Dwory i pałace Wielkopolski – Jan Skuratowicz 

Date
lis, 12, 2020

Dwory i pałace Wielkopolski

Styl narodowy

Moja mama pracowała jako konserwator zabytków i gdy byłam mała, często zabierała mnie ze sobą w terenowe wyjazdy. Dzieciństwo spędziłam więc na włóczeniu się po parkach należących do pięknych, zabytkowych pałaców. Obserwowałam, jak w ciągu lat ruiny zamieniają się w niesamowite budynki, które przypomniały światu o swojej dawnej świetności. Wiem ile wysiłku i pieniędzy wymaga renowacja oraz późniejsze utrzymanie zabytkowych budowli. Dlatego z ogromną przyjemnością sięgam po książki takie jak „Dwory i pałace Wielkopolski” spod pióra Jana Skuratowicza, pragnąc poznać kompleksy pałacowe nie tylko z moich okolic. 

Co znajduje się w książce?

Wraz z Autorem, którym jest profesor historii sztuki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Jak Skuratowicz, podróżujemy przez Wielkopolskę, oglądając jej najpiękniejsze budowle i obserwując próby stworzenia stylu narodowego, którego przykładem jest między innymi sławny zamek w Kórniku. W publikacji pojawiają się zarówno stare, jak i nowe zdjęcia, a wraz z budynkami, poznajemy również ich mieszkańców. To historia naszego kraju i dziedzictwa kulturowego, o które każdy Polak powinien dbać.  

Strona wizualna

Książka ma twardą oprawę i format A4. Liczy sobie niemalże 400 stron. W środku znajduje się wiele zarówno czarnobiałych, jak i kolorowych fotografii. Jest też mapa Wielkopolski z zaznaczonymi miejscowościami oraz rzuty budynków. „Dwory i pałace Wielkopolski” to publikacja naukowa, ale również cieszący oko album, który pokazuje, jak wiele pięknych budynków zachowało się w powojennej Polsce. 

Moja opinia i przemyślenia 

Styl narodowy to wynik rosnącego wśród Polaków zainteresowania historią, kulturą i tradycją. Niestety w dzisiejszych czasach, w roku 2020, wartości te schodzą na dalszy plan. Znacznie więcej osób miałoby ochotę zniszczyć nasze dziedzictwo narodowe, niż w jakikolwiek sposób je ratować lub chociażby podziwiać. Myślę, że takie publikacje jak „Dwory i pałace Wielkopolski” są nam niezbędny, by uświadomić ludziom, jak piękna jest Polska. Mieszkamy we wspaniałym kraju, z piękną kulturom i tradycjami. Z niesamowitą architekturą, którą coraz trudniej jest zachować, szczególnie w miejscowościach turystycznych, gdzie zabytkowe pałace przysłonięte zostają nowoczesnymi kurortami. 

Oprócz znanych wszystkim zamków i pałacy Autor pokazuje czytelnikom również miejsca zapomniane, skromniejsze dworki i domostwa. Książka jest zarówno prawdziwą ucztą dla oka, jak i doskonałą podstawą do zaplanowania nietypowej, krajoznawczej wycieczki po Wielkopolsce. 

Podsumowanie 

Publikacja spod pióra Jana Skuratowicza omawia polski styl narodowy w architekturze, za przykład biorąc pałace i dwory z terenu Wielkopolski. To niezwykle szczegółowa, pięknie wydana książka, która będzie prawdziwą gratką dla każdego miłośnika naszej rodzimej kultury i architektury. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać. 

Dziękuję!

 

Przeczytaj również:

Niesamowite budowle – Michał Gaszyński

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

30 komentarzy

 1. Odpowiedz

  grażyna

  20 listopada 2020

  Śliczne wydanie. Ja uwielbiam takie książki, a stare dworki, pałacyki zawsze są pełne uroku. Chciałabym mieszkać w takim miejscu /w dawnych czasach.

 2. Odpowiedz

  Świat Pani Domu - Ola

  16 listopada 2020

  Książka nie dla mnie, ale myślę, że osoby pasjonujące się historią, architekturą i z pasją podróżniczą – będą zachwycone.
  A już tak całkiem na marginesie – ładnie wydana książka – na prezent też pewnie by się nadawała 🙂

 3. Odpowiedz

  Candy Pandas

  16 listopada 2020

  Jakie masz cudowne wspomnienia z dzieciństwa 🙂

 4. Odpowiedz

  Ala

  16 listopada 2020

  Mieszkam w Wielkopolsce, a pewnie o większości pałaców czy dworów nawet nie słyszałam. Zaciekawiła mnie ta książka, to świetny pomysł na prezent dla fanów architektury, nawet wiem, komu mogłaby się spodobać. 🙂

 5. Odpowiedz

  Lilianna

  15 listopada 2020

  Jakoś nie interesują mnie takie ksiazki. Ale są miłośnicy takich przewodników. Moja mąż naprzyklad.

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 listopada 2020

   To akurat nie przewodnik, ale zgadzam się, nie każdego musi wszystko interesować, a tematyka ma swoich fanów 🙂

 6. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  15 listopada 2020

  Lubię takie książki i aż serce mi rośnie jak widzę odrestaurowane pałacyki. Chciałabym jednak kiedyś dorwać taką z pustostanami. Marzy mi się sesja zdjęciowa w takim opuszczonym…

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 listopada 2020

   Z pewnością mogłaby być ciekawą i efektowna.

 7. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  15 listopada 2020

  Kochana zgadzam się z Tobą w 100% . Mamy piękny kraj i jeszcze piękniejsze dziedzictwo . Ale nasz naród tego nie docenia.

 8. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  15 listopada 2020

  Dla osób, które interesują się architekturą i starym budownictwem ta książka będzie idealnym prezentem. Właśnie wpadłam na pomysł, komu mogę ją sprezentować.

 9. Odpowiedz

  Joanna | Organiczni.eu

  15 listopada 2020

  Z jednej strony dawne dwory to piękna pamiątka po dawnych stylach architektonicznych, a z drugiej niestety po niechlubnej przeszłości – pańszczyzny, podziału klasowego i wyzysku. Te zabytki powinny być restaurowane i mówić wieloma głosami 🙂

 10. Odpowiedz

  Dominika

  15 listopada 2020

  ale magia!

 11. Odpowiedz

  wielopokoleniowo

  15 listopada 2020

  Chętnie po nią sięgnę 😉

 12. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  14 listopada 2020

  lubię takie książki, ponieważ często są dopełnieniem powieści, które czytam i łatwiej mi sobie to wszystko wyobrazić 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 listopada 2020

   Oj tak, dla pisarzy takie miejsca, jak te opisane w książce, często stają się inspiracją.

 13. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń

  14 listopada 2020

  Dla osób, które lubią takie tematy, ta książka będzie napewno świetną lekturą.

 14. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  14 listopada 2020

  Kiedyś nie sięgnęłabym po taką tematycznie książkę, ale z wiekiem to właśnie ta tematyka mnie coraz bardziej przyciąga, już wciągam na listę czytelniczą. 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 listopada 2020

   Ja sama, tak jak wspomniałam we wstępie, mam z zabytkowymi kompleksami kontakt praktycznie od urodzenia i najbardziej lubię proces renowacji, kiedy mogę obserwować, jak zupełne ruiny lub nawet same fundamenty, zmieniają się we wspaniałe miejsce pełne życia.

 15. Odpowiedz

  Shikatemeku

  14 listopada 2020

  Wydaje mi się, że nie byłabym zainteresowana tą książką, także z pewnością bym po nią nie sięgnęła.. 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 listopada 2020

   Cóż, nie każdy musi lubić zwiedzanie pałacy i dworków 🙂

 16. Odpowiedz

  Aleksandra

  13 listopada 2020

  Uwielbiam zwiedzać zamki, pałce i dwory. Świetna pozycja.

 17. Odpowiedz

  Anna

  13 listopada 2020

  Książka może być ciekawa dla miłośników dworków i fanów Wielkopolski. Zresztą taka podróż śladami tych dworów wydaje mi się bardzo przyjemna.

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 listopada 2020

   Ja sama zawsze najbardziej lubiłam obserwować, jak ruina zmienia się w coś pięknego.

 18. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  13 listopada 2020

  Wielkopolska to nasze rodzinne województwo. Dodatkowo uwielbiamy dwory i pałace, więc to pozycja dla nas.

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 listopada 2020

   Przyznam, że to właśnie dzięki Wam dowiedziałam się o istnieniu wielu wyjątkowych miejsc, nawet w moich własnych okolicach 🙂

 19. Odpowiedz

  todoarmo. pl

  13 listopada 2020

  Dla osób , które lubią wycieczki i zwiedzanie taka książka będzie na pewno czymś wspaniałym.

 20. Odpowiedz

  krystynabozenna

  13 listopada 2020

  Piękna książka, chętnie bym ją przeczytała, masz rację Polska jest piękna i warto zachować jej takie wartości jak dwory i pałace…

 21. Odpowiedz

  Justyna

  13 listopada 2020

  Bardzo fajna książka dla fanów takich zabytków. Ja osobiście nie gustuję w zwidzaniu takich miejsce.

 22. Odpowiedz

  Aga

  13 listopada 2020

  Wygląda na bardzo ciekawą pozycję, szczególnie dla fanów architektury 🙂

  • Odpowiedz

   Krystyna

   13 listopada 2020

   Myślę ,że nie tylko dla fanów architektury, ale dla podróżników po Polsce też się przyda 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »