Citrus ♥ TOMY #01 – #03

Date
paź, 01, 2023

Citrus

„Citrus” to japońska manga napisana i zilustrowana przez Saburoutę. Jest to historia z gatunku yuri, które koncentrują się na relacjach romantycznych między kobietami. Manga została wydana po raz pierwszy w 2012 roku i cieszy się dużą popularnością wśród miłośników tego gatunku. Na jej podstawie nakręcono również dwunastoodcinkowy sezon anime. 

Zarys fabuły

Główną bohaterką „Citrus” jest Yuzu Aihara, ekstrawertyczna i modnie ubrana dziewczyna, która po ponownym ślubie swojej matki przenosi się do nowego miasta, a za czym idzie również i nowej szkoły. Zamiast jednak do zwyczajnego liceum, trafia do konserwatywnej akademii dla dziewcząt. Na domiar złego przewodnicząca rady uczniowskiej, Mei, z którą Yuzu zatarg ma już pierwszego dnia, okazuje się jej nową przyrodnią siostrą i nie ma możliwości, by nie utrzymywały ze sobą codziennych kontaktów. 

Relacja między Yuzu i Mei na początku jest skomplikowana i pełna napięcia. Mei jest zamkniętą w sobie i trudno dostępną osobą, co kontrastuje z otwartą i żywiołową Yuzu. W miarę rozwoju fabuły widzimy, jak ich stosunki ewoluują od napiętych i skomplikowanych do przepełnionych bliskością i wzajemnym zrozumieniem.

Moja opinia i przemyślenia

„Citrus” to seria, która skupia się na procesie odkrywania tożsamości seksualnej, radzenia sobie z uczuciami i budowaniu relacji z bliskimi. Jest to historia o bliskości, jaka rozwija się między przyrodnimi siostrami, które na początku wydają się zupełnie różne, ale stopniowo odkrywają, jak wiele je łączy. Myślę, że to idealna propozycja dla nastoletnich czytelniczek, które, choć żyją w innych realiach kulturowych, to z pewnością będą potrafiły utożsamić się z bohaterkami mangi. 

Styl graficzny serii jest typowy dla wielu współczesnych mang w gatunku yuri i shōjo. Charakteryzuje się on szczególną dbałością o detale w rysunkach postaci, a zwłaszcza ich twarzy. Oczy bohaterek są zazwyczaj duże i wyraziste, co pozwala na przekazywanie subtelnych emocji. Myślę, że styl rysowania Saburouty, świetnie podkreśla emocjonalne napięcie między głównymi bohaterkami oraz intensywność ich relacji. 

Podsumowanie

Uważam, że „Citrus” to ciekawa historia o dojrzewaniu i poznawaniu samych siebie. Przyjemna dla oka szata graficzna i pełne emocji kadry sprawiają, że lektura mangi jest prawdziwą ucztą. Lubię czytać zarówno młodzieżowe książki, jak i mangi, a „Citrus” jest kwintesencją tego, czego po nich oczekuję. Lekturę serdecznie polecam, bo naprawdę warto poznać opowiedzianą przez Saburoutę historię. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

16 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Anna

  3 października 2023

  Kiedyś próbowałam swoich sił w rysowaniu mangi. 🙂

 2. Odpowiedz

  Krystyna

  2 października 2023

  Nigdy nie czytałam mangi, może warto spróbować , tak dla samej ciekawości 🙂

  • Odpowiedz

   Gosia

   5 października 2023

   Spróbowac warto, mnie akurat nie podeszła 🙂

 3. Odpowiedz

  dyedblonde

  2 października 2023

  faktycznie dla osób lubiących mangi, ta może być na prawde spoko, tematyka wydaje się ciekawa

 4. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  2 października 2023

  Często w młodzieżowych książkach znajduję coś, co mnie do nich przyciąga, czasem ciekawa myśl, kiedy indziej atrakcyjny klimat, czy wyjątkowa postać.

 5. Odpowiedz

  Adrianna

  1 października 2023

  Myślę, że ta pozycja przypadnie do gustu mojej młodszej siostrze. Ostatnio ma mało czasu na czytanie, ale myślę, że na tę mangę się skusi.

 6. Odpowiedz

  Anszpi

  1 października 2023

  Mojej koleżanki córka ostatnio ciągle czyta mangi, polecę jej Twój blog myślę że będzie mieć fajna inspiracje i polecenia

 7. Odpowiedz

  Małgorzata Hert

  1 października 2023

  Manga jakoś do mnie nie przemawia niestety, ale może kiedyś się przekonam

 8. Odpowiedz

  Martyna K.

  1 października 2023

  Widzę, że ten cykl porusza naprawdę ważne tematy. Podoba mi się to.

 9. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  1 października 2023

  Nie znam jeszcze tych mamg, więc mam co nadrabiać.

 10. Odpowiedz

  Alicya

  1 października 2023

  Właśnie planuję zakup mangi (ale horroru). Mam nadzieję, że mnie forma nie pokona 🙂

 11. Odpowiedz

  Zuzanna

  1 października 2023

  Jak wiesz, nie jest to coś dla mnie, ale zawsze zachwycam się rysunkami. Tutaj okładka bardzo zwróciła moją uwagę. Piękna!

 12. Odpowiedz

  Adriana

  1 października 2023

  Nie słyszałam o niej, a wydaje się ciekawa, poruszająca ważne tematy.

 13. Odpowiedz

  Drusilla

  1 października 2023

  Słyszałam o tym tytule, ale nie byłam do niego przekonana, dzięki za recenzję!

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 października 2023

   Cieszę się, że moja recenzja mogła pomóc w podjęciu decyzji!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły