Gwiazdka – Aniela Cholewińska-Szkolik 

Date
gru, 11, 2022

Gwiazdka

GwiazdkaJak co roku w grudniu szukam dla moich dzieci cudownych, świątecznych publikacji. Tym razem w moje ręce trafił zimowy tytuł „Gwiazdka”, którego autorką jest Aniela Cholewińska-Szkolik, znana z wielu dziecięcych tytułów pisarka. Czy treść dorównuje urokiem prześlicznej oprawie wydania?

Zarys fabuły

Mama małej sarenki zostaje potrącona przez samochód, ma jednak szczęście w nieszczęściu i zajmują nią dobrzy, doświadczeni w pomaganiu leśnym zwierzętom, ludzie. Jednak tytułowa Gwiazdka, która jest jeszcze mała, zostaje w lesie zupełnie sama. Bardzo tęskni za mamą, jest głodna i nie wie, jak ma sobie poradzić. 

Gwiazdka śniła o pięknych, migoczących światełkach, kiedy nagle poczuła znajome muśnięcie na pyszczku. Niechętnie otworzyła oczy. Mama stała nad nią, gotowa do wymarszu. Już? Sarenka rozejrzała się wokół. Wszędzie panowała ciemność. To chyba nie mógł być poranek?

Moja opinia i przemyślenia

Książeczka wydana została w twardej oprawie. Ozdobiona jest pięknymi ilustracjami Joanny Kenckiej. Jej cudowny, zimowy klimat bez trudu zachwyci czytelnika, niezależnie od wieku. Sama historia również urzeka. Pisana jest przystępnym językiem, a jednak ma w sobie coś literackiego i magicznego. Podzielona została na kilka rozdziałów i opowiedziana z dwóch perspektyw: tytułowej małej Gwiazdki i ludzkiej, pomagającej leśnym zwierzętom rodziny.

Czasami toniemy w tempie zbyt szybkiego, współczesnego świata. Na powierzchnię jednak pozwalają nam się wyrwać takie dni, jak pełne ciepła święta spędzone w rodzinnym gronie. Taką właśnie rodziną są bohaterowie książki. Myślą jednak nie tylko o sobie nawzajem, ale również o będących w potrzebie leśnych zwierzętach. Co pełna magii, wartościowa historia, która uczy empatii i pozwala poczuć niezwykły, zimowy klimat. 

Podsumowanie

„Gwiazdka” to ślicznie wydany tytuł w cudownej, zimowej oprawie graficznej. Opowiada pełną ciepła i miłości historię małego, świątecznego cudu. Uczy empatii i wzbudza w młodych czytelnikach chęć niesienia pomocy, tym, którzy akurat najbardziej jej potrzebują, niezależnie od tego, czy są to ludzie, czy zwierzęta. Moja rodzina jest oczarowana lekturą „Gwiazdki”. Niezwykle nas cieszy, że i w tym roku, kolejna, cudowna świąteczna książeczka, stanie na półce domowej biblioteczki. Z całego serca polecam, bo to tytuł, po który zdecydowanie warto sięgnąć! 

Dziękuję!

 

Przeczytaj również:

Słonecznikowa 5. Zimowa uczta 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  19 grudnia 2022

  Po takiej recenzji sama jestem ciekawa jak potoczyły się losy małej sarenki Gwiazdki. Uwielbiam takie właśnie książeczki dla dzieci, z pięknymi ilustracjami i emocjonującymi historiami z morałem.

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 grudnia 2022

   Przyznam, że ja (i moje dzieciaki) również 🙂

 2. Odpowiedz

  Pojedztam

  13 grudnia 2022

  Takie piękne wydania na pewno przyciągają wzrok nie tylko najmłodszych odbiorców.

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 grudnia 2022

   Z pewnością 🙂

 3. Odpowiedz

  Kiti

  13 grudnia 2022

  Z największą przyjemnością skuszę się na tę lekturę. Uwielbiam twórczość tej autorki.

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 grudnia 2022

   Ja również!

 4. Odpowiedz

  Karolina/Nasze Bąbelkowo

  12 grudnia 2022

  Już któryś raz z kolej trafiam na recenzję tej książeczki. Urzekające ilustracje i ciekawa, wartościowa treść. Takich propozycji przed świętami nigdy zbyt wiele!

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 grudnia 2022

   Też tak uważam 🙂

 5. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  12 grudnia 2022

  Przepiekne wydanie, a ilustracje rzeczywiście są bajeczne 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 grudnia 2022

   Książeczka jest cudna!

 6. Odpowiedz

  Drusilla

  12 grudnia 2022

  Śliczna jest ta książeczka! Kupię ją siostrzenicy na Święta 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 grudnia 2022

   Polecam, bo warto!

 7. Odpowiedz

  Marlena Hr

  12 grudnia 2022

  Wydawnictwo Wilga wydaje piękne książki dla dzieci. Na tę również czekamy.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Karuzela – Sergio Rossi i Agnese Innocente

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły