Gorączka 2 – Dee Shulman

Date
lut, 07, 2014

goraczka2„Gorączka” to jeden z tytułów serii „Poza czasem” wydawnictwa Literacki Egmont. W drugim tomie poznawać będziemy dalsze losy antycznego gladiatora Setha oraz jego miłości, która powróciła jako XXI wieczna dziewczyna o imieniu Eva. Czym tym razem zaskoczy czytelników autorka?

Śmiercionośny wirus szaleje coraz bardziej. Nikt nie zna nań lekarstwa. Ginie coraz więcej osób. Także z magicznym wirem – przejściem pomiędzy czasem i wymiarami – zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ktoś z pewnością stanie w gotowości by cały ten chaos wykorzystać do ziszczenia własnych planów. Jest to idealna okazja ku temu by zawładnąć światem. Żeby tego było mało, stan Evy się pogarsza. Czy Sethowi uda się uratować ukochaną?

Dee Shulman już od dziecka marzyła o tym, by zostać pisarką. Zaczęła tworzyć bardzo wcześnie, ponieważ w wieku sześciu lat. Ukończyła anglistykę na uniwersytecie w Yorku i rozpoczęła studia na wydziale ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych Harrow. Napisała i zilustrowała około pięćdziesięciu książek. „Gorączka” była jej pierwszą powieścią dla nastolatków.

Przyznam szczerze, że uwielbiam ten egmontowy cykl o fantastycznych podróżach w czasie, jeżeli jednak chodzi o sam tytuł „Gorączka” to zaczynając czytać drugi tom niemalże nie pamiętałam pierwszego i wiele musiałam sobie przypominać. Pisarka niekoniecznie pomaga w tym nieco zagubionemu czytelnikowi, traktując powieść jak jedną, kompletną całość. Może to i dobrze, ale polecam po drugą część sięgać bezpośrednio po zapoznaniu się z pierwszą historią – bez robienia zbędnych przerw.

Powieść jest niesamowicie wręcz zagmatwana i naprawdę trudno połapać się w zawiłościach fabuły. To jeden, wielki chaos. W tej części jest to nawet jeszcze wyraźniejsze niż w pierwszym tomie. O głównych bohaterach właściwie nie wiemy nic. Gdyby nie to, że sama, wartka akcja książki naprawdę wciąga, a czytelnik bardzo stara się połapać w sytuacji, historię można by uznać za kiepską. Tak jednak nie jest, gdyż zwyczajnie ciężko się od niej oderwać.

Książka jest pomysłowa i wciągająca. Cechuje ją wartka akcja, mnogość wątków oraz bohaterów. Jej największą wadą jest to, że momentami ciężko połapać się w wirze wydarzeń i całej, nieco chaotycznej i zagmatwanej fabule. Kilka ścieżek jest jednak prostych i to je śledzimy z zapartym tchem. Udany wyszedł zwłaszcza początek, z zakończeniem historii już nieco gorzej. Podobnie zresztą było z tomem pierwszym. Dodatkowo mnogość narratorów również prowadzi do pewnej dezorientacji.

Drugi tom „Gorączki” to istna huśtawka. Raz powieść jest cudowna, wciągająca i pełna akcji, innym razem chaotyczna, niezrozumiała, a momentami nawet nużąca. Dee Shulman najwyraźniej posiada niezwykle plastyczny, artystyczny umysł, bo swoje wizje przedstawia barwnie i oryginalnie, aczkolwiek nie zawsze trafiają one do czytelnika. Z pewnością jest to pozycja nieprzewidywalna, jak została zareklamowana na samej, graficznie bardzo intrygującej, okładce.

Cóż mogę dodać więcej? Książka podobała mi się, ale nie tak bardzo jak niektóre inne pozycji z serii „Poza czasem”. Została napisana lekkim piórem i przyjemnie się ją czyta. Zakończenie ponownie zostało po prostu urwane, a w fabule powstała wielka dziura. Jestem bardzo ciekawa jak autorka wybrnie ze stworzonych przez siebie wątków, dlatego niecierpliwie czekam na kolejny tom. Mam nadzieję, że będzie bardziej dopracowany i nie zawiedzie moich oczekiwań. Powieść na tle gatunku „paranormal romance” wypada dość oryginalnie i choćby tylko przez to jest warta tego, by poświęcić jej nieco uwagi.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont

egmont

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Meg Sheti

  8 lutego 2014

  Mam u siebie Gorączkę 1, z tego co widziałam, to 2 wypada gorzej, ale no.. zobaczę 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »