Jak nie dać sobą manipulować – Christel Petitcollin

Date
kwi, 22, 2020

Jak nie dać sobą manipulować

Obecnie, w okresie kwarantanny domowej, kiedy zdecydowanie zbyt długo przebywamy w swoich domach, na wierzch wychodzą cechy najbliższych nam osób, których nigdy byśmy się u nich nie spodziewali. W rodzinach wzrosła przemoc zarówno fizyczna, jak i psychologiczna. Dlatego tym ważniejsze jest poznawanie książek, takich jak tytuł spod pióra Christel Petitcollin „Jak nie dać sobą manipulować”.

O czym jest książka?

Pierwsza część książki nosi tytuł „Całkowicie stereotypowy profil manipulatora” i właśnie jemu została w całości poświęcona. Autorka w przystępny sposób tłumaczy, jak taką osobę rozpoznać oraz przedstawia negatywne skutki działań manipulatorów od szkoły podstawowej do dorosłego życia. Tekst popiera przykładami z prasy, które pojawiały się w Stanach Zjednoczonych na przełomie dwudziestu lat jej pracy. Druga część nosi tytuł „Cechy charakterystyczne osoby za dużo myślącej” i opisuje profile osób, które są najłatwiejszymi celami dla manipulatorów. Trzecia i ostatnia część natomiast „Być skupionym na sobie, żeby już niczego nie musieć aprobować” ma na celu nauczyć czytelnika asertywności. Pomaga mu zrozumieć własny sposób myślenia. Zwraca uwagę na zachowania, które mogą przysporzyć problemów i sprawić, że życie będzie tyczyło się bardzo nieszczęśliwie.  

Moja opinia i przemyślenia

Książka spod pióra Christel Petitcollin niezwykle pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest napisana lekkim piórem i bez trudu przemawia do czytelnika, a przy tym jej Autorka postawiła na konkretną, fachową wiedzę z dziedziny psychologii oraz własne doświadczenie w pracy z osobami, które stały się ofiarami manipulacji. W publikacji pojawia się też naprawdę wiele faktów i prawdziwych historii, które rozłożone zostały na czynniki pierwsze. Autorka na ich przykładzie tłumaczy, w jaki sposób może dojść do tragedii. 

Niedawno miałam okazję przeczytać reportaż, który poruszał ten sam temat. Właśnie takiego uzupełnienia, jakie pojawia się w książce „Jak nie dać sobą manipulować”, mi tam brakowało. Myślę, że to publikacja, która ma faktyczną, rzeczywistą moc, by komuś pomóc wyzwolić się z toksycznej relacji. Rozwiązanie problemów bywa niezwykle proste, ale niestety równie trudne i skomplikowane w tej swojej prostocie. Bo jak uwierzyć w siebie i swoją własną wartość, gdy najbliższe nam osoby bezustannie mieszają nas z błotem? Niekiedy nawet od wczesnego dzieciństwa… 

Podsumowanie

„Jak nie dać sobą manipulować” to niezwykle wartościowa i ważna książka. Pomoże lepiej zrozumieć siebie wszystkim osobom, które zbyt wiele myślą i zawsze na pierwszym miejscu stawiają potrzeby innych, a nie swoje własne. To właśnie takimi osobami najłatwiej jest manipulować. Lekturę serdecznie polecam, to zdecydowanie warta uwagi publikacja. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Mówili, że jestem zbyt wrażliwa – Federica Bosco 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

27 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Martyna

  4 maja 2020

  Myślę, że się skuszę 🙂

 2. Odpowiedz

  włóczykijka

  3 maja 2020

  Czytałam fragmenty książki “Jak mniej myśleć” tej autorki i ujęły mnie, więc chciałabym zapoznać się z jej twórczością 🙂

 3. Odpowiedz

  Marta

  30 kwietnia 2020

  Ten tytuł mignął mi kilkakrotnie, ale nie zatrzymałam się na nim do teraz. To, co piszesz brzmi intrygująco. Zapisuje sobie do szerszego poznania tematu.

 4. Odpowiedz

  Radosna - Książki jak narkotyk

  30 kwietnia 2020

  Jeszcze nie czytałam żadnej książki z tej serii, a bardzo mnie ciekawią. Z manipulacją niestety mamy do czynienia na każdym prawie kroku.

  Książki jak narkotyk

 5. Odpowiedz

  Aneta

  29 kwietnia 2020

  Ale ten leniwiec słodko patrzy z okładki 🙂 słodki jest ten leniwiec

 6. Odpowiedz

  Irena Bujak

  27 kwietnia 2020

  Ważna książka, zapamiętam tytuł, myślę, że warto go poznać. 😉

 7. Odpowiedz

  Anna Kozakiewicz

  26 kwietnia 2020

  o to coś co każdy powinien przeczytać , dzięki za polecenie

 8. Odpowiedz

  Joanna Baranowska

  26 kwietnia 2020

  Byle nie popaść w skrajność i nie doszukiwać się manipulacji wszędzie dookoła 🙂

 9. Odpowiedz

  Kate

  26 kwietnia 2020

  Lubię tego typu książki, zwłaszcza gdy przytaczają prawdziwe problemy i poddają je analizie. Chętnie po nią sięgnę

 10. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  26 kwietnia 2020

  Widziałam ją jakiś czas temu w Empiku i właśnie się zastanawiałam czy kupić. Widzę, że warto.

 11. Odpowiedz

  Marta Sobczyk-Ziębińska

  26 kwietnia 2020

  Myślę, że wiele osób powinno teraz przeczytać tą książkę. Sama mam w swoim otoczeniu osoby, które w obecnej sytuacji naprawdę zabunkrowały się w domu i biorą wszystko za fakt, nie analizując, nie myśląc, nie szukając informacji.

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 kwietnia 2020

   Świadomość społeczna jest równie ważna co asertywność, ale faktycznie niektórym znacznie wygodniej, gdy to inni myślą za nich.

 12. Odpowiedz

  Zołza z kitką

  26 kwietnia 2020

  Książki z leniwcem robię ostatnio furorę – a mnie oprócz słodkiego zwierzaczka na okładce nic chyba do nich nie przyciąga…;)

 13. Odpowiedz

  Anna Londowska-Kaźmierczak

  26 kwietnia 2020

  O książce słyszałam już kiedyś. Warto wiedzieć takie rzeczy. Musze kiedyś przeczytać.

 14. Odpowiedz

  Biblioteka Feniksa

  26 kwietnia 2020

  Bardzo lubię temat manipulacji. Może to dziwnie zabrzmi, ale fascynuje mnie ta “sztuka”. Za sprawą słowa i to pozornie niewinnego, można wywołać reakcję u osoby, która w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że jest podnaszym wpływem. Ponadto z drugiej strony też warto wiedzieć, kiedy ktoś próbuje wpłynąć na nas i mu to uniemożliwić. Wartościowa pozycja i warta przeczytania 🙂

  Pozdrawiam
  Biblioteka Feniksa

 15. Odpowiedz

  Anna Kozakiewicz

  24 kwietnia 2020

  ten leniwiec na okładce skradł moje serce, ale i treści zapowiadają się bardzo interesująco

 16. Odpowiedz

  Lifestyle Margaretki

  24 kwietnia 2020

  Nieczęsto sięgam po poradniki, ale ten wydaje się interesujący 🙂

 17. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  24 kwietnia 2020

  Tego typu publikacje powinnam czytać w czasach, kiedy dawałam ludziom się manipulować, na szczęście to już za mną. 🙂

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   24 kwietnia 2020

   Wiele lat uczyłam się asertywności. Na szczęście moje dzieci potrafią zadbać o właściwe priorytety, nie dać się omamić innym.

   • Odpowiedz

    Vicky

    27 kwietnia 2020

    Również miewam problemy z asertywnością przez co często biorę na siebie więcej pracy niż jestem w stanie udźwignąć.

    • Odpowiedz

     Bookendorfina Izabela Pycio

     28 kwietnia 2020

     Dopiero przy drugim dziecku stwierdziłam, że mam tyle siły w sobie, aby sprzeciwić się wybujałym wymaganiom innych, najgorzej było z pierwszymi odmowami, potem już poszło. 🙂

 18. Odpowiedz

  krystynabozenna

  24 kwietnia 2020

  O, to coś chyba dla mnie, lubię takie książki i takie rozważania 🙂

 19. Odpowiedz

  Akacja

  24 kwietnia 2020

  Świadomość, że ktoś chce nami manipulować jest bardzo istotna, bo pozwala w porę zrezygnować z niewygodnego układu.

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 kwietnia 2020

   I to zanim się od niego uzależnimy.

 20. Odpowiedz

  Ania z Wychowanietoprzygoda

  24 kwietnia 2020

  Ciekawa recenzja, moze sie skusze? Na pewno wiele mozna sie z tej pozycji dowiedziec. A manipulatorow przeciez wszedzie pelno… 🙁 Pozdrawiam serdecznie!

 21. Odpowiedz

  DeVi

  23 kwietnia 2020

  Widzę ostatnio mnóstwo takich podobnych pozycji i się zastanawiałam ile z tego można dla siebie przystosować… a tutaj pokazujesz że dobrze podzielone, konkretnie napisane i całkiem czytelne. Może to być dobra pozycja dla wielu osób!

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 kwietnia 2020

   Niestety takie publikacje powstają, ponieważ są potrzebne. Wiele osób ma w swoim życiu realne problemy, od których nie potrafi się samodzielnie uwolnić.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Hate Mail – Donna Marchetti

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły