Kobiety i nauka. One zmieniły świat – Rachel Ignotofsky

Date
gru, 08, 2018

Prawda jest bolesna, ale nie da się jej zaprzeczyć. Jeszcze do niedawna kobiety nie miały czego szukać w świecie nauki. Ich prace stawały się wartościowe tylko i wyłącznie wówczas, gdy publikowane były pod męskimi nazwiskami. Rachel Ignotofsky jednak stworzyła publikację, w której prezentuje czytelnikom sylwetki kobiet, którym udało się zostawić swój ślad w tak niedostępnym dla nich, „męskim” świecie. 

W publikacji „Kobiety i nauka. One zmieniły świat” przedstawione zostały sylwetki kilkudziesięciu kobiet zajmujących się nauką na przełomie lat. Przyznam szczerze, że sama znałam zaledwie kilka z nich. Treść książki została ozdobiona ciekawymi ilustracjami i cytatami pochodzącymi z publikacji naszych bohaterek. Wydanie jest bardzo ładne, bogate i pełne. 

Ostatnio na polskim rynku pojawia się coraz więcej feministycznych publikacji, które przedstawiają kobiety w jak najlepszym świetle, wychwalając ich historyczne i naukowe dokonania. Rachel Ignotofsky jednak, jako jedyna z autorek tego typu publikacji, podchodzi do swojej książki bardzo realistycznie i obiektywnie. Stworzyła nawet statystyki, które ukazują procentowe wykształcenie kobiet (oczywiście w stosunku do mężczyzn) na przełomie lat, w wybranych dziedzinach. 

I chociaż wszyscy odczuwali porównywalny głód wiedzy, kobiety nie zawsze miały takie same możliwości jej zdobywania. 

Minusem wydania jest dla mnie duży format. Oczywiście wygląda to świetnie i dla wielu osób taki rozmiar będzie zaletą, a nie wadą, ale ja mam po prostu za mało półek, które mieszczą tak duże publikacje, a uwierzcie mi, wszystkie są już wypchane po same brzegi. Wolałabym książkę równie ładnie wydaną, ale mniejszą, w nieco bardziej standardowym formacie. Taką, którą wygodnie się czyta i często się do niej powraca.  

Kiedyś podczas wycieczki, w szkolnym autobusie, bawiliśmy się w bitwę dziewczynki kontra chłopcy, kto wymieni więcej wpływowych, historycznych osób swojej płci. Żałuję, że wówczas nie znałam tej publikacji, ponieważ na myśl przychodziły mi tylko takie postacie jak Kleopatra, Joanna Dark czy Maria Curie Skłodowska. Dzisiaj kobiet, które miały wpływ na naukę i historię wymieniłabym znacznie więcej, a to właśnie zawdzięczam takim autorkom jak Rachel Ignotofsky.

„Kobiety i nauka. One zmieniły świat” to tytuł, który powinna poznać każda dorastająca dziewczynka. Kobiety są silne, zdolne i mądre, ale nie zawsze miały okazję pokazywać to światu. Kiedyś miały tylko ładnie wyglądać i dobrze się zachowywać, niczym ozdoba. Ważne jest to, by nigdy takie czasy nie wróciły. Dlatego dziewczynki powinny znać swoje mocne strony i wiedzieć, że nie tylko mężczyzną zawdzięczamy nasz współczesny świat, cuda medycyny i technologii. Książkę zdecydowanie polecam, to historie kobiet, które trzeba znać. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

7 komentarzy

 1. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  28 października 2019

  Uważam, że takie książki są naprawdę świetne ! 😉

 2. Odpowiedz

  Zuza

  27 grudnia 2018

  ciekawa pozycja :))

 3. Odpowiedz

  Emil

  11 grudnia 2018

  To bardzo smutne, że kobiety przez tyle czasu były marginalizowane. Pomimo chlubnych postaci, ciągle trzeba udowadniać jak wielki wkład w naukę miały kobiety 🙁

 4. Odpowiedz

  Monika Monime.pl

  11 grudnia 2018

  Uwielbiam takie ciekawie zilustrowane książki dla młodych czytelników.

 5. Odpowiedz

  kobietywpewnymwieku

  9 grudnia 2018

  Świetna książka, też ją mam 😉

 6. Odpowiedz

  Kasia

  9 grudnia 2018

  Czuję, że ta książka drastycznie zweryfikowałaby moją wiedzę na temat wpływowych kobiet nauki 🙂 chętnie po nią sięgnę, a może podaruje ją komuś w Święta 🙂

 7. Odpowiedz

  Weronika

  9 grudnia 2018

  Jak napisałaś o tej zabawie, to pewnie przyszłoby mi do głowy dokładnie to samo… Wygląda na to, że warto dowiedzieć się czegoś więcej 🙂
  Pozdrawiam! ♥

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły