Dynia i jemioła – Aneta Jadowska

Date
lut, 09, 2019

Twórczość Anety Jadowskiej śledzę od samego początku. Jestem jedną z tych czytelniczek zakochanych w pierwszym wydaniu „Złodzieja Dusz”. Dlatego radość moja była ogromna, gdy wydawnictwo SQN zaskoczyło mnie zbiorem opowiadań „Dynia i jemioła” w dodatku z załączonymi autografami zarówno samej Autorki, jak i ilustratorki książki. To była cudowna niespodzianka. Czy jednak tak samo miłą niespodzianką była zawartość książki?

„Boże Narodzenie zawsze było trudnym okresem w rocznym cyklu. Oznaczało krewnych w nadmiarze i mnóstwo pracy. Ale od trzech lat to po prostu piekło i szatani.”

„Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne” to zbiór 10 opowiadań ze świata Thornu, w których występują wcześniej poznani w książkach Anety Jadowskiej bohaterowie. Każda z historii posiada jakieś nawiązanie do świąt. Napisane zostały w różnych gatunkach, a dokładniej rzecz ujmując, w antologii pojawia się cała plejada barw: fantastyka, romans, kryminał, akcja, a nawet wątki obyczajowe. Pisarka podjęła się ciekawego przedsięwzięcia, dzięki któremu sprawiła, że czytelnicy mogli nawiązać ponowny kontakt i jeszcze lepiej poznać ulubione postacie. 

Rzadko kiedy jakieś wydanie wywołuje u mnie „achy” i „ochy”, ale tym razem tak właśnie się stało. „Dynia i jemioła” to przepięknie wydany zbiór opowiadań. Bogato zdobią go świetne ilustracje Magdaleny Babińskiej. Posiada też oczywiście twardą oprawę i do pełni szczęścia brakuje mu wyłącznie materiałowej, wczepionej w szycie zakładki. W tym wypadku powinna być pomarańczowa. 

„Powoli kończyły mu się pomysły. Ale prędzej sczeźnie, niż pozwoli jej mieć ostatnie słowo.”

Twórczość Anety Jadowskiej, jak zawsze cechuje lekki, humorystyczny styl. Opowiadania czyta się błyskawicznie, żałując, że tak szybko się kończą. Tak, jak zazwyczaj za opowiadaniami nie przepadam (są zbyt krótkie i często w ogóle nie rozbudowane, zawsze mam wrażenie, że czegoś w nich brakuje), tak w tym wypadku lektura książki sprawiła mi sporo przyjemności. Myślę, że wiąże się to zarówno ze sposobem pisania Anety Jadowskiej, jak i z faktem, że nie musiała poszerzać stworzonego przez siebie i doskonale już znanego czytelnikom uniwersum. Mogła śmiało korzystać z tego, co już wcześniej stworzyła i sprawdziło się znakomicie. 

„Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne” to lektura, którą z czystym sumieniem polecam wszystkim miłośnikom twórczości Anety Jadowskiej. Nie sądzę jednak, żeby była dobrym początkiem przygody z twórczością pisarki. W takim wypadku proponuję zacząć od początku, czyli oczywiście od „Złodzieja Dusz”, w którym od pierwszego wejrzenia zakochałam się po uszy. 

Dziękuję!

www.czytampierwszy.pl

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

11 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Michał Kucharski

  15 lutego 2019

  Oh, to brzmi fantastycznie! Na pewno się zapoznam!

 2. Odpowiedz

  Happy Books

  14 lutego 2019

  Zapowiada się obiecująco z chęciom przeczytam 🙂

 3. Odpowiedz

  Pawel

  14 lutego 2019

  Nie jestem wielkim fanem zbiorow opowiadań, ale dla samych ilustracji chętnie poczytam. Nie znam twórczości p. Jadowskiej i może to jest dobry moment by to zmienić.

 4. Odpowiedz

  Wredotek

  14 lutego 2019

  Kocham tę książkę! Uwielbiam Jadowską i tutaj też nie zawiodła. Czekam na kolejną jej książkę z uniwersum Thorn. Jej aktualne dzikie dziecko miłości, więc wierzę, że to będzie coś super! 🙂

 5. Odpowiedz

  Marta zywicielka.pl

  14 lutego 2019

  Nie znam tej autorki, myślę, że czas nadrobić zaległości 😉

 6. Odpowiedz

  Anna

  11 lutego 2019

  Lubię twórczość tej autorki a seria o Nikkicie wymiata 😉

 7. Odpowiedz

  Kaśka - Poligon Domowy

  11 lutego 2019

  ta autorka jest od dawna na mojej liście czytelniczej, a mimo wszystko jeszcze się nie udało… 🙁

 8. Odpowiedz

  Kinga

  10 lutego 2019

  Nie mogę się przekonać do twórcZości tej Pani. Jakoś mi nie po drodze z jej książkami. Przynajmniej jak narazie.

 9. Odpowiedz

  Natalia

  10 lutego 2019

  Wow wygląda super! Ciekawe czy w środku tez taka jest… 🙂

 10. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  10 lutego 2019

  Aj, ten tytuł też muszę nadrobić i to chyba prędzej niż szybciej. 😀

 11. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  10 lutego 2019

  Podoba mi się styl w jakim pisze autorka, to książki, które chętnie czytam ja i moje dzieci, a później mamy materiał do rozmów czytelniczych. 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »