Cienie przeszłości – Edyta Świętek

Date
sie, 14, 2014

cienie-przeszlosci-b-iext25336607Przypadki, w których ktoś traci pamięć zdarzają się nie tylko w literaturze, ale również w prawdziwym życiu. Jak bardzo zagubiona może być taka niepoznająca własnej rodziny osoba? Nie wiadomo czy będzie potrafiła odnaleźć się w codziennej rzeczywistości. Czy wówczas całe jej życie mogłoby ulec gruntownej przemianie? Nawet jeśli już wszystko sobie przypomni…

Przeszłość Kariny nie należała do kolorowych, a swoją pozycję kobieta zawdzięcza jedynie ciężkiej pracy i wytrwałości. Karina z jakiegoś powodu stała się egoistyczna i niejednokrotnie potrafiła być podłą osobą. Wszystko jednak zmienia się, gdy w wyniku silnego uderzenia w głowę traci pamięć. Jej cudem uratowane życie to zupełnie czysta karta, którą może zapisać na nowo – tak jak tego zechce.

Powieść niesie ze sobą więcej niż się początkowo spodziewałam. Miejscami bywa naiwna czy banalna, ale ostatecznie świat, w którym Karina zostaje zupełnie sama, zdana na pastwę losu, opisany jest niezwykle barwnie i realistycznie. Jest to wizja przerażająca i potrafi rozbudzić wyobraźnię oraz zwrócić uwagę czytelnika na naprawdę ważne sprawy. “Cienie przeszłości” to oczywiście również romans, ale mimo że jest on istotną częścią powieści to nie przesłania swoim istnieniem całości obrazu. Jego elementy natomiast rozciągały się szeroką gamą od irytujących, aż po naprawdę piękne.

Początek książki jest znacznie większym zaskoczeniem niż zakończenie, myślę jednak, że historia została zamknięta dość solidnie i dobrze. Posiada pewne, moim zdaniem, niedopracowane elementy, ale nie są one na tyle znaczące, by umniejszać przyjemność płynącą z czytania. W powieści nie znalazło się wiele miejsca na nudę, w życiu Kariny bez przerwy coś się działo, a ona powoli, fragment po fragmencie, budowała historię swojego życia, jednocześnie wchodząc na zupełnie odmienną od tej którą już przeszła, nową drogę.

Bohaterowie “Cieni przeszłości” mają interesujące osobowości i nie są pozbawieni charakterów. Wizja Adama co prawda podobała mi się nieco bardziej od jego rzeczywistej formy, ale o gustach się nie dyskutuje. Przedstawiony został doskonale. Wiktor także sprawiał wrażenie postaci dość rozbudowanej. Oczywiście był też nieco nijaki, ale fabularnie takie właśnie było jego założenie.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie – przyznam, że byłam nieco zaskoczona tym jak bardzo dobre wrażenie wywarła na mnie ta historia. Jako “niekoniecznie wielbicielka” powieści obyczajowych chyba podświadomie spodziewałam się czegoś mniej ciekawego. Cieszę się, ponieważ dzięki temu jestem bardzo miło zaskoczona. I zdecydowanie powieścią obyczajową “Cieni przeszłości” bym nie nazwała. Zbyt wiele w niej akcji. To lekka, wciągająca lektura, którą jak najbardziej przeczytać polecam.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Replika

replika

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  ejdzita49

  17 sierpnia 2014

  Z obyczajówkami różnie u mnie bywa, ale ta brzmi dość zachęcająco 🙂
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie 🙂

 2. Odpowiedz

  Agnieszka Chmielewska-Mulka

  15 sierpnia 2014

  Już o niej słyszałam. Tytuł zapisany 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »