Mówili, że jestem zbyt wrażliwa – Federica Bosco 

Date
gru, 18, 2019

Mówili, że jestem zbyt wrażliwa

Czy miewasz czasem wrażenie, że nie pasujesz do otoczenia i niewiele osób rozumie Twoje emocje? Masz w sobie wielkie pokłady empatii, ale jest w Tobie naprawdę wiele z introwertyka? Jeżeli tak, ta książka jest właśnie dla Ciebie. 

Co znajduje się w publikacji?

Przyznam szczerze, że zupełnie nie tego się po publikacji „Mówili, że jestem zbyt wrażliwa” spodziewałam. Sądziłam, że przeczytam coś na kształt poradnika o przetrwaniu z nutami motywacyjnymi. Zamiast tego otrzymałam niezwykle osobisty, prywatny pamiętnik Federicy Bosco, w którym jest równie wiele żalu i smutku, co porad dla czytelników. Odniosłam wrażenie, że Autorka przelała w książkę wszystkie swoje emocje, a każde słowo pisała prosto z serca. 

Moja opinia i przemyślenia

Wcale nie jest mi łatwo pisać o tej książce, ponieważ nie sposób rozpatrywać jej w kategoriach „dobra – zła”, albo „ciekawa – nudna”. „Mówili, że jestem zbyt wrażliwa” to publikacja tylko i wyłącznie dla osób, które posiadają przynajmniej niektóre z wymienianych przez Autorkę cech. Myślę, że doskonale zrozumieją ją między innymi osoby introwertyczne. 

„(…) zagubieni, zmieszani, zdesperowani, zdani na łaskę i niełaskę – wolimy w końcu samotność od nieustannej konfrontacji z innymi, z której wychodzimy pokonani.”

Do mnie książka przemówiła i niejednokrotnie, podczas lektury, bardzo współczułam Autorce podłego zachowania jej najbliższego otoczenia i zupełnego nie zrozumienia, z czym się spotkali. Zresztą właśnie dlatego stworzyła tę publikację, podpierając się wiedzą z naukowych źródeł. Dlatego, by nikt inny nie musiał przechodzić tego, co ona sama. By dać dzieciom szansę na normalne dzieciństwo i zrozumienie ze strony osób dorosłych. Zresztą, myślę, że wiele osób dopiero po trzydziestce odkrywa swój prawdziwy charakter i zaczyna rozumieć własne, nastoletnie zachowanie. „Mówili, że jestem zbyt wrażliwa” to książka, która wielu osobom pomoże zrozumieć swoje wnętrze znacznie wcześniej. 

Podsumowanie

Jeżeli płaczesz nad losem psów w schronisku, ale nie ruszają Cię problemy książkowych bohaterów, a kluby i dyskoteki, to Twój drugi dom, ta publikacja zdecydowanie nie jest dla Ciebie. Myślę, że nie odnajdą się w niej również osoby mocno altruistyczne i empatyczne, ale posiadające ekstrawertyczne osobowości. One po prostu czują się dobrze wśród ludzi i w większym gronie bez trudu ładują swój poziom energii. „Mówili, że jestem zbyt wrażliwa” to idealna lektura dla osób niepewnych siebie, empatycznych, ale stroniących od kontaktów z drugim człowiekiem. To książka dla tych, którzy potrafią utożsamić się z Autorką i choć trochę skorzystać z jej przesłania. W takim wypadku lekturę zdecydowanie polecam. 

Ps. W okładce książki bez reszty się zakochałam! 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

22 komentarze

 1. Odpowiedz

  Instytutdesignu

  7 stycznia 2020

  Zapowiedź książki bardzo ciekawa

 2. Odpowiedz

  Akacja

  21 grudnia 2019

  To może być poruszająca lektura.

 3. Odpowiedz

  Wiewiórka w okularach

  21 grudnia 2019

  Takie książki są szczególnie potrzebne obecnie, kiedy nie mamy czasu zastanowić się nad uczuciami innych.

  • Odpowiedz

   Vicky

   29 grudnia 2019

   Prawda, niestety zapominamy, że nie tylko my sami mami jakieś potrzeby. Najlepiej widać to podczas ustalania grafików w pracy 🙂

 4. Odpowiedz

  aagnieszkaa1

  20 grudnia 2019

  Uwielbiam czytać pamiętniki 🙂 Sama mam kilka swoich 🙂

 5. Odpowiedz

  Kasia

  20 grudnia 2019

  A i ja teraz nie wiem czy dla mnie czy nie. Mysle ze jednak bardziej tak i ze są cechy autorki które odnajdę i w sobie

 6. Odpowiedz

  Magda

  20 grudnia 2019

  Nie jestem introwertykiem, ale książkę mam na liście

 7. Odpowiedz

  Marysia K

  20 grudnia 2019

  Muszę się mocno zastanowić czy to książka dla mnie, nie wiem jakim jestem typem osobowości bo różnie reaguję na różne sytuacje. Ale może zmierze się z tą książką i przekonam się czy mnie ruszy…

 8. Odpowiedz

  Aleksandra Załęska

  20 grudnia 2019

  Nie przepadam za poradnikami, ale Twoja recenzja tej książki zachęciła mnie do jej poznania i przeczytania

  • Odpowiedz

   Vicky

   29 grudnia 2019

   Myślę, że w tym wypadku to bardziej pamiętnik, zawierający wskazówki dla konkretnej grupy osób, niż poradnik jako taki.

 9. Odpowiedz

  Gosia mamnatooko

  20 grudnia 2019

  Czuję, że ta książka mnie wzywa. Dzięki za zapoznanie mnie z nią. Będę jej wyszukiwać w Empiku bo jadę dziś dokupić kilka książek

 10. Odpowiedz

  Pielęgnacyjny Zakątek

  20 grudnia 2019

  Tytuł książki naprawdę przyciąga uwagę. Coś czuję, że to propozycja dla mnie. Sama jestem bardzo wrażliwa.

 11. Odpowiedz

  Wiola

  19 grudnia 2019

  To tak jakby dla mnie🙂

 12. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  19 grudnia 2019

  Ciekawa recenzja, ale jakoś sama po tę książkę nie sięgnę 😉

 13. Odpowiedz

  Malwina

  19 grudnia 2019

  Ja na pewno bym się wzruszyła – bardzo jestem emocjonalna. Jestem bardzo zainteresowana.

 14. Odpowiedz

  Miejska Pustelniczka

  19 grudnia 2019

  … zaciekawiła mnie ta książka … bardzo lubię dzienniki i wspomnienia, szczególnie z dodatkiem ciekawej refleksji o życiu …

 15. Odpowiedz

  Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny

  19 grudnia 2019

  Cytat jaki zapisałaś w tekście pokazuje jak silnie ludzie odczuwają to, co dostają z otoczenia. Bądźmy dla siebie bardziej życzliwi. przyjacielscy, a mniej obwiniający i oceniający:)

  • Odpowiedz

   Vicky

   29 grudnia 2019

   Wiele osób potrafi włożyć na siebie grubą skórę i ignorować zachowanie innych, ale są też tacy ludzie, którzy godzinami będą się zastanawiali co zrobili nie tak i czym kogoś rozdrażnili (nawet w momencie, kiedy w ogóle nie była to ich wina, tylko rozmówca wstał lewą nogą).

 16. Odpowiedz

  Aneta S.

  19 grudnia 2019

  To zdecydowanie nie moje klimaty.

 17. Odpowiedz

  aneta

  19 grudnia 2019

  Książka zdecydowanie nie dla mnie (chyba bym przez nią nie przebrnęła), ale recenzja bardzo dobra 🙂

 18. Odpowiedz

  Maya

  19 grudnia 2019

  Masz bardzo delikatny styl pisania, a więc nie przestawaj pisać i dalej szlifuj swój kunszt 😊

 19. Odpowiedz

  Instytutdesignu

  19 grudnia 2019

  Pamiętniki i biografie są bardzo poruszajace.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »