Złota rybka w szambie – Krzysztof Piersa

Date
kwi, 30, 2020

Złota rybka w szambie 

W publikacji „Złota rybka w szambie” autor porusza niezwykle ważny temat roli Internetu we współczesnym życiu. Jest ona oczywiście nieoceniona, ale niesie ze sobą równie wiele niebezpieczeństw, co korzyści. To właśnie ta tytułowa złota rybka, pływająca w wypełnionym szambem akwarium.

O czym jest książka?

Autor w swojej publikacji opisuje zarówno zalety, jak i wady korzystania z Internetu. Porusza też kwestię urządzeń elektronicznych. Książka podzielona została na osiem rozdziałów i w dużej mierze opiera się na doświadczeniach własnych Autora. Jeżeli nie masz pojęcia, czym jest „hejt”, „trolling”, „scam” czy chociażby „4chan”, a wychowujesz dzieci (niezależnie od ich wieku), koniecznie zapoznaj się z tytułem „Złota rybka w szambie”. 

Moja opinia i przemyślenia

Książka jest interesująca, a do tego świetnie napisana. Podkreślam to od razu na samym początku, ponieważ niestety zamierzam rozpocząć od jej wad. Przyznam szczerze, że sięgając po tytuł „Złota rybka w szambie”, myślałam, że sięgam po poradnik. Publikacja jednak opiera się w głównej mierze na przemyśleniach i własnych doświadczeniach Autora. Nie byłoby to takie złe, gdyby część z nich nie brzmiała jak gorzkie żale na różne prywatne tematy. Drugim minusem jest fakt, że nie dowiedziałam się z książki niczego nowego. Tu mogę jednak przypuszczać, że nie jestem targetem Autora. Mimo że mam już swoje dzieci i jak najbardziej dotyczą ich opisywane problemy,  to jednak jesteśmy z Autorem ze zbliżonego rocznika i odkrywaliśmy krok po kroku dokładnie ten sam Internet.

Jeżeli natomiast chodzi o treść i przesłanie merytoryczne „Złotej rybki w szambie”, to jak najbardziej warto książkę przeczytać i poważnie zastanowić się nad własnym zachowaniem. Jeżeli zdarzają Ci się sytuacje, w których siedzisz z nosem w telefonie i odburkujesz półsłówkami na pytania swojej pociechy, to najwyższy czas coś w tej kwestii zmienić. Tak samo, jeżeli Twoje dziecko siedzi przed ekranem i ignoruje cały, otaczający je świat.  

Największym problemem jednak nie są same uzależnienia, bo to w dalszym ciągu naprawdę mały odsetek, ale cały ten brud, który wylewa się do sieci. Gorzkie żale, osamotnienie, przemoc fizyczna, które w Internecie zamieniają się w nękanie, przekleństwa i chęć bycia zauważonym za wszelką cenę. Na to właśnie Autor zwraca w swojej książce szczególną uwagę i my, jako rodzice, również powinniśmy.

Podsumowanie

„Złota rybka w szambie” to ciekawa i wartościowa publikacja skierowana przede wszystkim do rodziców dzieci w wieku szkoły podstawowej. Na niektóre jej elementy trzeba jednak przymknąć oko, by wyciągnąć jak największą ilość przydatnych treści. W ogólnym rozrachunku książkę polecam, z pewnością warto się z nią zapoznać. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

23 komentarze

 1. Odpowiedz

  Koralina

  11 maja 2020

  gdzieś już obiła mi się o oczy ta książka, po Twojej recenzji myślę, że dałabym jej szansę 🙂

 2. Odpowiedz

  Irena Bujak

  7 maja 2020

  Chyba podsunę ten tytuł bratu. Myślę, że chętnie się z nim zapozna z bratową.

 3. Odpowiedz

  Toukie

  6 maja 2020

  Tematyka książki bardzo na czasie. Niestety uzależnienie od telefonu to problem bardzo aktualny…

 4. Odpowiedz

  Daria

  4 maja 2020

  Temat ciekawy i na czasie, ale mimo to nie wydaje mi się, że jest to pozycja dla mnie

 5. Odpowiedz

  Annastylefashion

  3 maja 2020

  W obecnym czasie taka książka jest bardzo przydatna. 🙂

 6. Odpowiedz

  Dominika

  3 maja 2020

  Takiej inspiracji brakowało mi gdy pisałam pracę dyplomową. 🙂
  Myślę, że my jako rodzice będziemy mieć łatwiej, bo praktycznie od najmłodszych lat mamy dostęp do Internetu.

  • Odpowiedz

   Vicky

   6 maja 2020

   Też tak właśnie sądzę. Chociaż z drugiej strony ilu młodych rodziców wpatruje się w ekrany ignorując potrzeby swoich dzieci…

 7. Odpowiedz

  Wędrówki po kuchni

  3 maja 2020

  To chyba duży problem w obecnych czasach więc książka jak najbardziej wartościowa i potrzeba

 8. Odpowiedz

  Kasia Kowalska

  3 maja 2020

  Teraz w każdej dziedzinie życia wszyscy mogą grać rolę ekspertów, wystarczy, że sami posiadają doświadczenia zwiazane z problemem, który próbują poruszyć czy rozwiązać. Dzięki za opinię, za książkę podziękuję;)

 9. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  3 maja 2020

  Dziś nie ma już pełnej ucieczki od internetu, czasami mam wrażenie, że życie właśnie tam się przeniosło.

 10. Odpowiedz

  Toukie

  2 maja 2020

  Dzieci jeszcze nie mam, ale polecę ten tytuł koleżance. Jej córka w tym roku rozpoczyna naukę w szkole.

 11. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  1 maja 2020

  Akurat w moim przypadku książka okazałaby się nieprzydatna, bo akurat wiem, że Internet to nie tylko coś, dzięki czemu ogląda się słodkie kotki lub odnajduje wymyślne życzenia na dane święto, ale też zbieralnia brudów. Moja siostra, która ma dzieci, również jej nie potrzebuje, bo jest ode mnie niewiele starsza i sporo wie o tym, co można znaleźć w sieci. No i trochę odrzuca to, że autor tak wylewa gorzkie żale, zamiast podejść do tego mniej emocjonalnie. Podziękuję.

  • Odpowiedz

   Vicky

   6 maja 2020

   Dla mnie był to zdecydowany minus publikacji, ale poza tym wartości merytorycznych jest tu całkiem sporo.

 12. Odpowiedz

  Michał

  1 maja 2020

  Już wcześniej słyszałem o tej książce i powoli się do niej przymierzam. Niestety uzależnienia od telefonu to powoli choroba cywilizacyjna.

 13. Odpowiedz

  DeVi

  1 maja 2020

  Takie książki powinni rozdawać w szkole rodzenia oraz czytać w szkołach – obowiązkowo! Uzależnienie to jedno, a brud drugie. A gdyby nie było uzależnień, to może nie byłoby też brudu, bo rozmawiano by normalnie? No wiesz tak bez świecącego ekranu, siedząc na tej samej ławce? 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   6 maja 2020

   Jestem z tego rocznika, który pamięta awantury rodziców na temat rachunku za telefon (zwykły, stacjonarny). Z osobami, które są nam bliskie zawsze szukamy kontaktu, a czasami pomaga w tym taki messenger czy skype, szczególnie, gdy dzieli nas odległość.

 14. Odpowiedz

  Irek Wis

  1 maja 2020

  Myślę, że takie książki są bardzo potrzebne, bo wielu rodziców nie ma świadomości co z umysłem dziecka robi sieć

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   3 maja 2020

   Z umysłem, ale też z emocjami i z umiejętnościami społecznymi, niekiedy mnie to przeraża.

   • Odpowiedz

    Vicky

    6 maja 2020

    Na szczęście umiejętności społeczne mogą też iść w drugą stronę, kiedy poznajemy w sieci osoby o podobnych do naszych zainteresowaniach i możemy do przenieść do rl 🙂

 15. Odpowiedz

  włóczykijka

  30 kwietnia 2020

  Myślę, że książka ta porusza bardzo ogromny dzisiaj problem. Chciałabym się z nią kiedyś zapoznać, bo może sprawi, że jeszcze szerzej otworzę oczy na ten problem i coś zrobię z moją jego odsłoną…

 16. Odpowiedz

  Ewelina

  30 kwietnia 2020

  Zainteresowałaś mnie tą pozycja. Z ciekawością po nią sięgnę.

 17. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  30 kwietnia 2020

  Blaski i cienie internetu, jego mocne i słabe strony, a także bezpieczne i groźne sfery, warto o tym rozmawiać z dziećmi, im szybciej, tym lepiej.

  • Odpowiedz

   Vicky

   6 maja 2020

   Też tak właśnie myślę, przez Internetem się ich nie uchroni, dobrze jest więc uświadamiać.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Słodkich snów – Andres Roslund

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »