Lilianna – Anna Szafrańska

Date
kwi, 09, 2020

Lilianna

Niedawno miałam okazję przeczytać reportaż spod pióra Renaty Kim, noszący tytuł „Dlaczego nikt nie widzi, że… umieram” poruszający temat przemocy psychologicznej. Okazuje się, że historia Lilianny, z powieści Anny Szafrańskiej mogłaby również pojawić się na łamach tej publikacji. 

Zarys fabuły

Gdy Lilianna miała siedemnaście lat, zakochała się bez pamięci. Zaszła w ciążę i wraz ze swoim chłopakiem uciekła z domu. Później jednak życie okazało się nie być sielanką, a jej ukochany okazał się kimś zupełnie innym, niż sobie wyobrażała. W toksycznym, patologicznym związku dziewczynie przyszło tkwić trzy lata i nic nie wskazywało na to, by kiedykolwiek udało się jej z niego uwolnić. Czy tak właśnie skończy się jej historia? 

Moja opinia i przemyślenia

Powieść zawiera wszystkie elementy niezbędne w dobrej obyczajówce. Jest dramatycznie, niekiedy jednak bywa też romantycznie i zabawnie. Są więzy rodzinne i całe morze emocji. Książka została ładnie napisana, przyjemnie i szybko się ją czyta. Bohaterowie mają bogate osobowości, choć przyznam, że niekiedy brakuje im elokwencji, szczególnie podczas narracji pierwszoosobowej z ich punktu widzenia. Z tego powodu niestety nie polubiłam się z Matem. 

Myślę, że książka spod pióra Anny Szafrańskiej to nie tylko romans w trudnych warunkach, ale przede wszystkim historia, która daje do myślenia. Jak wiele osób staje się ofiarami manipulacji? W ilu rodzinach pojawia się przemoc psychologiczna, ta najgorsza, bo z zewnątrz w ogóle jej nie widać. Niestety historia Lilianny jest jak najbardziej realistyczna.

Podobał mi się zabieg, który wyróżnia powieść Anny Szafrańskiej z grona innych. Jej bohaterka nie miała w życiu pecha. Sama wpakowała się w sytuację, w której się znalazła i poniosła konsekwencje swoich decyzji. W większości tego typu książek bohaterowie są perfekcyjni i to zły los zsyła na nich nieszczęścia. Często wówczas jest to tak duży pech, że aż naprawdę mało wiarygodny. 

Podsumowanie

„Lilianna” to dobrze napisany romans obyczajowy. Czyta się go szybko, choć przez wzgląd na tematykę lektura nie należy do tych najlżejszych. Myślę, że to wartościowa książka, która do czytelniczego życia wniesie coś więcej niż tylko możliwość obserwowania oczami autorki romantycznych uniesień bohaterów. Polecam wszystkim czytelniczkom lubiących literaturę obyczajową oraz oczywiście trudne romanse. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Gdyby nie ty – Colleen Hoover 

Rabih znaczy wiosna – Weronika Tomala 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

20 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Karolina

  19 kwietnia 2020

  Książka raczej nie dla mnie. 🙂

 2. Odpowiedz

  Irena Bujak

  19 kwietnia 2020

  Również bardzo mi się podobała ta historia i niecierpliwie czekam na Malwinę. 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Wypada bardzo ciekawie na tle innych tytułów z gatunku 🙂

 3. Odpowiedz

  Dominika

  16 kwietnia 2020

  Raczej nie sięgnę po tę książkę 🙂

 4. Odpowiedz

  Promotorka czytelnictwa

  15 kwietnia 2020

  Właśnie dlatego, że nie należy do najłatwiejszych mogłabym po nią sięgnąć, bo nie przepadam za tymi tkliwymi romansami (chyba że są zabawę lub świąteczne, wtedy wybaczam im wszystko ;)) Chociaż nie wiem czy teraz. Teraz czas raczej taki dołujący…

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Oj tak, świąteczne książki mogą być przesłodkie, a i tak się je fajnie czyta 🙂 (ale tylko w okresie Świąt).

 5. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  15 kwietnia 2020

  Dobrze, kiedy scenariusz losów bohaterki przemawia do nas, kiedy wypełniony jest prawdopodobnymi doświadczeniami, nawet jeśli bolesnymi.

 6. Odpowiedz

  Ann Kozakiewicz

  14 kwietnia 2020

  Jestem zaintrygowana, na pewno sięgnę po tą pozycję

 7. Odpowiedz

  Joanna

  10 kwietnia 2020

  Bardzo fajna recenzja, pewnie sama z siebie nie sięgnęłabym po nią np. w księgarni (gdyby wolno było nam do nich chodzić 😉 ), ale teraz miałabym ochotę ją przeczytać. Przemoc psychiczna jest czasem tak nieuchwytna, że nawet sama ofiara może długo nie zorientować się, że jej podlega. temat ważny i na czasie, bo podobno zjawisko się nasila.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Okładka niestety zdecydowanie nie zachęca :/ Często tak jest, że po książkę sięgamy bo podoba się nam jej szata graficzna.

 8. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  10 kwietnia 2020

  Dla tych, którzy lubią zanurzać się w takie ciepłe opowieści, okazja do przyjemnego odpoczynku. 🙂

 9. Odpowiedz

  VeryLittleBookNerd

  9 kwietnia 2020

  Lubię, gdy w książkach poruszane są takie trudniejsze tematy, więc może po nią sięgnę 🙂

 10. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  9 kwietnia 2020

  Bardzo, ale to bardzo nie lubię bohaterów i bohaterek, które nic się nie uczą, tylko ciągle popełniają te same błędy. Niestety, za bardzo mnie to irytuje, bym sięgnęła po lekturę.

 11. Odpowiedz

  Anna

  9 kwietnia 2020

  Nie jest to mój ulubiony gatunek literatury, ale wiem, komu będę mogła sprezentować taką książkę. Zapamiętam tytuł! 🙂

 12. Odpowiedz

  Ania

  9 kwietnia 2020

  Chociaż brzmi całkiem ciekawie to jednak zdecydowanie wolę kryminały…

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Każdy ma swoje gatunki, ja akurat nie lubię czytać właśnie kryminałów 🙂

 13. Odpowiedz

  Marlena H.

  9 kwietnia 2020

  Nie lubię czytać romansów, ale Twoje określenie “trudnego”, zwróciło moją uwagę. Nie znoszę przesłodzonych historii. Znam podobną sytuację do bohaterki, dlatego ciekawa jestem, jak historia skończy się dla niej.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Niestety takich sytuacji wcale nie jest mało. :/

 14. Odpowiedz

  august

  9 kwietnia 2020

  Właśnie wczoraj oglądałem słynny film Kena Loacha “Biedroneczko, biedroneczko” poruszający m.in. wątek przemocy domowej. Na razie więc nie sięgnę po tę książkę, chociaż opis jest zachęcający.

 15. Odpowiedz

  Malwina

  9 kwietnia 2020

  Bardzo mnie interesuję ta książka i muszę koniecznie po nią sięgnąć.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Zdejmij z nieba księżyc – Kristan Higgins

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły