Czas tajemnic – Marcel Pagnol

Date
mar, 12, 2012

Zapewne wszyscy mamy jakieś ciepłe i miłe wspomnienia z dzieciństwa, zdarzały nam się w życiu pełne humoru momenty, czasami było smutno, innym razem świat wydawał się pełen przygód. Nie każdy jednak jest w stanie opisać swoje przeżycia w powieści, do tego, żeby zrobić to tak dobrze jak Marcel Pagnol, trzeba mieć pełną barw wyobraźnię i niesamowitą, szczegółową pamięć.

Książka „Czas tajemnic” zawiera nowe przygody młodego Marcela, bohatera tytułów „Chwała mojego ojca” i „Zamek mojej matki”. Jest dobrze napisana i pełna ciepła, choć niestety momentami się dłuży. Wraz z nim przenosimy się do słonecznej Prowansji. Autor w niesamowity, pełen uroku sposób opisuje przyrodę, wydarzenia oraz znajdujących się w jego pamięci ludzi. Akcja powieści ciągnie się od wspólnych zabaw z najlepszym przyjacielem, poprzez pierwszą niezbyt szczęśliwą miłość, aż do roku szkolnego, gdzie Marcel poznaje wiele nowych, ciekawych osób. Wyraźnie widać następujące w chłopcu i całym jego świecie przemiany.

Marcel Pagnol jest francuskim dramaturgiem, prozaikiem oraz reżyserem filmowym i teatralnym. Urodził się w 1895 roku w Aubagne, w południowej Francji niedaleko Marsylii, a zmarł w 1974 roku w Paryżu. Pochowany został na cmentarzu komunalnym w La Treille, obok rodziców, braci i żony. Pierwszą sztukę napisał już w wieku piętnastu lat. Seria książek „Chwała mojego ojca”, „Zamek mojej matki”, „Czas tajemnic” oraz „Żona piekarza” to jego dzieła autobiograficzne.

Powieść pisana jest w narracji pierwszoosobowej z punktu widzenia dziecka. Świat z perspektywy młodego chłopca jest zarazem pełen przygód, zabaw, niezwykłych tajemnic, przyjaźni, różnych rodzajów miłości jak i problemów dorastania. Choć ciekawa i poruszająca, to jednak książka w dalszym ciągu przedstawia po prostu życie. Niestety autobiografia skonstruowana jest w ten sposób, że części trzeba czytać po kolei, inaczej bardzo łatwo pogubić się w osobach i wydarzeniach.

Kunszt pisarski Marcela Pagnola jest niepodważalnie znakomity. Książka napisana została przystępnym i łatwym w odbiorze językiem, a jednocześnie jest pełna przepięknych, ciepłych scen. Duża czcionka, 365 stron, ładne wydanie – okładka co prawda broszurowa, ale ze skrzydełkami, dzięki czemu nie zaginają się rogi. Z przodu zawarta została informacja o autorze, z tyłu o pozostałych tomach autobiografii. Szata graficzna bardzo fajna – przypomina rysunek dziecka. Tłumaczenie dobre, błędów korektorskich nie zauważyłam. Wydawnictwo Esprit jak zwykle się spisało, mimo, że książek czytam sporo, to chyba jeszcze nigdy nie miałam im nic do zarzucenia.

„Czas tajemnic” to z pewnością pozycja godna uwagi. Może służyć za bezinteresownego pocieszyciela na dłużące się, ciemne i nieprzyjemne, zimowe wieczory. Choć nie należy do książek porywających, to jednak gdzieś w środku w człowieku wywołuje miłe ciepło. Stanowi bardzo przyjemne oderwanie się od szarej codzienności.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Dużeka.

Vicky

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »