Awantura o Basię – Kornel Makuszyński

Date
sty, 06, 2024

Awantura o Basię

Awantura o BasięJakie są wasze najwyraźniejsze wspomnienia z dzieciństwa? Jednym z moich jest czarnobiały film  z 1959 roku, „Awantura o Basię” wyreżyserowany przez Kazimierza Tarnasa. Dlatego nawet teraz, w dorosłych latach, bardzo chętnie wracam do zekranizowanej w nim powieści.

O książce słów kilka 

Książka Kornela Makuszyńskiego „Awantura o Basię” jest klasykiem literatury dziecięcej, który przetrwał próbę czasu, dostarczając radości kolejnym pokoleniom czytelników. Pisana przez autora znanych „Szatanów z siódmej klasy”, historia utrzymuje podobny ton pełen humoru i ciepła, jednocześnie poruszając ważne tematy.

„Awantura o Basię” opowiada historię dziewczynki, której życie nagle się zmienia, kiedy jej rodzice decydują się na wyjazd do Ameryki, zostawiając ją pod opieką wujostwa, do którego jednak dziewczynka przez zbieg różnych okoliczności nie trafia. Spotyka za to na swojej drodze innych, niesamowitych ludzi o wielkim sercu. Basia, będąca pełną energii i pomysłowości dziewczynką, szybko wprowadza zamęt do ich uporządkowanego życia. Książka jest pełna humorystycznych sytuacji, które wynikają z codziennych przygód Basi oraz jej niezwykłej osobowości. Autor z wielką umiejętnością oddaje świat widziany oczami dziecka, pełen niespodzianek i niewinnej radości oraz miłość, jaką potrafią okazać dziecku dorośli — każdy na swój własny sposób.

Moja opinia i przemyślenia

„Awantura o Basię” jest powieścią, która charakteryzuje się lekkością pióra, dowcipem i niezwykłą zdolnością do zainteresowania czytelnika losami głównych bohaterów. Kornel Makuszyński wykazuje się nie tylko znakomitym zrozumieniem świata dziecka, ale również umiejętnością przedstawienia go w sposób zabawny i pouczający zarazem. Postać Basi jest wyjątkowo barwna i pełna życia, co sprawia, że czytelnik z łatwością zaczyna czuć do niej sympatię. Tytuł, mimo upływu lat, nie traci na swojej aktualności, a problemy poruszane przez autora – takie jak poszukiwanie swojego miejsca w świecie, rodzinne więzi czy dorastanie – są uniwersalne i zrozumiałe dla każdego.

Podsumowanie

Kornel Makuszyński w „Awanturze o Basię” stworzył dzieło ponadczasowe, które z powodzeniem może być czytane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Jest to książka pełna ciepła, humoru i życiowej mądrości. Przygody Basi, choć osadzone w odległych czasach, wciąż są w stanie dostarczyć niewymuszonej rozrywki. To lektura, która uczy empatii, wyrozumiałości i pokazuje, że każda, nawet najbardziej zwariowana przygoda, może być okazją do zawarcia nowych przyaźni. „Awantura o Basię” to klasyk, który zasługuje na to, by znaleźć się na półce każdego młodego czytelnika.

Egzemplarz otrzymałam od wydawcy.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

10 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Joanna

  22 stycznia 2024

  Klasyka w dziecięcej biblioteczce. W sumie zapomniałam o tej ksiażce. Muszę podsunąć ją moim dzieciom.

 2. Odpowiedz

  Angela

  21 stycznia 2024

  Nie widziałam filmu, ani nie czytałam książki, ale chyba czas nadrobić i to i to. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

 3. Odpowiedz

  Martyna K.

  20 stycznia 2024

  Inna książka tego autora mnie zachwyciła, jestem ciekawa jak to będzie z tą.

 4. Odpowiedz

  dyedblonde

  20 stycznia 2024

  brzmi jak na prawdę fajna lektura dla dzieci, do tego ma przykuwającą wzrok okładkę 🙂

 5. Odpowiedz

  Pojedztam

  17 stycznia 2024

  Myślę, że jest to wydanie, które wciąż zdobywa uznanie wielu odbiorców.

 6. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  13 stycznia 2024

  Czytałam tą książkę jako dziecko. Jest to wspaniała lektura

 7. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  11 stycznia 2024

  Tej książki autora jeszcze nie znam, więc czas to zmienić.

 8. Odpowiedz

  Drusilla

  11 stycznia 2024

  Kocham tą historię 💜💜💜 To moje dzieciństwo!

 9. Odpowiedz

  Anna

  11 stycznia 2024

  Książka kultowa i czytałam ją jako dziewczynka. Potem był film . Dobra lektura, bez udziwnień, przemocy, seksizmu.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły