Pony – R.J. Palacio

Date
lis, 28, 2023

Pony

Lubicie pięknie wydane książki? Ja bardzo! Właśnie jedną z takich jest tytuł „Pony” spod pióra R.J. Palacio, autorki niezwykle wzruszającej powieści dla młodszych czytelników „Cudowny chłopak”. Barwione brzegi i elegancka, zintegrowana oprawa przyciągają wzrok i zachęcają do lektury. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, czy warto sięgnąć po książkę. 

Zarys fabuły

Głównym bohaterem „Pony” jest dwunastoletni Silas, którego życie wywraca się do góry nogami, gdy trzech tajemniczych jeźdźców porywa jego ojca. Pomimo strachu i niepewności, chłopiec postanawia ruszyć na poszukiwanie ojca, a towarzyszy mu duch Mittenwald oraz tajemniczy konik Pony. Przygoda Silasa jest nie tylko podróżą przez dziki i niebezpieczny świat, ale również konfrontacją z lękami i próbą odnalezienia swojego miejsca w świecie.

Moja opinia i przemyślenia

„Pony” autorstwa R.J. Palacio to powieść dla młodzieży, która znacząco różni się od jej wcześniejszej, popularnej książki „Cudowny chłopak”. To wyjątkowa beletrystka, która łączy elementy epickiego westernu z powieścią grozy, tworząc niezapomnianą historię o dorastaniu, miłości i więzach przekraczających granice czasu i przestrzeni. „Pony” jest powieścią niezwykle bogatą emocjonalnie. Pisarka z właściwą sobie wrażliwością prowadzi czytelnika przez skomplikowaną sieć uczuć i wydarzeń. W jej opowieści znalazło się miejsce zarówno na momenty pełne napięcia i grozy, jak i na głęboko wzruszające, pełne ciepła sceny. Co więcej, postać Silasa to przykład bohatera, który mimo młodego wieku wykazuje się niezwykłą odwagą i determinacją. Jego relacje z Mittenwaldem i Pony są pięknie przedstawione i dodają historii dodatkowego wymiaru.

Powieść jest także świetnie napisana, z dbałością o każdy szczegół. R.J. Palacio tworzy świat, który jest paradoksalnie jednocześnie realistyczny i pełen elementów fantastycznych, a jej język jest przystępny i wciągający. „Pony” jest dowodem na to, że literatura dla młodzieży może być zarówno rozrywkowa, jak i głęboko poruszająca. To po prostu świetny kawałek beletrystyki!

Podsumowanie

„Pony” R.J. Palacio to wyjątkowa powieść, która z pewnością spodoba się nie tylko młodym czytelnikom, ale i dorosłych. Jest to opowieść o dojrzewaniu, odwadze, sile miłości i niezwykłych więzach, które mogą przetrwać wszystko. Autorka udowadnia, że ma niezwykły talent do tworzenia historii, które są zarówno wciągające, jak i dające do myślenia. „Pony” to książka, która zasługuje na miejsce w kanonie literatury młodzieżowej i z pewnością pozostanie w pamięci czytelników na długo po jej zakończeniu.

Dziękuję!

 

Przeczytaj również:

Lato w Białej Dolinie – Przemek Corso, Marcelina Misztal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

7 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  2 grudnia 2023

  Ta książka naprawdę zachwyca. Warto mieć ją na uwadze.

 2. Odpowiedz

  AdrianA

  30 listopada 2023

  Super recenzja, nietypowa tematyka i to może okazać się bardzo wciągające 😍😍😍

 3. Odpowiedz

  Angela

  29 listopada 2023

  No no, zapowiada się ciekawie. Z miłą chęcią zapoznam się z tą pozycją.

 4. Odpowiedz

  Paulina

  28 listopada 2023

  Tematyka książki jest dość nietypowa, a przez to jeszcze ciekawsza.

 5. Odpowiedz

  Sisters92

  28 listopada 2023

  Bez wątpienia jest to jedno z naprawdę wciągających wydań.

 6. Odpowiedz

  Pojedztam

  28 listopada 2023

  Ta książka wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. Cieszę się, że ją poznałam.

 7. Odpowiedz

  Irena

  28 listopada 2023

  Zdecydowanie muszę mieć ten tytuł w swojej biblioteczce, nie tylko ze względu na wydanie, ale i treść.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Shadows House ♥ TOMY #10 – #12

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły