Beta – Rachel Cohn

Date
sty, 20, 2014

betacohn„Beta” jest tytułem, który zainteresował mnie od razu. Wydaje się znajdować gdzieś na granicy pomiędzy fantastyką, science fiction, a romansem paranormalnym. Jednocześnie brzmi ciekawie i oryginalnie, jak banalnie oraz infantylnie. Przez wiele dni do polskiej premiery książki gnębiło mnie uczucie ciekawości. Jak w rzeczywistości wyglądało będzie to, co stworzyła Rachel Cohn?

Po wyniszczających Wojnach Morskich społeczeństwo zaczyna się powoli odradzać. Posunięta na przód technika, ze wszystkich sił stara się współgrać z naturą. Naukowcy mają wiele ciekawych pomysłów, nie tylko na miasta zaprojektowane zgodnie z zasadami inżynierii bionicznej. Elizja jest klonem, stworzonym na potrzeby mieszkańców Dominium – raju dla bogatych ludzi. Ponieważ nie ma duszy, nie posiada również ludzkich uczuć, tym lepiej może więc pracować i nie być postrzegana jako niewolnica, a bardziej jako maszyna. Elizja jednak jest wyjątkowa. Miewa wizje dotyczące dziewczyny, z której komórek została sklonowana. Gdy natomiast poznaje Tahira, jej życie zupełnie się zmienia. Pojawiają się w nim tak bardzo niepożądane i niebezpieczne w jej sytuacji uczucia.

„Beta” nie jest debiutancką książką autorki. Napisana została w 2012 roku, podczas gdy pierwszą, osławioną i nagradzaną powieścią Rachel Cohn było „Gingerbread” –najwcześniejsza część serii o Cyd Charisse, punkowej dziewczynie z San Francisco – wydane już w 2002 roku. Tworząc przez przeszło dziesięć lat pisarka posiadła sporą wprawę i doświadczenie w dziedzinie literatury młodzieżowej (i nie tylko). Książka jest wielowymiarowa, a jej wątki i rozwiązania fabularne, choć czasami nieco prozaiczne, są zaskakujące, zaplątane i przede wszystkim niezaprzeczalnie wciągają.

Mimo że powieść nie należy do specjalnie nowatorskich czy oryginalnych, to jednak została dobrze napisana, jest lekturą wartościową i ciekawą. W sposobie pisania autorki widać wyraźną wprawę. Wie jak przekonać do siebie (zwłaszcza młodego) czytelnika. Samo przesłanie książki należy do koncepcji antyutopijnych. Pokazuje, że pięknie wymyślone systemy, nie mają racji bytu w rzeczywistym świecie. To trochę jak z prawami fizyki, które zawsze opisują przedmioty zawieszone w próżni.

„Beta” to pozycja którą czyta się lekko i z przyjemnością. Lektura wciąga od pierwszych stron. Może nie jest to powieść idealna, ale z pewnością dostarcza miłej rozrywki. Poza tym autorka w swojej książce porusza wiele ciekawych, kontrowersyjnych tematów (jak choćby samo klonowanie) i przedstawia je nam ze swojego własnego punktu widzenia, podając zarówno wiele argumentów „za” jak i „przeciw”. O jednym jestem z całą pewnością przekonana – z niecierpliwością czekam na kontynuację.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

czarnaowca

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=ZdO3tA3SJZY]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  kmka1296

  11 kwietnia 2014

  Tak książka kusi mnie już od kilku miesięcy. Zobaczyłam ją kiedyś na jednym z blogów i od razu mnie zainteresowała, ale jeszcze nie wpadła do moich rąk. Bardzo ciekawi mnie historia dziewczyny, która nie może nic czuć, bo znudziły mi się już opowieści o wampirach, czy wilkołakach wałkowane bez końca przez współczesne autorki… I szukam czegoś innego. Po przeczytaniu twojej recenzji doszłam do wniosku, że jak najszybciej muszę ją przeczytać! 🙂

 2. Odpowiedz

  Anita

  1 kwietnia 2014

  Uwielbiam takie książki 😉 Recenzja tej książki tak mnie zaciekawiła, że nie mogę się już doczekac, aż przeczytam :3

 3. Odpowiedz

  Cassin

  20 stycznia 2014

  Czytałam w zeszłym roku i powiem, że nawet mi się podobało, choć jednocześnie liczyłam na troszkę więcej – nie zdążyłam też zżyć się czy bardziej polubić bohaterów tej książki. Chętnie jednak sprawdzę, jak się ma kontynuacja – jak już zostanie wydana 😉

 4. Odpowiedz

  Irena Bujak

  20 stycznia 2014

  Ja to chyba jakaś inna jestem, bo mnie do niej nie ciągnie wcale 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »