Klejnot – Amy Ewing

Date
gru, 05, 2015

 

Klejnotpol300-400x600Świat w którym ludzie są zabawkami, kaprysem arystokracji. Bez żadnych praw i przywilejów. Jedynym, prawdziwym wyzwoleniem może być śmierć. Jak przetrwać i nie zatracić siebie? Główna bohaterka powieści „Klejnot”, Violet Lasting, ma przed sobą bardzo trudne życie i jeszcze trudniejsze zadanie.

Miasto-państwo, w którym urodziła się Violet, jest podzielone na okręgi. Zewnętrzne są najbiedniejsze. Przemysłowe, robotnicze, farmerskie otaczają te bogatsze dzielnice. W środku natomiast znajduje się królestwo arystokracji – Klejnot. To właśnie tam w roli surogatek ma trafić Violet i inne dziewczęta. Na miejscu okazuje się, że są traktowane jak zabawki, a gdy wypełnią swoją rolę czeka je śmierć. Jak daleko jest gotowa posunąć się Violet by uratować życie swoje oraz najlepszej przyjaciółki?

W powieści znalazło się wszystko: groza, okrucieństwo, magia, miłość, fantastyka. Jest również wartka akcja i niezwykle wciągająca fabuła. Violet wydaje się być bohaterką nieco naiwną i zachowującą się lekkomyślnie jak na sytuację, w której się znalazła, nie są to jednak wady. Jak miałaby się zachowywać dziewczyna zabrana od rodziny i wychowywana pod kloszem? Mogłaby być właśnie dokładnie taka jaka jest Violet.

Wizja świata jaką utkała Amy Ewing jest przerażająca i bardzo rozbudowana, ale jednocześnie nie do końca logiczna. Brakuje jej podstaw i konkretnego wyjaśnienia pewnych elementów. Mam nadzieję jednak, że wszystko zostanie w jakiś sposób dodane w następnym tomie, gdyż książkę czytało się naprawdę wyśmienicie. Historia Violet wciąga już od pierwszych stron.

Sama fabuła powieści jest dość oryginalna i pomysłowa. Autorce nie brakuje wyobraźni. Jej postacie są barwne, chociaż w większości jednopłaszczyznowe. W historii pojawiają się tajemnice, zagadki i element zaskoczenia. Główna bohaterka jest silna, ale jednocześnie bardzo zagubiona. Nie pozwala zrobić z siebie zabawki. Bez trudu wywołuje w czytelnikach przeróżne uczucia i wzbudza prawdziwą ochotę by jej kibicować.

Przyznam szczerze, że nie mogę doczekać się kolejnego tomu. Mimo oczywistych wad lekturze nic nie odbiera walorów rozrywkowych. To jedna z tych powieści, które czyta się niezwykle szybko, lekko i z prawdziwą przyjemnością. Myślę, że każda wielbicielka „Rywalek” zakocha się również w „Klejnocie” (nawet pomimo że powieści tak bardzo się od siebie różnią).

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar

jaguarlogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »