Kobiety i sport. One grały, by wygrać – Rachel Ignotofsky

Date
gru, 08, 2018

Niedawno (po raz kolejny) oglądałam film ze studia Disneya „Księżniczka na lodzie”. Opowiada on historię inteligentnej, zdolnej nastolatki, która jest o krok od zdobycia stypendium na Uniwersytecie Harvarda. W międzyczasie jednak odkrywa swoją pasję, która jest łyżwiarstwo. Jest naprawdę świetną łyżwiarką figurową. Rezygnuje więc z marzeń swojej matki i całe swoje serce, duszę i wolny czas wkłada w ten właśnie sport. Nauka to nie wszystko, a każda z nas może być kim tylko chce. Nie ważne czy chcemy być opiekunkami do dzieci, nauczycielkami, lekarkami, astronautkami czy osiągnąć sukcesy w sporcie. Ważne, byśmy spełniały swoje własne marzenia. 

„Kobiety i sport. One grały, by wygrać” to już druga książka autorstwa Rachel Ignotofsky, która trafiła w moje ręce. Pierwszą była publikacja z tej samej serii “Kobiety i nauka. One zmieniły świat”, którą serdecznie polecam. Powinny ją poznać wszystkie młode kobietki.

Niestety sport to kolejna męska domena. Kobiety, nawet te odnoszące sukcesy, nie są tak bardzo rozpoznawalne jak mężczyźni. Ich sława jest jakby mniejsza. Natura stworzyła nas w taki sposób, że nie możemy uprawiać niektórych sportów, a już na pewno nie na równi z mężczyznami. Na przykład jak tu skakać na nartach, kiedy ma się biust i szersze biodra? Kobiety jednak nigdy się nie poddają i również na tym polu osiągają coraz lepsze wyniki. 

Chociaż jeżeli wziąć pod uwagę stronę finansową i oglądalność, w porównaniu do mężczyzn wygląda to w dalszym ciągu tragicznie. Jest nawet gorzej niż było. Rachel Ignotofsky umieściła w swojej książce statystyki, w których widnieją wykresy oglądalności. W 1999 roku sporty kobiece stanowiły 8,7% sportów ukazywanych w telewizji. W 2014 liczba ta zmalała do śmiesznych 3,2%. Podobnie sprawa ma się z zarobkami. Najboleśniej różnicę widać w przypadku piłki nożnej. Nie bierze się to jednak znikąd. Sporty męskie mają ogromną rzeszę fanów. 

Żeńskie sporty mogłyby wyglądać tak samo, gdybyśmy to my same tak gorliwie się nimi zainteresowały, zostały fankami i gorliwie śledziły wyczyny swoich ulubionych zawodniczek. Wielu kobiet jednak sport wyczynowy tak naprawdę w ogóle nie interesuje, a męskie sporty oglądają z dwóch powodów. Po pierwsze, chcą spędzić czas ze swoim partnerem, szukają więc wspólnego tematu i chcą brać czynny udział w jego zainteresowaniach. Po drugie, bo fajnie ogląda się przystojnych, młodych i wysportowanych chłopaków. Oczywiście na pewno istnieją wierne fanki piłki nożnej czy jakichkolwiek innych sportów, ale nie oszukujmy się – jest ich znacznie mniej niż kochających sport mężczyzn. Kobiety mają swoje własne, zdominowane przez siebie dziedziny życia. 

Oczywiście te wywody i negatywy ani trochę nie umniejszają wartości książki. Wręcz przeciwienie. Przedstawione w książce kobiety jak najbardziej podziwiam i uważam, że każdy powinien. Mimo wielu przeciwności robiły to, co kochały i w czym były naprawdę świetne, a dodatkowo ciężko trenowały by być jeszcze lepsze. To bohaterki, których nazwiska powinniśmy poznać. 

Książka jest pięknie wydana i świetnie ilustrowana. Porusza ciekawą tematykę i uświadamia nam, że w niektórych dziedzinach kobietom bywa naprawdę trudno, zwłaszcza jeżeli chcą się wybić. Lekturę polecam wszystkim młodym czytelniczkom, które już niedługo same będą podbijały świat. To niezwykle wartościowa publikacja. 

Dziękuję!

 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

11 komentarzy

 1. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  28 października 2019

  Nie słyszałam o tej książce, jednak mój syn nie będzie nią w ogóle zainteresowany 😉

 2. Odpowiedz

  Gusia | odslonKulture.pl

  18 grudnia 2018

  Z pewnością takie książki są bardzo wartościowe 😉

 3. Odpowiedz

  BlueSpark

  13 grudnia 2018

  Dużo ludzi patrzy poprzez stereotypy, ale im więcej wyjątków, tym bardziej – na szczęście – się zacierają 🙂

 4. Odpowiedz

  Marta

  11 grudnia 2018

  Noe da sie ukryc, ze sport tp domena mezczyzn. Sama jestem w tej grupie, ktorej sport wyczynowy nie interesuje 🙂 ale takie ksiazki warto przeczytac, bo moze sie okazac, ze temat jest jednak ciekawy 🙂

 5. Odpowiedz

  swiat karinki

  11 grudnia 2018

  Mamy tą książkę jak tylko ją zobaczyłam wiedziałam że musimy ją mieć! I mega się cieszę że powstają takie książki dla dzieci

 6. Odpowiedz

  doublecheeseart

  11 grudnia 2018

  Ja też oglądałam ten film. Piękny i mega inspirujący 🙂

 7. Odpowiedz

  Sandra

  10 grudnia 2018

  Uwielbiam księżniczkę na lodzie 🙂 Jeśli chodzi o sport to rzeczywiście mam wrażenie, że kobiety są mniej doceniane, mimo, że odnoszą sukcesy. To tak jak nasi piłkarze – zawsze mają najwięcej pochwał, a są inne sporty, gdzie odnosimy sukcesy.

 8. Odpowiedz

  Ania

  10 grudnia 2018

  Bo kobiety to jednak są fantastyczne!

 9. Odpowiedz

  GosiaK

  9 grudnia 2018

  Kobieta jak się uprze to potrafi nawet góry przenosić! Niestety jest wiele sportów uważających za typowo „męskie” z czym się nie zgadzam a ta książka tylko to potwierdza.

 10. Odpowiedz

  Olka

  9 grudnia 2018

  Nie słyszałam o tej książce, ale już wiem, że chcę ją przeczytać. Historii inspirujących kobiet nigdy za wiele 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »