Kopciuszek i szklany sufit – Laura Lane i Ellen Haun

Date
sty, 26, 2021

Kopciuszek i szklany sufit

W obecnych czasach i w obliczu decyzji podejmowanych za kobiety wcale mnie nie dziwi napływająca również do Polski fala feminizmu. Wraz z nią oczywiście pojawiła się u nas także literatura w odpowiednim nurcie. Jedną z takich książek jest zbiór przepisanych na nowo znanych baśni „Kopciuszek i szklany sufit”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Albatros. 

Co znajdziemy w publikacji?

„Kopciuszek i szklany sufit” jest antologią dwunastu doskonale znanych wszystkim dzieciom baśni. Laura Lane i Ellen Haun posłużyły się nimi, by w otoczce czarnego humoru, przedstawić dotykające współczesnych kobiet problemy. 

Moja opinia i przemyślenia

Nie jestem zwolenniczką feminizmu (a przynajmniej feminazizmu), ale zdaję sobie też sprawę, że wiele dotyczących kobiet problemów wcale nie jest wydumana. To nasza rzeczywistość i sprawy, z którymi musimy zmagać się na co dzień. Dobrze by było w niektórych kwestiach coś zmienić, a w szczególności w postrzeganiu kobiet przez kobiety, bo nic nie ciągnie nas w dół z taką siłą, jak przechodzące z pokolenia na pokolenie stereotypy. 

Historie w zbiorze napisane są lekko i z humorem, na dodatek takim, że czasami nie potrafiłam powstrzymać się od śmiechu. Zawierają też dość dosadne lekcje edukacji seksualnej. Nierzadko mają niezwykle trafne podsumowania. Każde z opowiadań zdobi równie humorystyczna, co sama treść, ilustracja. 

„Tymczasem w miasteczku wilk wciąż podrywał kobiety idące sobie na spacer. To znaczy, dopóki go nie przyuważyła jego babcia, która akurat wracała do domu, niosąc chleb. Widząc, jak wnuczek cmoka i woła za jakąś młodą kobietą: Mała, chciałbym ci…, wyjęła z koszyka wielki bochenek chleba na zakwasie i tak mu przywaliła, że runął jak długi.”

To, co jednak zdecydowanie nie podobało mi się w książce, to zamiana jednych stereotypów na drugie. Na przykład jak marynarz, to na pewno ma choroby weneryczne. Przecież to takie oczywiste, prawda? Albo stwierdzenie, że „kobieta musiała sprzątać i gotować dla swoich siedmiu współlokatorów”. Skoro Królewna Śnieżka mieszkała w domku siedmiu krasnoludków za darmo, to naprawdę nie widzę nic złego w tym, że chciała im się odwdzięczyć, gotując i sprzątając… Czy to tylko mój własny punkt widzenia? 

W książce „Kopciuszek i szklany sufit” pozytywne i ważne przesłania mieszają się z umniejszaniem roli mężczyzn w życiu kobiet oraz dosłownie niemalże ich demonizowaniem. Rozumiem, że Autorki chciały być dosadne, ale osobiście uważam, że powinno się promować partnerstwo, a nie wizję świata, w którym mężczyźni w ogóle nie odgrywają dla nas żadnej roli, a jeśli już to zdecydowanie negatywną.

Podsumowanie

Myślę, że „Kopciuszek i szklany sufit” to ładnie wydana, ciekawa, pełna czarnego humoru, dobrze napisana i pomyślana książka. Do treści jednak trzeba podejść z lekkim przymrużeniem oka i samodzielnie rozważyć, w których aspektach zgadzamy się z Autorkami, a w których nie. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Kobiety i nauka. One zmieniły świat – Rachel Ignotofsky

Kobiety i sport. One grały, by wygrać – Rachel Ignotofsky

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

12 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Ala

  26 stycznia 2021

  Dzisiaj dotarła do mnie ta książka, jestem bardzo ciekawa czy mi się spodoba. Podejrzewam, że sięgnę po nią dopiero w przyszłym tygodniu. 🙂

 2. Odpowiedz

  Margaret

  26 stycznia 2021

  Świetne podsumowanie💪😃 Coraz bardziej lubię Twoje recenzje a szczególnie te, które wyłamują się z jakiś tam określonych ram. Sama książka nietypowa, tematyka raczej wchodząca u nas na rynek i nie powiem zainteresowałaś mnie😉 Dobrego dzioneczka życzę.

 3. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  26 stycznia 2021

  Własnie dziś książka dotarła do siostry, a więc z ciekawości może ja także się skuszę.

 4. Odpowiedz

  DeVi

  26 stycznia 2021

  Czy ja tam widzę Mulan? Bo ja to moge czytać godzinami! Hehe 😀

 5. Odpowiedz

  Justyna

  26 stycznia 2021

  Nie przepadam za przerabianiem znanych historii i baśni. Sama chętnie czytam oryginały.

 6. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  26 stycznia 2021

  nie znałam tej książki i nie zdawałam sobie sprawy do tej pory jak bardzo chciałabym ją przeczytać <3

 7. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  27 stycznia 2021

  Myślę, że miałabym podobne odczucia do Twoich po lekturze. Też uważam, że powinno się promować partnerstwo. Myślę, że to nie dla mnie.

 8. Odpowiedz

  Agata

  28 stycznia 2021

  Dobrze, że zwróciłaś uwagę na partnerstwo, jestem podobnego zdania. Ja przywiązuję się do oryginałów. 🙂

 9. Odpowiedz

  Lilianna

  29 stycznia 2021

  Ale fajna ksiakza. Nie miałam okazji jej jeszcze poznać. Ale jest to książka, którą napewno kupiłabym

 10. Odpowiedz

  Angela

  31 stycznia 2021

  Masz rację, promocja partnerstw jest niezwykle ważna, dlatego myślę, że ta książka da mi podobne przemyślenia co twoje.

 11. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  3 lutego 2021

  Nawet nie przeczuwałam, że będą to opowiadania. Myślałam że całość. Lubię takie trochę, ale tylko trochę, feministyczne książki. Bo co za dużo, to niezdrowo i w e wszystkim, nawet w feminizmie, powinien być umiar.

 12. Odpowiedz

  Shikatemeku

  4 lutego 2021

  Sama okładka kusi oko, myślę ze ta książeczka spodobała się by mojej siostrzenicy tym bardziej że jest aż 12 różnych baśni.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »