Akademia dobra i zła – Soman Chainani

Date
maj, 12, 2015

akademia-dobra-i-zla-b-iext28412955Powieści, które przedstawiają baśnie w zupełnie innym świetle, stają się coraz bardziej popularne. Okazuje się, że by zostać królewną, która żyje „za siedmioma górami, za siedmioma morzami” lub złą, pożerającą dzieci czarownicą, należy najpierw ukończyć… odpowiednią szkołę.

Co cztery lata, w niewielkim, uwięzionym w przerażającej puszczy miasteczku, pojawia się Dyrektor Akademii, by porwać dwójkę dzieci – jedno śliczne i dobre, drugie brzydkie i niegrzeczne. Według legendy trafić mają one do Akademii dobra i zła, pierwsze by zostać baśniową księżniczką lub księciem, a drugie by szkolić się do roli czarnego charakteru. To właśnie w tej szkole rozpoczynają się wszystkie, zarówno cudowne jak i te przerażające historie.

Żyjące w niewielkim miasteczku dziewczynki łączy nić przyjaźni. Chociaż są zupełnie różne – Sofia to egocentryczna, złotowłosa ślicznotka, a Agata samotna, nieco dziwna córka znachorki, to jednak potrafią znaleźć wspólny język. Agata jednak nie potrafi zrozumieć marzenia Sofii o tym by trafić do owianej złą sławą Akademii. Jej zdaniem jest to niebezpieczne i sama najchętniej zostałaby w domu. Gdy jednak Sofia w końcu dopina swego i zostaje porwana, Agata nie zawaha się przed ruszeniem jej na ratunek. Na miejscu jednak okazuje się, że marzenia złotowłosej nie mają się spełnić i dziewczynka, miast do Akademii dobra, trafia do Akademii zła, natomiast należne jej miejsce zajmuje nie kto inny, a czarnowłosa Agata, która ani trochę nie pasuje do roli przyszłej królewny.

Chociaż zarys fabularny powieści wygląda na dość prosty, sama historia wcale taka nie jest. Zachowania bohaterek są nieprzewidywalne, niejednokrotnie lekkomyślne, ale zawsze przepełnione towarzyszącym im, czarnym humorem. Pozostałe postacie również zostały wykreowane w ciekawy sposób i nigdy nie wiadomo czego można się po nich spodziewać. Również przedstawiony świat to barwny misz-masz wszystkiego co tylko podsunęła pisarce wyobraźnia. Co ciekawe, mimo panującego w nim chaosu, cały jego obraz układa się w logiczną, spójną całość i sprawia wrażenie naprawdę dobrze przemyślanego.

„Akademia dobra i zła” to powieść, która niejednokrotnie w pozytywny sposób zaskoczy czytelnika. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie książki dla małych dziewczynek, zdecydowanie jednak do takich nie należy. To nie barwna opowieść o królewnach i smokach, a naprawdę pomysłowy, pełen humoru obraz zupełnie oryginalnego, fantastycznego świata. Myślę, że powieści znacznie bliżej do „Shreka” niż do „Kopciuszka” czy „Królewny śnieżki”.

Bardzo ładne wydanie ozdobione zostało czarno-białymi grafikami oraz planem Akademii. Książka napisana jest w lekkim, przejrzystym stylu i czyta się ją z przyjemnością. Autorka kładzie nacisk na to by nie szufladkować osób na dobre czy złe, a jej bohaterowie mienią się odcieniami szarości. Z „Akademią dobra i zła” spędziłam kilka wesołych chwil, po których zostały mi same miłe wspomnienia. Myślę, że to powieść idealna dla każdego, kto pragnie, choć na moment, oderwać się od swojej szarej rzeczywistości.

Dziękuję!

jaguarlogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Edyta

  6 sierpnia 2016

  Właśnie przeczytałam pierwszą część i się zakochałam. Dosłownie.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »