Tancerze burzy – Jay Kristoff

Date
mar, 17, 2016

wojna-lotosowa-1-tancerze-burzyTwórcy Steampunku bardzo często wykorzystują w swojej twórczości epokę wiktoriańską. Akcje powieści najczęściej więc dzieją się w historycznej Anglii. Jay Kristoff w swojej powieści „Tancerze Burzy” postanowił jednak zastosować coś zupełnie innego. Stworzył świat, w którym potwory oraz magia, wypierane zostają przez maszyny i postęp techniczny, a wszystko to dzieje się w Japonii za czasów samurajów. Nie jest to jednak rzeczywistość mlekiem i miodem płynąca. To okrutny, pełen niebezpieczeństw, zanieczyszczeń, wyzysku i biedy świat. Miejsce, w którym nikt nie chciałby żyć.

Yukiko jest córką głównego łowczego Cesarstwa Shima. Gdy cesarzowi śni się proroczy sen, wraz z ojcem wyruszają na wyprawę, by znaleźć i schwytać niezwykle rzadkie stworzenie – tygrysa burzy. Kiedy misja kończy się powodzeniem, a bohaterowie wracają do domu, arashitora (połączenie tygrysa z orłem) zaczyna śpiewać pieśń, przez którą nasila się sztorm. Burza staje się tak przerażająca, że powietrzny statek musi zostać ewakuowany. Wszyscy zapominają o tygrysie, jednak Yukiko postanawia wrócić, by go uratować. Dziewczyna posiada niezwykły dar kontaktowania się ze zwierzętami. Wkrótce potem ona i arashitora zostają przyjaciółmi i wspólnie przyjdzie im stawić czoła rebelii.

Przedstawiona w powieści rzeczywistość to ni mniej ni więcej tylko Japonia w świecie Steampunku. Nie jest on jednak europejskim złotym wiekiem czy epoką dobrobytu. Ludzie umierają z powodu zanieczyszczeń, biedy i głodu. Większość urządzeń działa na paliwie wytwarzanym z krwawego lotosu, jego produkcja jest jednak bardzo szkodliwa i wyjaławia ziemię. Są także osoby, które czerpią z takiego obrotu sprawy niesamowite korzyści i nie wygląda na to, żeby cokolwiek w cesarstwie Shimy miało się w najbliższej przyszłości zmienić.

Książka jest mroczna i okrutna, a jej bohaterowie walczą o przeżycie. Napisana została w ciekawy i wciągający sposób. Pisarz jednak zastosował wiele wyrazów obcego pochodzenia, które wyjaśnia dopiero na końcu książki. Nie da się czytać jej bezmyślnie, trzeba się zastanowić nad niemalże każdą stroną. Jay Kristoff przedstawia świat z punktu widzenia narratora wszechwiedzącego, opowiadając swoją historię przede wszystkim oczami Yukiko, ale czasami również tygrysa oraz innych, drugoplanowych bohaterów. Realia powieści są przerażające i budzą w czytelniku niepokój – tym bardziej dlatego, że momentami za bardzo przypominają nasz własny świat.

Tom wydany został bardzo ładnie. Grafika okładki jest niezwykła, rozdziały zostały ozdobione, do ich nazw dobrana została ładna, pogrubiona czcionka. Całość podzielona jest na trzy części. Z tyłu znajdziemy bardzo przydatny (pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że niezbędny) słowniczek terminów, z przodu umieszczone zostały herby cesarstwa Shimy, mapa wyspy Shima i plan miasta. Edycja tekstu jest bez zarzutu, a tłumaczenie bardzo zgrabne. Całość mogę ocenić jako naprawdę udaną.

Skończyła się „Wojny Lotosowej Księga Pierwsza”, a po niej pozostała jedynie niezaspokojona ciekawość – co wydarzy się dalej? Czy uda się rebelia? Jak potoczą się losy Yukiko? Akcja powieści toczy się wartko, jej fabuła jest przemyślana i ciekawa – oraz oczywiście bardzo mroczna. „Tancerze Burzy” to książka krwawa, brutalna, ale przede wszystkim niezwykle wciągająca. Dostarczy czytelnikom wielu emocji i niezwykłych przeżyć. Trudno się od niej oderwać. Jeszcze gorzej pogodzić się z tym, że trzeba będzie teraz czekać na drugą część. Wszelkim wielbicielom nieprzesłodzonej fantastyki, w której nic nie jest przyjemne, ciepłe i miłe gorąco „Tancerzy Burzy” polecam.

Dziękuję!

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »