że mogłabym dać się porwać tej autorce i przenieść się do tego świata. Zaciekawiłaś mnie swoją recenzją i chętnie zamówię tę książkę.

 9. Odpowiedz

  widzepodwojnie.com

  14 kwietnia 2021

  Lubię książki, które są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Jakoś “lepiej” się je czyta 😉

 10. Odpowiedz

  Justyna

  14 kwietnia 2021

  Obajrzała bym film na podstawie tej fabuły. Co do książki to wolę inne jednak tutaj recenzja bardzo interesująca.

 11. Odpowiedz

  Lilianna Koziara

  15 kwietnia 2021

  Książka, która jest naprawdę ciekawa. Sądzę, że i będzie ona w moim domu już w niedługim czasie.

 12. Odpowiedz

  Wiktoria

  15 kwietnia 2021

  Nie zainteresowała mnie fabuła tej książki, więc raczej po nią nie sięgnę. Za to podoba mi się okładka.

 13. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  16 kwietnia 2021

  Nigdy nie czytałam książek z tego wydawnictwa. Bardzo ładna okładka. Teść też mogłaby mnie zaciekawić.

 14. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  18 kwietnia 2021

  Z potęgą natury się nie igra. Jestem zaintrygowana książką, tym bardziej, że piszesz, że fabuła związana jest z przeżyciami samej autorki w jej dzieciństwie.

 15. Odpowiedz

  todoarmo. pl

  18 kwietnia 2021

  Oj czuję że bym się mega popłakała czytając tą książkę jednak wydaje się być fajną propozycją.

 16. Odpowiedz

  shikatemeku

  29 kwietnia 2021

  Po twojej recenzji wydaje się, że książka bardzo fajna, jednakże sama nie jestem przekonana czy w stu procentach byłabym zachwycona.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »