Kuracja samobójców – Suzanne Young

Date
sty, 28, 2016

 

program-tom-2-kuracja-samobojcow-b-iext30667797Co byliby w stanie zrobić zdesperowani rodzice, gdyby nagle ich dzieci zaczęły masowo umierać? Jak daleko mogliby się posunąć? Czy istnieje jakikolwiek wybór inny niż odebranie nastolatkom ich własnych tożsamości?

„Kuracja samobójców” to drugi tom serii „Program” spod pióra amerykańskiej pisarki Suzanne Young. Cykl opowiada historię nastoletniej Sloane, która żyje w Stanach Zjednoczonych podczas ataku nieznanej dotąd choroby, zmuszającej nastoletnie osoby do popełniania samobójstw. By wygrać z epidemią amerykańscy naukowcy stworzyli Program. Dla młodego pokolenia jest on jednak po prostu więzieniem, a nawet gorzej, gdyż wymazuje ich własną tożsamość. Poza tym zawsze i wszędzie znajdą się źli ludzie, którzy mają ochotę żerować na cudzym nieszczęściu.

Sloane i James mimo że o sobie zapomnieli to i tak odnaleźli się ponownie. Teraz wspólnie, dzięki pomocy siostry Realma, uciekają przed Programem. Nawet jednak gdy udało im się odnaleźć buntowników, nie są przekonani czy mogą komukolwiek zaufać, zwłaszcza gdy do drzwi ich kryjówki puka sam doktor Artur Pritchard, twórca Programu.

Trzeba przyznać, że Suanne Young udało się stworzyć powieść niezwykle oryginalną i wciągającą. Pisarka wpadła na genialny pomysł i udało się jej go równie świetnie zrealizować. Bohaterowie cyklu są barwni i niezwykle realistyczni. Mimo że ogólnie są pozytywni, to posiadają nie tylko zalety, ale również i wiele wad, a także swoje mroczne strony.

W dalszym ciągu nie dowiadujemy się czy rząd rzeczywiście chce pomóc i uratować kraj przed chorobą czy to może jakiś globalny spisek by podporządkować sobie kolejne pokolenie. Na ponurym tle namalowanym chorobą umieszczone zostały codzienne problemy i prywatne uczucia bohaterów. Tym razem powieść nie jest tak psychologiczna jak w pierwszym tomie i pojawia się w niej znacznie więcej akcji. Bardzo podoba mi się taka różnorodność i szczerze przyznam, że nie mogę się już doczekać historii zawartej w trzeciej części.

Suzanne Young w lekkim stylu opowiada czytelnikom przerażającą historię. Ktoś mógłby stwierdzić, że nie jest to możliwe, a jednak, pisarce udało się połączyć prostotę z elementami grozy z bardzo efektownym rezultatem. Podoba mi się również wydanie. Białe okładki przywodzą na myśl pokoje w domu wariatów. Idealnie oddają klimat serii.

„Kurację samobójców” (oraz oczywiście poprzedni tom „Programu”) serdecznie wszystkim polecam. Myślę, że nawet wymagający czytelnicy, którzy oczekują od książek jakiegoś powiewu świeżości i oryginalnej nuty, nie bedą zawiedzeni.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Feeria

569cf2cec9_wydawnictwo-feeria-podroze

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Asha

  15 marca 2016

  Podobała mi się pierwsza część, więc tą również chętnie przeczytam 🙂

 2. Odpowiedz

  Magia Słowa

  2 lutego 2016

  Mam nadzieję, że szybko dorwę pierwszą część, a później tą. Bo wydaje się mocno ciekawa. 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »