Pierwszy grób po prawej – Darynda Jones

Date
wrz, 13, 2016

pierwszy-grob-po-prawej-b-iext38697424Mimo że Darynda Jones to pisarka, która tworzy praktycznie od zawsze, dopiero seria o przygodach Charley Davidson trafiła na listy bestsellerów. Za rękopis „Pierwszego grobu po prawej”, amerykańska pisarka otrzymała w 2009 roku nagrodę Golden Heart w kategorii „najlepszy romans paranormalny”.

Główna bohaterka, o wdzięcznym nazwisku Charley Davidson, widzi umarłych. Możliwość porozmawiania z ofiarą morderstwa w zadziwiający sposób ułatwia pracę detektywa. Nie tylko to jednak sprawia, że jej życie nie wygląda normalnie. Wielokrotnie już otarła się o śmierć, zawsze jednak ratowała ją mroczna istota, którą na własne potrzeby nazwała Wielkim Złym.

Książka w całości utrzymana jest w zabawnej konwencji. Akcja skupia się tylko i wyłącznie wokół głównej bohaterki. Charley jest przebojowa i posiada cięty język, obok tego jednak jest osobą empatyczną, która chętnie pomaga innym – nie ważne żywym czy umarłym. To nieco irytująca, ale bardzo pozytywna bohaterka, której przemyślenia dostarczają czytelnikom niebanalnej rozrywki, często wywołując wesoły śmiech.

Darynda Jones miała zwyczajny, niezbyt oryginalny pomysł, który jednak zrealizowała w fantastyczny, zupełnie niecodzienny sposób. Książka co prawda nie jest idealna od strony technicznej, za to dialogi wypadają w powieści bardzo naturalnie. „Pierwszy grób po prawej” czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Nawet łatwiej niż gdyby oglądało się serial. Wszystkie wydarzenia obserwujemy oczami głównej bohaterki i nigdy, na żadną sprawę, nie mamy szerszej wizji niż ona sama.

„Pierwszy grób po prawej” to romans paranormalny i nie można temu zaprzeczyć. Tylko, że w przeciwieństwie do standardów gatunku jego głównym wątkiem nie jest przystojny wampir tudzież inna, magiczna istota, uczęszczająca z nudów do szkoły średniej. Tu jakby ten wątek super przystojnego Złego to tylko połowa całości, obok pełnego chaosu, niezwykłego życia Charley. Dodatkowo jest to element perfekcyjnie zgrany z resztą powieści.

Dawno się tak dobrze nie bawiłam jak podczas czytania „Pierwszego grobu po prawej”. Jestem zachwycona sposobem w jaki Darynda Jones potrafi ująć dobry humor w słowa. Na dodatek przygoda, którą stworzyła pisarka jest ciekawa, a bohaterowie książki są niezwykle barwni. Powieścią jestem oczarowana i nie mogę doczekać się, kiedy będę miała możliwość sięgnięcia po kolejny tom. Polecam każdemu, kto lubi się śmiać!

Dziękuję!

papierowylogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

 1. Odpowiedz

  tombraiderka009

  21 września 2016

  Jak dla mnie to autorka większość “żarcików” wepchnęła na siłę i wydawały mi się strasznie sztuczne, przez co bohaterka dobrze na tym nie wyszła.

 2. Odpowiedz

  vampireheart

  21 września 2016

  Kiedyś chciałam przeczytać, ale jakoś nie było okazji. Teraz jednak jestem na nowo zachęcona 🙂

 3. Odpowiedz

  Lady Rebelyn

  15 września 2016

  Na pewno sięgnę po tę książkę. Chociaż autorka nie miała oryginalnego pomysłu, dobrze, że nie skupia się tylko na wątku miłosnym i pisze z humorem 🙂 Pozdrawiam 🙂

 4. Odpowiedz

  Dominik Walk

  14 września 2016

  Ciekawe…
  Pozdrawiam W.

 5. Odpowiedz

  Drusilla

  13 września 2016

  Zawsze chciałam poznać ten cykl 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   13 września 2016

   Myślę, że warto 🙂 zwłaszcza jeśli masz ochotę się pośmiać.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bądź tak po prostu – Ewelina Dobosz

Everdell 

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły