Co nam mówi niebo. Opowieść o wszechświecie i tych, którzy go badali

Date
kwi, 04, 2024

Co nam mówi niebo

Opowieść o wszechświecie i tych, którzy go badali

Lubicie tematykę kosmosu? Ja bardzo! I sądzę, że zamknięta w pięknym wydaniu z szatą graficzną stworzoną przez Gunvor Rasmussen i opowieścią wykreowaną przez Gertrudę Kiel, stała się jeszcze atrakcyjniejsza. Zajrzyjmy do środka! 

O czym jest książka?

Co nam mówi nieboW swojej najnowszej książce „Co nam mówi niebo. Opowieść o wszechświecie i tych, którzy go badali”, Gertrude Kiel zabiera czytelników w pasjonującą podróż przez historię astronomii, snując opowieść, która zachwyca zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. Opierając narrację na losach młodego Williama i jego niezwykłej ciotki, autorka udowadnia, że nauka o gwiazdach może być fascynująca nie tylko dla wytrawnych astronomów, ale również dla małych poszukiwaczy przygód.

Książka rozpoczyna się w momencie, gdy William, zniechęcony perspektywą spędzenia wakacji z dala od rodziców i pod opieką zrzędliwej ciotki, nieoczekiwanie odkrywa, że przed nim tydzień pełen przygód. Ciotka, pasjonatka astronomii, staje się przewodniczką po świecie grawitacji, gwiazd i planet, wprowadzając chłopca w tajniki kosmosu i dzieje nauki o niebie. Narracja Kiel, pełna ciepła i humoru, potrafi zaciekawić i przekazać skomplikowane koncepcje w przystępny sposób.

Moja opinia i przemyślenia

„Co nam mówi niebo” to opowieść o ciekawości, odwadze w poszukiwaniu wiedzy i przekraczaniu granic własnego świata. Poprzez historię Williama i jego ciotki, autorka przypomina o znaczeniu obserwacji, pytania i poszukiwania odpowiedzi, a także o bogatej historii badań astronomicznych. W książce pojawiają się postacie takie jak Kopernik, Galileusz czy Newton, które nie tylko zmieniły sposób, w jaki patrzymy na niebo, ale również pokazały, jak ważna w nauce jest ciekawość i gotowość do kwestionowania ustalonych prawd. Autorka umiejętnie wplata w narrację wątki dotyczące historii nauki, roli obserwacji nieba w rozwoju cywilizacji czy znaczenia matematyki w badaniach astronomicznych. Dzięki temu książka staje się kompendium wiedzy o wszechświecie, tyle że przedstawionym w formie przystępnej dla młodych czytelników. Co więcej, publikacja zawiera wspaniałe wizualne uzupełnienia opowiedzianej historii. Nie tylko ilustracje, ale cała szata graficzna książki jest wspaniała!

Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem sposobu, w jaki „Co nam mówi niebo” łączy naukę z elementami baśniowej opowieści. Książka przekonuje, że nauka, a szczególnie astronomia, jest nie tylko źródłem wiedzy, ale również niekończącą się przygodą, pełną tajemnic i odkryć. Dzięki lekturze dzieci mogą nauczyć się zarówno faktów i teorii, jak i tego, jak ważne są marzenia i dążenie do poznania nieznanego.

Podsumowanie

Uważam, że „Co nam mówi niebo” to książka wyjątkowa. Niesie ze sobą inspirującą opowieść o przygodach młodego chłopca i jego ciotki, ale to także fascynujący przewodnik po wszechświecie oraz historii astronomii. Gertrude Kiel stworzyła dzieło, które z pewnością zachwyci młodych czytelników i zainspiruje ich do własnych poszukiwań w świecie nauki. Warto poświęcić tej pozycji więcej czasu, aby w pełni docenić bogactwo przekazanych informacji i pozwolić sobie na zanurzenie w świecie, w którym niebo mówi tak wiele. Książka jest mostem łączącym pokolenia poprzez wspólną fascynację kosmosem. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć! 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawcy.

Przeczytaj również:

Awantura o Basię – Kornel Makuszyński

 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

14 komentarzy

 1. Odpowiedz

  czerwonafilizanka

  10 kwietnia 2024

  Wnioskuję że dzieki tej publikacji możemy lepiej poznać niebo a także badaczy

 2. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  9 kwietnia 2024

  Wczoraj było zaćmienie słońca i świetnie można dosłownie pokazać dziecku to zjawisko, a książka je dodatkowo wyjaśni.

 3. Odpowiedz

  Angela

  8 kwietnia 2024

  Bardzo fajna książka, a wydanie jest bardzo ciekawe. Jestem przekonana, iż nie jednej osobie się spodoba.

  • Odpowiedz

   Wędrówki po kuchni

   8 kwietnia 2024

   Ja właśnie myślę, czy nie kupić jej na prezent – to chyba dobry pomysł!

 4. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  7 kwietnia 2024

  Dziękuję za polecenie tego tytułu. Na pewno będę chciała się z nim zapoznać.

 5. Odpowiedz

  Pojedztam

  7 kwietnia 2024

  Uwielbiam sięgać po kolejne wydania tego typu. To na pewno też mi się spodoba.

 6. Odpowiedz

  Anna

  7 kwietnia 2024

  Bardzo mi się podoba ta książka. Zaczęłam się za nią już rozglądać.

 7. Odpowiedz

  Wędrówki po kuchni

  5 kwietnia 2024

  Wrzechświat jest fascynujący więc i z pewnością książka jest bardzo ciekawa

 8. Odpowiedz

  Gosia

  4 kwietnia 2024

  Pozycja z pewnością jest ciekawa i godna uwagi.

 9. Odpowiedz

  Anna

  4 kwietnia 2024

  Bardzo interesująca książka. Postaram się ją znaleźć i kupię na prezent.

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 kwietnia 2024

   Z całego serca polecam!

 10. Odpowiedz

  Ciekawska Magdalena

  4 kwietnia 2024

  To jest doskonała książka, jak widzę

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 kwietnia 2024

   Zdecydowanie tak!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Hate Mail – Donna Marchetti

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły