Złota rybka w szambie – Krzysztof Piersa

Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu

Złota rybka w szambie 

W publikacji „Złota rybka w szambie” autor porusza niezwykle ważny temat roli Internetu we współczesnym życiu. Jest ona oczywiście nieoceniona, ale niesie ze sobą równie wiele niebezpieczeństw, co korzyści. To właśnie ta tytułowa złota rybka, pływająca w wypełnionym szambem akwarium.

O czym jest książka?

Autor w swojej publikacji opisuje zarówno zalety, jak i wady korzystania z Internetu. Porusza też kwestię urządzeń elektronicznych. Książka podzielona została na osiem rozdziałów i w dużej mierze opiera się na doświadczeniach własnych Autora. Jeżeli nie masz pojęcia, czym jest „hejt”, „trolling”, „scam” czy chociażby „4chan”, a wychowujesz dzieci (niezależnie od ich wieku), koniecznie zapoznaj się z tytułem „Złota rybka w szambie”. 

Moja opinia i przemyślenia

Książka jest interesująca, a do tego świetnie napisana. Podkreślam to od razu na samym początku, ponieważ niestety zamierzam rozpocząć od jej wad. Przyznam szczerze, że sięgając po tytuł „Złota rybka w szambie”, myślałam, że sięgam po poradnik. Publikacja jednak opiera się w głównej mierze na przemyśleniach i własnych doświadczeniach Autora. Nie byłoby to takie złe, gdyby część z nich nie brzmiała jak gorzkie żale na różne prywatne tematy. Drugim minusem jest fakt, że nie dowiedziałam się z książki niczego nowego. Tu mogę jednak przypuszczać, że nie jestem targetem Autora. Mimo że mam już swoje dzieci i jak najbardziej dotyczą ich opisywane problemy,  to jednak jesteśmy z Autorem ze zbliżonego rocznika i odkrywaliśmy krok po kroku dokładnie ten sam Internet.

Jeżeli natomiast chodzi o treść i przesłanie merytoryczne „Złotej rybki w szambie”, to jak najbardziej warto książkę przeczytać i poważnie zastanowić się nad własnym zachowaniem. Jeżeli zdarzają Ci się sytuacje, w których siedzisz z nosem w telefonie i odburkujesz półsłówkami na pytania swojej pociechy, to najwyższy czas coś w tej kwestii zmienić. Tak samo, jeżeli Twoje dziecko siedzi przed ekranem i ignoruje cały, otaczający je świat.  

Największym problemem jednak nie są same uzależnienia, bo to w dalszym ciągu naprawdę mały odsetek, ale cały ten brud, który wylewa się do sieci. Gorzkie żale, osamotnienie, przemoc fizyczna, które w Internecie zamieniają się w nękanie, przekleństwa i chęć bycia zauważonym za wszelką cenę. Na to właśnie Autor zwraca w swojej książce szczególną uwagę i my, jako rodzice, również powinniśmy.

Podsumowanie

„Złota rybka w szambie” to ciekawa i wartościowa publikacja skierowana przede wszystkim do rodziców dzieci w wieku szkoły podstawowej. Na niektóre jej elementy trzeba jednak przymknąć oko, by wyciągnąć jak największą ilość przydatnych treści. W ogólnym rozrachunku książkę polecam, z pewnością warto się z nią zapoznać. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

23 komentarze

 1. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  30 kwietnia 2020

  Blaski i cienie internetu, jego mocne i słabe strony, a także bezpieczne i groźne sfery, warto o tym rozmawiać z dziećmi, im szybciej, tym lepiej.

  • Odpowiedz

   Vicky

   6 maja 2020

   Też tak właśnie myślę, przez Internetem się ich nie uchroni, dobrze jest więc uświadamiać.

 2. Odpowiedz

  Ewelina

  30 kwietnia 2020

  Zainteresowałaś mnie tą pozycja. Z ciekawością po nią sięgnę.

 3. Odpowiedz

  włóczykijka

  30 kwietnia 2020

  Myślę, że książka ta porusza bardzo ogromny dzisiaj problem. Chciałabym się z nią kiedyś zapoznać, bo może sprawi, że jeszcze szerzej otworzę oczy na ten problem i coś zrobię z moją jego odsłoną…

 4. Odpowiedz

  Irek Wis

  1 maja 2020

  Myślę, że takie książki są bardzo potrzebne, bo wielu rodziców nie ma świadomości co z umysłem dziecka robi sieć

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   3 maja 2020

   Z umysłem, ale też z emocjami i z umiejętnościami społecznymi, niekiedy mnie to przeraża.

   • Odpowiedz

    Vicky

    6 maja 2020

    Na szczęście umiejętności społeczne mogą też iść w drugą stronę, kiedy poznajemy w sieci osoby o podobnych do naszych zainteresowaniach i możemy do przenieść do rl 🙂

 5. Odpowiedz

  DeVi

  1 maja 2020

  Takie książki powinni rozdawać w szkole rodzenia oraz czytać w szkołach – obowiązkowo! Uzależnienie to jedno, a brud drugie. A gdyby nie było uzależnień, to może nie byłoby też brudu, bo rozmawiano by normalnie? No wiesz tak bez świecącego ekranu, siedząc na tej samej ławce? 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   6 maja 2020

   Jestem z tego rocznika, który pamięta awantury rodziców na temat rachunku za telefon (zwykły, stacjonarny). Z osobami, które są nam bliskie zawsze szukamy kontaktu, a czasami pomaga w tym taki messenger czy skype, szczególnie, gdy dzieli nas odległość.

 6. Odpowiedz

  Michał

  1 maja 2020

  Już wcześniej słyszałem o tej książce i powoli się do niej przymierzam. Niestety uzależnienia od telefonu to powoli choroba cywilizacyjna.

 7. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  1 maja 2020

  Akurat w moim przypadku książka okazałaby się nieprzydatna, bo akurat wiem, że Internet to nie tylko coś, dzięki czemu ogląda się słodkie kotki lub odnajduje wymyślne życzenia na dane święto, ale też zbieralnia brudów. Moja siostra, która ma dzieci, również jej nie potrzebuje, bo jest ode mnie niewiele starsza i sporo wie o tym, co można znaleźć w sieci. No i trochę odrzuca to, że autor tak wylewa gorzkie żale, zamiast podejść do tego mniej emocjonalnie. Podziękuję.

  • Odpowiedz

   Vicky

   6 maja 2020

   Dla mnie był to zdecydowany minus publikacji, ale poza tym wartości merytorycznych jest tu całkiem sporo.

 8. Odpowiedz

  Toukie

  2 maja 2020

  Dzieci jeszcze nie mam, ale polecę ten tytuł koleżance. Jej córka w tym roku rozpoczyna naukę w szkole.

 9. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  3 maja 2020

  Dziś nie ma już pełnej ucieczki od internetu, czasami mam wrażenie, że życie właśnie tam się przeniosło.

 10. Odpowiedz

  Kasia Kowalska

  3 maja 2020

  Teraz w każdej dziedzinie życia wszyscy mogą grać rolę ekspertów, wystarczy, że sami posiadają doświadczenia zwiazane z problemem, który próbują poruszyć czy rozwiązać. Dzięki za opinię, za książkę podziękuję;)

 11. Odpowiedz

  Wędrówki po kuchni

  3 maja 2020

  To chyba duży problem w obecnych czasach więc książka jak najbardziej wartościowa i potrzeba

 12. Odpowiedz

  Dominika

  3 maja 2020

  Takiej inspiracji brakowało mi gdy pisałam pracę dyplomową. 🙂
  Myślę, że my jako rodzice będziemy mieć łatwiej, bo praktycznie od najmłodszych lat mamy dostęp do Internetu.

  • Odpowiedz

   Vicky

   6 maja 2020

   Też tak właśnie sądzę. Chociaż z drugiej strony ilu młodych rodziców wpatruje się w ekrany ignorując potrzeby swoich dzieci…

 13. Odpowiedz

  Annastylefashion

  3 maja 2020

  W obecnym czasie taka książka jest bardzo przydatna. 🙂

 14. Odpowiedz

  Daria

  4 maja 2020

  Temat ciekawy i na czasie, ale mimo to nie wydaje mi się, że jest to pozycja dla mnie

 15. Odpowiedz

  Toukie

  6 maja 2020

  Tematyka książki bardzo na czasie. Niestety uzależnienie od telefonu to problem bardzo aktualny…

 16. Odpowiedz

  Irena Bujak

  7 maja 2020

  Chyba podsunę ten tytuł bratu. Myślę, że chętnie się z nim zapozna z bratową.

 17. Odpowiedz

  Koralina

  11 maja 2020

  gdzieś już obiła mi się o oczy ta książka, po Twojej recenzji myślę, że dałabym jej szansę 🙂

LEAVE A COMMENT

RELATED POSTS