Na zdrowie! Jak trzeźwiałam w kulturze picia – Holly Whitaker 

Date
lis, 18, 2021

Na zdrowie! Jak trzeźwiałam w kulturze picia

„Na zdrowie! Jak trzeźwiałam w kulturze picia” to poradnik, reportaż, pamiętnik lub może autobiografia. Nie ma to jednak żadnego znaczenia. Ważne, że trafia do kobiet, zostaje w myślach i sądzę, że potrafi w trudnych chwilach wesprzeć niejedną z nas.

O czym jest publikacja

Holly Whitaker udało się wygrać walkę nie tylko z alkoholem, ale również bulimią i różnego rodzaju załamaniami psychicznymi. Przeorganizowała priorytety i zaczęła doceniać życie. Odkryła jaką wewnętrzną siłę mogą mieć kobiety. Nauczyła się samoakceptacji. Tą właśnie wiedzą i własnymi doświadczeniami dzieli się na stronach książki „Na zdrowie! Jak trzeźwiałam w kulturze picia”.

„I wiecie, co zrobiłam z tą załamaną dziewczyną? (…) Tą, która nie mogła na siebie patrzeć? Pokochałam ją.”

Moja opinia i przemyślenia

Książka składa się z szesnastu rozdziałów, a każdy z nich rozpoczyna się ciekawym i niezwykle trafnym cytatem. Mimo że Holly Whitaker nie pisze o Polsce, to jednak kultura picia dotyczy również naszego kraju. Wiele osób nie wyobraża sobie spotkań towarzyskich i dobrej zabawy bez alkoholu. Autorka książki udowadnia jednak, że jest to możliwe i wcale nie takie trudne. 

Publikacja jest mądrze napisana, a jej Autorka zwraca uwagę na fakty, o których większość osób myśli, że w ogóle ich nie dotyczą. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Nawet jeżeli Ty, jako jednostka w ogóle nie pijesz alkoholu, to jaką masz pewność, że podczas sobotniego spaceru na przejściu dla pieszych nie potrąci Cię pijany kierowca? Osobiście uważam, że jasne, wszystko jest dla ludzi, ale każdy powinien znać umiar i przewidywać ewentualne konsekwencje swoich działań.

Ciekawym zagadnieniem w publikacji jest temat patriarchatu. Autorka zwraca uwagę na fakt, że AA zostało stworzone przez mężczyzn i dla mężczyzn, a przecież kobiety myślą zupełnie inaczej. Do Holly Whitaker metoda dwunastu kroków zupełnie nie przemawiała, postanowiła więc stworzyć swoją własną. Ją również znajdziesz w opisywanej przeze mnie książce. W publikacji pojawia się także wiele tematów tabu, które, choć trudne lub krępujące powinny ujrzeć światło dzienne i nawet jeżeli nieobgadana z przyjazną duszą, to przynajmniej starannie przemyślane przez każdą z nas. 

Podsumowanie

„Na zdrowie! Jak trzeźwiałam w kulturze picia” to ciekawa i wartościowa lektura, którą serdecznie Wam polecam. Nie tylko wówczas, jeśli macie jakiekolwiek nałogi. To publikacja mówiąca o kobiecej sile, a nie chorobie alkoholowej jako takiej. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Sekretne życie introwertyków – Jennifer Granneman

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

18 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Bogusia

  21 listopada 2021

  Umiejętność zabawy bez alkoholu czasami budzi zdziwienie, a nawet szok, ale znam takich ludzi, którzy nie muszą pić, żeby się dobrze bawić i nie dlatego, ze sa na odwyku, ale dlatego, że tak potrafią.

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   22 listopada 2021

   U nas podczas rodzinnych przyjęć nawet butelka wina nie schodzi, kilka łyków dola smaku, dla dobrej zabawy potrzebne jest zaś dobre towarzystwo. 🙂

   • Odpowiedz

    Martyna K.

    25 listopada 2021

    Też tak uważam, nie każde spotkanie w towarzystwie musi się skończyć popijawą.

 2. Odpowiedz

  Akacja

  21 listopada 2021

  Alkohol potrafi spustoszyć życie. Jestem DDA, ale mój ojciec nigdy nie chciał wytrzeźwieć.

 3. Odpowiedz

  DeVi

  21 listopada 2021

  Nie jest to pozycja dla mnie aczkolwiek jestem pewna że znajdzie wielu czytelników 🙂

 4. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  21 listopada 2021

  Pozycja jest faktycznie bardzo mądrze napisana i warto się na nią skusić.

 5. Odpowiedz

  Paulina

  21 listopada 2021

  Na pewno warto skusić się na tę lekturę, nawet jeśli z alkoholem mamy niewiele wspólnego.

 6. Odpowiedz

  P. Kwiatkowska

  21 listopada 2021

  Myślę, że warto skusić sie na tę lekturę w przyszłości.

 7. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  22 listopada 2021

  Lubię czytać o sile kobiet, chociaż niekoniecznie w takiej tematyce, po książkę raczej nie sięgnę, ale może okazac się pomocna dla innych. 🙂

 8. Odpowiedz

  Dominika MIKOS

  25 listopada 2021

  FAKTYCZNIE książka wydaje się wartościowa i taka ucząca
  Dobrze ze powstają tego typu propozcyje, mogą komuś pomóc

 9. Odpowiedz

  Aga

  25 listopada 2021

  W ogóle sam temat kobiety pijącej i wychodzącej z nałogów jest intrygujący, bo mam wrażenie że to nadal pewne tabu.

 10. Odpowiedz

  Zaneta Serocka

  25 listopada 2021

  brzmi ciekawie, picie kieliszek wina do kolacji zaczyna być u nas modne

 11. Odpowiedz

  Justyna

  25 listopada 2021

  Ciekawy tytuł, na pewno kogoś zachęci do przeczytania. Jednak ja podziękuję za taką ksiązkę

 12. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  25 listopada 2021

  bardzo lubię takie publikacje, poszerzają mój punkt widzenia i motywują do działania

 13. Odpowiedz

  Irena Bujak

  26 listopada 2021

  Nie zwróciłam na niej uwagi, a czasami lubię sięgnąć po tego typu literaturę.

 14. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  28 listopada 2021

  Nie czytam książek o uzależnieniu od alkoholu. Uważam, że nie byłoby uzależnień, gdyby ludzie nie byli głupi i przestaliby sięgać po używki. Nikt nikomu na siłę nie wlewał alkoholu do gardła.

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 listopada 2021

   Może i nie, ale są imprezy i presja społeczna, a właśnie te tematy porusza Autorka książki.

 15. Odpowiedz

  Akacja

  5 grudnia 2021

  Jako DDA wiem, jak ważne jest, by głośno mówić o uzależnieniach i o tym, co dzieje się z bliskimi osób z problemem alkoholowym.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »