Prowincja pełna smaków – Katarzyna Enerlich

Date
cze, 16, 2016

prowincjaBiorąc książkę do ręki byłam przekonana, że to pierwszy tom cyklu i dopiero siadając do czytania zorientowałam się, że nie mam racji. Dlatego na wstępie pragnę przeprosić za brak nawiązań do poprzednich tomów oraz wszelkie nieścisłości wynikające z tej kwestii. 

Ludomiła wraz z córeczką mieszka w nowowybudowanym, drewnianym domu na Mazurach. Próbuje spełnić swoje marzenia, wydać własną powieść, zatroszczyć się o rodzinę i bliskich jej ludzi. Fabuła brzmi zwyczajnie, ale została przedstawiona na cudownym, niezwykle barwnym tle. Prowincja oczami Katarzyny Emerlich to przepiękne miejsce, przepełnione ciepłem, poezją oraz mocą zapachów i smaków.

Zazwyczaj nie czytam powieści obyczajowych, ale po prozę Katarzyny Enerlich zdecydowałam się sięgnąć z prostego powodu – to o czym pisze autorka jest mi niezwykle bliskie. Znam te okolice, rozumiem myśli, widziałam znajdujące się na zdjęciach miejsca, a to bez trudu rozbudziło moją ciekawość. Co ostatecznie odnalazłam w tej książce? Otóż było w niej wszystko – zarówno to czego się spodziewałam jak i o wiele więcej. Na stronach „Prowincji pełnej smaków” znalazły się nawet moje ukochane haiku z XVII wieku, które w prostych, krótkich słowach opisują piękno świata.

Czy mieliście kiedyś okazję przeczytać powieść, w której cała strona poświęcona została myciu naczyń? Wcale nie chodzi tu o prostą czynność, a wręcz o filozoficzny rytuał. Poważnie. W „Prowincji pełnej smaków” pojawia się wiele w ten sposób opisanych scen. Kiedy o tym piszę brzmi to nieco tak jakbym sugerowała, że w książce pojawiają się dłużyzny, ale zupełnie nie to miałam na myśli. Po prostu takie sprawy czynią lekturę wyjątkową i niepowtarzalną – jest w niej coś, czego nie spotka się nigdzie indziej.

Pozostaję pod ogromnym wrażeniem wiedzy jaką posiada Katarzyna Enerlich, a którą dzieli się z czytelnikami. Jej styl pisania jest czarujący, a strony książki bogato zdobią czarnobiałe ilustracje z kolekcji zdjęć Wojciecha Kujawskiego, które w przyjemny sposób urozmaicają czytanie. Wyraźnie widać, że pani Katarzyna pisze o tym co kocha i na czym doskonale się zna.

Niezwykle żałuję, że nie miałam jeszcze styczności z poprzednimi tomami serii i mam nadzieję, że już niedługo uda mi się ten karygodny błąd nadrobić. Natomiast „Prowincję pełną smaków” polecam wszystkim osobom stęsknionym za urokami polskiej prowincji, pięknem natury i spokojnym, szczęśliwym życiem.

Dziękuję!

zlotblogerĘw

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  readingmyloveblog

  19 czerwca 2016

  Godne polecenia i ta smaczna okładka 😉

 2. Odpowiedz

  dominikabr

  16 czerwca 2016

  Seria ogólnie warta uwagi, choć niektóre tomy są wyraźnie słabsze od pozostałych 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »