Chłopak, który stracił głowę – John Corey Whaley

Date
paź, 10, 2016

1458559681_4tvc9g8jam02_400_autoUmierasz, a przynajmniej umiera twoje ciało. Co zrobiłbyś, gdyby ktoś ofiarował ci szansę – możliwość wymienienia go na lepsze, dar oszukania zbliżającej się śmierci. Travis i jego rodzice dokonali wyboru, ale była to niezwykle trudna i bolesna decyzja.

Travis ma szesnaście lat i umiera na raka. Nie chce żegnać się z bliskimi, więc gdy nadarza się okazja, chwyta się ostatniej deski ratunku. Bierze udział w eksperymencie. w którym pozwala zamrozić odciętą od ciała głowę, by ta w przyszłości mogła zostać przyszyta do zupełnie nowego ciała. Okazuje się jednak, że medycyna idzie naprzód szybciej niż ktokolwiek mógłby się spodziewać i Travis budzi się nie po pięćdziesięciu czy stu latach, ale zaledwie po pięciu i musi żyć ze świadomością, że jego najbliżsi przyjaciele są już na studiach, a on sam ponownie utkwił w koszmarnym liceum.

Jak to jest być innym? Wyróżniającym się z tłumu? Travisowi przyszło zmierzyć się z tym i setką innych problemów. Nie jest już zwyczajnym, chorym chłopcem, tylko „tym chłopakiem od głowy”. Ludzie patrzą na niego w przeróżny sposób – niektórzy traktują go jak okaz w zoo, inni uważają, że w ogóle nie powinien istnieć i przeczy naturze. Niewielu osobom jest po prostu obojętny. Najgorsze jest jednak to, że dla wszystkich minęło pięć długich lat, a on zamknął oczy, a później otworzył je i po prostu się obudził. Jakim cudem w tym czasie zmieniło się całe, znane mu życie?

Przyznam szczerze, że wielu rzeczy spodziewałam się po tym tytule, ale z pewnością nie tego co otrzymałam. Oczekiwałam fantastyki, nierealnego SF, a otrzymałam… młodzieżową obyczajówkę. Oczywiście jeżeli pominiemy fakt abstrakcyjnej operacji przyszywania głowy do innego ciała, który, jakby na niego nie spojrzeć, nie posiada naukowych podstaw.

Nie twierdzę jednak w żadnym razie, że powieść jest kiepska. Wręcz przeciwnie – jest świetna. Czyta się ją zachłannie i z ogromną przyjemnością. Po prostu czuję się lekko wyprowadzona w pole, bo historia Travisa wcale nie jest niezwykła. John Corey Whaley stworzył po prostu analogię, w której zamiast rzeczy zwyczajnych, przyziemnych użył niewiarygodnego pomysłu.

Książka jest przepełniona bólem i niezwykłymi wspomnieniami, ale posiada w sobie również bardzo wiele niezwykle pozytywnej energii. Travis to postać, której życzy się jak najlepiej. To zagubiony chłopiec, który nie potrafi odnaleźć się w nowym życiu i serce stworzonej przez John’a Corey Whaley powieści. Myślę, że w lekturze nie odnajdą się osoby, które miały ochotę przeczytać niecodzienną fantastykę, za to z pewnością książka przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy uwielbiają młodzieżowe powieści obyczajowe i takim czytelnikom ją właśnie polecam.

Dziękuję!

lovebooks.pl

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »