Powiem tylko raz – Lisa Gardner

Date
mar, 12, 2021

Powiem tylko raz

„Lisa Gardner uwiła sobie przytulny kącik w gatunku thrillera i jest tu prawdziwą panią na włościach” pisze Lee Child, jeden z najbardziej znanych twórców tego gatunku. Czy jednak faktycznie pisarka jest tak dobra, jak o niej mówią? Postanowiłam się przekonać i sięgnęłam po „Powiem tylko raz”. To pierwsza książka spod pióra Autorki, jaką dane mi było przeczytać. 

Zarys fabuły

Gdy ginie jej mąż, Evie zostaje główną podejrzaną. Dzieje się tak dlatego, że paręnaście lat wcześniej odpowiadała za nieumyślne zabójstwo ojca. Sprawa jednak okazuje się wcale nie taka prosta. Po drodze pojawia się wiele komplikacji i niejasnych elementów. Kto jest mordercą i dlaczego strzelał nie tylko do swojej ofiary, ale również do jej komputera?

„Kochaliśmy się. Stworzyliśmy wspólny dom. Stworzyliśmy wspólne życie. I kłamaliśmy, kłamaliśmy, kłamaliśmy.”

Moja opinia i przemyślenia

„Powiem tylko raz” to kolejny tom serii kryminalnej, o sprawach, którymi zajmuje się detektyw D.D. Warren. Jest to jednak pierwsza książka Autorki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros i oczywiście bez obaw można czytać ją jako samodzielną historię. Czytelnikowi grozi co najwyżej niewyłapanie kilku smaczków, o których istnieniu i tak nie będzie miał pojęcia.  

Barwni bohaterowie, ciekawa intryga, dobrze skonstruowana fabuła to z pewnością plusy powieści Lisy Gardner. Pisarce jednak niestety nie udało uniknąć się dłużyzn. Czasami książka, mimo swojej tematyki, po prostu niemiłosiernie się wlecze. Odnoszę wrażenie, że pojawiło się w niej zbyt wiele, zupełnie niepotrzebnych wątków obyczajowych. 

W powieści pojawiają się trzy główne bohaterki, a historia opowiadana jest z różnych punktów widzenia. Sam w sobie zabieg nie jest zły, wręcz przeciwnie, ale niestety Lisa Gardner wykorzystała go do zapchania sobie wierszówki i wiele wątków zwyczajnie powtarza. To kolejny powód, dla którego w książce pojawiają się tak mocno odczuwalne dłużyzny. 

Podsumowanie

Pomysł na fabułę „Powiem tylko raz” wydał mi się bardzo ciekawy, niestety Autorka nie w pełni wykorzystała jego potencjał. Szkoda, ponieważ jest to dobrze napisana, ale zdecydowanie nie porywająca książka, a taką właśnie mogłaby być. Jestem jednak pewna, że to nie jest moje ostatnie spotkanie z twórczością  Lisy Gardner. Na pewno dam jej jeszcze jedną szansę, licząc na to, że tym razem po prostu podczas pisania opuściła ją wena, a na co dzień jej twórczość wygląda zupełnie inaczej. Chętnie się o tym przekonam.  

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Rebeka – Daphne du Maurie

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

16 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  12 marca 2021

  Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, szkoda, że ta lektura Cię zawiodła.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 marca 2021

   Również bardzo żałuję, ale ponieważ książka sama w sobie jest dobrze napisana, to liczę, że była to chwilowa słabość Autorki.

 2. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  12 marca 2021

  To była moja pierwsza lektura tej autorki i mi książka bardzo się podobała.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 marca 2021

   Nie denerwowały Cię te ciągłe powtórzenia? Bo ja niestety poczułam się, jakby pisarka brała swoich czytelników za kretynów, którzy nie potrafią zapamiętać najprostszych faktów…

 3. Odpowiedz

  DeVi

  12 marca 2021

  Mogłabym się skusić dla odprężenia. Choć nie wiem czy spodobałby mi się główny wątek kryminalny.

 4. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  13 marca 2021

  A mnie bardzo się podobało. Autorka wytwarzała mocne napięcie, raz zagęszczała niepewność, za chwilę luzowała wyobraźnię. Nie wszystkie incydenty zaliczyłam do prawdopodobnych, ale nie chodziło o to, aby szybko zbliżać się do prawdy, a w poczuciu zagrożenia przesiewać wypływające na powierzchnię intrygujące tajemnice. 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 marca 2021

   Nie odczuwałaś tych dłużyzn? Moim zdaniem niestety było ich w książce zbyt wiele. Thriller jednak powinien trzymać w napięciu, a nie nudzić. Podejrzewam jednak, że to też kwestia tego, że co osoba to ma inne upodobania, bo książka zbiera skrajnie różne opinie.

   • Odpowiedz

    Bookendorfina Izabela Pycio

    28 marca 2021

    Zastrzeżenia mam do zbyt głębokiego włączenia amatorów do oficjalnego dochodzenia, zupełnie jakby policja nie dbała o bezpieczeństwo śledztwa, nie tyle posiłkowała się, co oddawała śledztwo zwykłym cywilom. Działania reprezentantki FBI nie pokrywały się z wizerunkiem i tajnością służb. Niekiedy, zbyt łatwo przychodziło rozwiązanie tego, co złożone, zagmatwane i konspiratorskie. Mnie książka nie nudziła, bo nawet w miejscach, gdzie zwalniała tempo, coś innego wprowadzała. Ale masz rację, ilu czytelników, tyle oczekiwań i wrażeń. 🙂

 5. Odpowiedz

  Ala

  16 marca 2021

  Czytałam tę książkę jakiś czas temu. Podobała mi się fabuła i wiem, że w wolnej chwili sięgnę po inne książki tej autorki. 🙂

 6. Odpowiedz

  widzepodwojnie.com

  17 marca 2021

  Szkoda, że to kolejny tom jestem z tych, co lubią czytać po kolei, a z kolei na serie jest tak mało czasu. Czas powinien się jakoś rozciągać, by móc przeczytać wszystkie książki 😉

 7. Odpowiedz

  Koralina

  17 marca 2021

  nie wiem, co irytuje mnie bardziej dłużyzny, czy to, że je czytam. Niestety ta książka zupełnie mnie nie zainteresowała

 8. Odpowiedz

  Lilianna

  18 marca 2021

  Szkoda że potencjał książki nie został do końca zrealizowany. No ale może przeczytam ja.

 9. Odpowiedz

  Anszpi

  18 marca 2021

  Fabuła w całości do mnie przemawia, gatunek jest jednym z moich ulubionych, więc ta książka mogłaby mi się spodobać

 10. Odpowiedz

  Justyna

  18 marca 2021

  Nie spotkałam się z książkami tej autorki. Mnie ta książka nie przekonuje jednak zupełnie.

 11. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  19 marca 2021

  Nie znam tej serii, ale przyznam szczerze, że czuję się zaciekawiona. Bardzo lubię czytać kryminały i mam w domu ich całkiem pokaźną kolekcję.

 12. Odpowiedz

  shikatemeku

  19 marca 2021

  Ooo taka historia z pewnością by do mnie przemówiła! Nie znam tej serii, ale z pewnością by mnie wciągnęła bo jest interesująca.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »