Grobowa Wiedźma – Kalayna Price

Date
lip, 08, 2012

W świecie magia istniała od zawsze, natomiast zwykli śmiertelnicy wiedzą o niej dopiero od niedawna – od tak zwanego czasu ujawnienia. Jest ona rzeczą bardzo przydatną, ale w dalszym ciągu, nie do końca, godną zaufania.

Alex Craft jest grobową wiedźmą. Potrafi przywoływać cienie zmarłych, by bliscy mogli zadać im swoje pytania. Prowadzi zupełnie legalną (niestety nie przynoszącą zbyt wielkich dochodów) firmę. Dodatkowo współpracuje z policją przy różnych zagadkach kryminalnych. W końcu jednak wplątuje się w taką, przez którą zagrożone jest również jej własne życie oraz los jej najbliższych.

Przyjaciele Alex to niecodzienna gromadka. Zna wiedźmy i elfy, rodem ze „Snu nocy letniej” Szekspira, ale również towarzyszy jej duch o imieniu Roy, mroczny kosiarz, którego określa po prostu imieniem Śmierć, oraz detektyw Falin, który nie do końca stoi po stronie prawa. Wszyscy oni są barwni i niezwykle intrygujący.

Książka pisana jest w narracji pierwszoosobowej z punktu widzenia głównej bohaterki. To właśnie ona po prostu opowiada nam swoją historię. Natomiast jej opowieść jest pełna akcji, lekka, zabawna i czarująca. Cała, kryminalna fabuła niezwykle wciąga. Wieloznaczny i dobrze pomyślany jest również tekst z przodu okładki „Nawet Śmierć jej teraz nie uratuje”. Tego jednak dowiedzieć się można dopiero poznawszy kontekst.

Do treści zakradła się szczypta erotyki, muszę przyznać, że nie przesadzona i w dobrym guście. Autorka w fascynujący sposób, oprócz relacji międzyludzkich (lub nieludzkich), opisuje także przeróżne niezwykłe miejsca – do moich faworytów należy strefa VIPowska w barze Wieczny Kwiat. Niezwykłe wrażenie wywarli na mnie choćby tancerze, którzy pląsać mieli póki struny skrzypiec nie popękają. W książce pojawia się naprawdę wiele takich ciekawych niesamowitości.

Niestety wydanie powieści jest nienajlepsze. Dobre tłumaczenie popsute zostało przez często zdarzające się literówki, brakuje tej ostatniej, wolnej od tekstu strony, a okładka jest broszurowa, łatwo się rozkleja, rogi zaginają się niemalże same, a z przodu nieco schodzi folia. W wydaniu nie ma jednak samych minusów. Grafika okładki jest naprawdę intrygująca, a cena, za 359 stron wyśmienitej historii, jak na dzisiejsze czasy, nie najwyższa.

Zagadka kryminalna do skomplikowanych nie należy – a właściwie mogłaby należeć, gdyby nie mieszająca się w nią magia, dzięki której czytelnik nie ma szans na rozwiązanie problemu i domyślenie się tego, co będzie dalej. Jest to motyw, który bardzo przypadł mi do gustu i zdecydowanie wyróżnia książkę wśród innych kryminałów. Podobną, równie dobrą pozycją, była powieść „Złodziej dusz” Anety Jadowskiej, tamta historia jednak wydawała się znacznie bardziej naiwna niż opowiedziana przez Kalaynę Price. Obydwie jednak naprawdę przypadły mi do gustu.

Po przeczytaniu książki stwierdziłam, że będę tęskniła za Alex, PCtem (jej piesek, którego imię bynajmniej nie pochodzi od komputera), Śmiercią oraz Falinem (w tej właśnie kolejności). Pragnę również dodać, że wbrew opisowi na okładce, powieść nie jest paranormalnym romansem, w dosłownym tych słów znaczeniu. To zdecydowanie bardziej historia o Alex i jej (magicznej) pracy, z dużą dawką wątku kryminalnego, niż jakiś „po prostu” romans. Zdecydowanie więcej w powieści przyjaźni niż miłosnych uczuć – choć oczywiście coś tam między główną bohaterką, a innymi postaciami (nie tylko Falinem, jak głosi tył okładki) kiełkuje.

„Grobową wiedźmę” czytało mi się niezwykle przyjemnie. Jej fabułą jestem wręcz oczarowana. Książka należy do tych porywających, z którymi trudno się rozstać. Ma w sobie „to coś”, co każda dobra literatura mieć powinna. Jest intrygująca i wciągająca. To niemalże idealne połączenie kryminału z fantastyką, a Kalayna Price ma prawdziwy dar snucia opowieści.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Secretum.

Vicky

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  8 lipca 2012

  lubię tego typu historie, więc to książka z całą pewnością dla mnie 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »