Przystań Julii – Katarzyna Michalak

Date
gru, 20, 2014

przystan-julii“Przystań Julii” to już trzeci tom “kwiatowej serii” autorstwa Katarzyny Michalak, opowiadającej losy trzech kobiet, które połączyło najpierw miejsce zamieszkania, a później serdeczna przyjaźń. Jak dalej potoczyły się ich losy? Czy odnalazły swoje miejsce na Ziemi i upragnioną miłość?

Okazuje się, że Jakub, ojciec Kamili, wcale nie zginął w wypadku. Został zamordowany przez konkurencję, która dla pieniędzy zrobiłaby wszystko. Teraz na ramiona jej narzeczonego, Łukasz, spadła odpowiedzialność za życie ukochanej kobiety. Gosia oczekuje dziecka Jakuba i ze wszystkich sił stara się nie pokrążyć w szaleństwie. Natomiast Julia po rozwodzie traci wszystko i ucieka w góry. Czy tym zdarzeniom uda się rozdzielić przyjaciółki?

W przypadku tego cyklu powracamy do “normalności”. Jest to baśń dla dorosłych ze zwyczajowym (prawie) szczęśliwym zakończeniem. W książce bardzo dużo się dzieje, akcja toczy się wartko, a fabuła jest wielowątkowa, sporo wydarzeń jednak jest zupełnie niedorzecznych. Do tego tworzone są bardzo skrótowo, jakby autorka opisywała je w wielkim pośpiechu. Przedstawiony świat jest nieco dziwnym, surrealistycznym wyobrażeniem.

Bohaterowie powieści “Przystań Julii” (a właściwie całej serii) w bezsensowny sposób ranią się nawzajem. Istnieją między nimi setki niedomówień. Przyjaźnią się, kochają, ale i tak w wielu sytuacjach nie mogą polegać na sobie nawzajem. Kamila jest roztrzepana, nierzadko egocentryczna i “zapomina” o pewnych ważnych sprawach. Łukasz zachowuje się jakby był psychicznie chory (właściwie z treści wynika, że chyba był). Gosia wiecznie użala się nad sobą, a Julia skrywa nieprzyjemne tajemnice. Chyba żadnej z biorących w tej historii udział osób nie udało mi się tak naprawdę polubić i życzyć jej szczęśliwego zakończenia.

Książkę oczywiście czyta się bardzo szybko i płynnie, jak zresztą (prawie) wszystkie dzieła spod pióra Katarzyny Michalak. Wciąż jednak marzy mi się coś cieplejszego, zabawnego i bardziej podobnego do “Poczekajki”. To w tym tytule się zakochałam i z jego powodu śledzę wszystkie, kolejne powieści pisarki.

“Przystań Julii” to lektura, którą obdarzyłam dziwną mieszanką uczuć. Z jednej strony książka była ciekawa i wciągająca, z drugiej jednak momentami była po prostu głupia, infantylna, banalna lub bardzo naciągana. Pierwszy tom, “Ogród Kamili”, wywarł na mnie znacznie lepsze wrażenie. Trzeci jest już jakby zupełnie inną historią, odbiegającą od tematu i spłycającą wiele wydarzeń. Nie zniechęcam się jednak i w dalszym ciągu będę sięgała po powieści, które tworzy Katarzyna Michalak.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak

znak

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Joanna Stoczko

  22 grudnia 2014

  Nie miałam jeszcze przyjemności przeczytać żadnej książki pani Michalak, ale jak się zdecyduje to zmienić, to z pewnością sięgnę po te starsze, aby zobaczyć jak od samego początku kształtowała się ona jako pisarka.

 2. Odpowiedz

  Elenkaa_

  20 grudnia 2014

  Po “Zaciszu Gosi” obawiam się tej książki…

 3. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  20 grudnia 2014

  Ehhh… Już zupełnie odechciało mi się czytać ten tytuł. Jakoś nie ciągnie mnie do irracjonalnych wydarzeń i głupich zachowań bohaterów. Tak jak Tobie, tęskno mi do powieści typu Poczekajka…

 4. Odpowiedz

  Sylwia Węgielewska

  20 grudnia 2014

  Wiesz? Niedawno sama skończyłam czytać tę książkę i pisałam o niej na swoim blogu. Mam podobne odczucia do Twoich. Ten tom mnie zawiódł. Spodziewałam się czegoś zgoła innego, a znalazłam sporo nielogicznych elementów, które odebrały mi przyjemność z lektury. Szkoda :/ Mam jednak nadzieję, że przy kolejnych książkach autorka powróci do dawnej formy.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »